Hlavní navigace

Názor k článku Vypínání AM na obzoru. Udržovat střední a dlouhé vlny je pro Český rozhlas drahé od Petr M - Pokud jde o DV/SV, jasný. Ty jsem neposlouchal...

 • 13. 1. 2021 20:23

  Petr M

  Pokud jde o DV/SV, jasný. Ty jsem neposlouchal roky, mám zhýčkaný uši a energeticky je to fakt na pytel. Jo, nostalgie ze začátků s elektronikou, ale je čas jít dál.

  DAB pro mě osobně nemá význam a nějak jsem nepochopil, co to má celý za smysl. Investice do nové technologie se vyplatí ve chvíli, kdy za tu cenu dostanu nějakou novou killer featuru, podstaně lepší kvalitu nebo nižší provozní náklady.

  Rádio poslouchám v autě při řízení. Co by tam DAB přinesl? Informace navíc? Sorry, ale ty jsou vizuální a na to fakt při řízení není moc času. Víc stanic? Aktuálně používám v autě dvě předvolby ze šesti (dobře, občas tři, když je na jedné reklamní blok a na druhé blbý kecy, ale to je tak 5%). Lepší zvuk? Je to v autě, hučí motor, hučí vzduch kolem, o 20dB lepší SNR v tom kraválu nepoznám. Sorry. Co bych ale poznal je výměna rádia, ono je jako součást palubovky a šlo by to i s motorem, sedadlama a kastlí. Takže tam bych byl přechodem na DAB sám proti sobě.

  Pak poslouchám v práci, nasadím sluchátka a poslechnu na Radiožurnálu, co je novýho ve světě. To je tak na hodinu a pak stejně přejdu na streamování po WiFi (z placené služby - podle nálady a bez reklam). Pokud je blbý příjem, stejně to tahám po netu (a DAB proti internetovýmu streamu nebude tak velký rozdíl). A v práci taky není čas se koukat na displej na nějakou obdobu teletextu, takže ani tohle není přínos...

  Takže pokud si to takhle posoudíte, dává někomu reálně smysl zahodit fungující rádio / mobil / auto a koupit nový jenom kvůli DABu? A proč?