Hlavní navigace

Názor k článku Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk od havelka - XML Binding Language - klasika: Microsoft něco vymyslí,...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 8. 2003 13:40

  havelka (neregistrovaný)
  XML Binding Language - klasika: Microsoft něco vymyslí, Mozilla to okopíruje a W3C z její verze pak udělá "doporučení". Podobně dopadl např. návrh normy vektorového jazyka - VML od Microsoftu, který nakonec neprošel ve prospěch SVG, ačkoliv byl implementován v browseru jako první.
  Jediné, co proti takovému přístupu pomůže je patentovat, patentovat, patentovat - a to každou blbost. Nedá se nic dělat - altruismus zde jak je vidět nezabírá. Pro nás jako vývojáře to znamená jediný: intelektuální krádeže implementovaný v Mozille a její pojetí "standardu" ignorovat.

  Microsoft introduced the idea of behaviors with Internet Explorer version 5.0 browser. Using a script component allows script developers to implement behaviors using Microsoft Visual Basic Scripting Edition (VBScript), Microsoft JScript (ECMAScript), or any third party scripting language that supports the Microsoft ActiveX Scripting interfaces. What this means is that you can write code that performs specific tasks for multiple web pages, and implement them as behaviors.
  This does not tell you much. But it is powerful. What behaviors do is add properties, methods, and content to a web page without the web page author having to copy the code to each and every element on the page that needs it. There are multiple ways of telling the browser which element to attach the behavior too, but the quickest and easiest is to use style sheets. This method allows the author to use the power of the CSS selectors to select one, a few, or many elements for the behavior to bind with.

  Netscape and Mozilla Introduces Bindings
  Recognizing the power and usefulness of behaviors, the Mozilla development team developed the Extensible Binding Language (XBL) for implementing a similar but incompatible technology to fulfill the same role in the Mozilla and Netscape 6 browsers.
  Since then both Microsoft and AOL (for Mozilla) have submitted proposals to the World Wide Web Consortium (W3C) for review, development, and possibly recommend them as an official recommendation. I am eagerly awaiting the W3C to standardize this technology.