Hlavní navigace

Názor k článku Vývojáři: S opensource Swiftem Apple překračuje hranice uživatelů i vývojářů od dino - Potíž této argumentace je, že hájíte "tvrdý individualismus"...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 6. 2015 14:24

  dino

  Potíž této argumentace je, že hájíte "tvrdý individualismus" a zároveň předpokládáte, že to tak má většina. Jenže to není samozřejmé.

  Zkusím to převést na něco, s čím máme delší zkušenost. Lze vymyslet řadu scénářů, při nichž je nutné navštívit banku či se aspoň telefonicky spojit s bankéřem, protože jsou tak složité, že je do elektronického bankovnictví buďto nemáte šanci dostat, nebo se je alespoň bance nevyplatí implementovat.

  Jenže kolik lidí si dnes s elektronickým bankovnictvím vystačí a alternativy volí jen tehdy, když musí (vyzvednutí nové karty)? Pokud byste argumentoval "Elektronické bankovnictví nestačí, protože si představte tuto situaci.", tak se na to říct akorát "Ano, v této situaci skutečně nestačí, jenže tato situace se skoro nikoho netýká." A co víc, soubor všech takových situací se mnoha lidí prostě netýká.

  Když to převedeme na hlasové versus klikací ovládání, tak zřejmě máte pro vyhledávání filmů k dispozici nějaký sofistikovaný nástroj umožňující rychle vytvořit "jakýkoliv" filtr. Výborně, potom Vám gratuluju, máte složitou potřebu a cestu k jejímu řešení.

  Jenže kolik lidí má potřebu pustit si film "sci-fi mladší deseti let, v níž hraje můj oblíbenec"? A jak častá tato potřeba je ve srovnání s "chci si pustit film s názvem X"?

  A pak je tu ještě ta "drobnost", že "sci-fi mladší deseti let, v níž hraje XY" je něco, co už dnes v angličtině automat zvládne levou zadní, takže abyste ilustroval své stanovisko, bylo by potřeba přijít s něčím řádově složitějším... Jenže pak by hrozilo právě to riziko, že by bylo moc vidět, jak zřídka je něco takového potřeba, než aby to obstálo jako argument plošného srovnání technologií.

  No a pak je taky třeba vzít v úvahu obecně báječnou schopnost člověka adaptovat se na dané podmínky, což v tomto případě znamená, že objeví-li se technologie schopná pohodlně uspokojovat některé jeho potřeby (či přesněji nějak formulované potřeby), tak se v rámci maximalizace zisku z ní přizpůsobí a začne své potřeby formulovat tak, aby zvýšil šanci na úspěch.

  Nebo vulgárně řečeno, nejen, že se stroje přizpůsobují člověku, ale člověk se též přizpůsobuje strojům (což je jen zúžení obecné teze o vzájemném vztahu organismu a okolí). Můžeme se bavit o tom, za je to správně či špatně, ale v obou případech to tak prostě je.