Hlavní navigace

Názor k článku Vývojáři: S opensource Swiftem Apple překračuje hranice uživatelů i vývojářů od dino - A proč by to automat nezvládl? Rozšířit rozmezí...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 6. 2015 14:50

  dino

  A proč by to automat nezvládl? Rozšířit rozmezí vyhledávání, když se v zadaném nic nenajde, přece není neřešitelná úloha (když zadám do google "ofecis for leeze", tak mi vrátí výsledky pro "offices for lease", což je o něco sofistikovanější než změnit rozmezí z deseti let na jedenáct). Takže ten jediný případ může být stále ten Váš, protože odpovědí bude "V uplynulých deseti letech nic nemám, ale před jedenácti hrál tady, nemyslels tohle?" a není třeba další iterace.

  Ale je tu závažnější argument. Aby bylo manuální hledání včetně řešení případných problémů efektivní, musí být splněno několik předpokladů: musíte mít k dispozici dostatečně silný nástroj, musíte ho umět dostatečně dobře používat (přičemž tyto dva body jsou do jisté míry vzájemně zástupné) a musíte být v případě problému schopen poznat, v čem asi tak spočívá, abyste správně modifikoval svůj postup.

  To jsou ale velmi nesamozřejmé předpoklady, když se ptáte "Kdy je hlasové ovládání efektivnější než manuální?", nejspíše je to otázka "Kdy je efektivnější pro mě?". Na to je dost možná odpověď "Nikdy.".

  Pokud to ale necháme v obecnější rovině "Kdy je efektivnější pro běžného Frantu?", pak vcelku kdykoliv, kdy chce Franta něco, co Siri zvládne, protože kdyby neměl Siri, tak by to sám nezvládl buďto vůbec, nebo by jeho postup byl pravděpodobně dost neefektivní.

  A navíc zatímco to, "co se skrývá za Siri", se může vyvíjet (lze třeba napojit na další databázi a rázem má určité schopnosti v nové oblasti, lze implementovat nejmodernější algoritmy v analýze přirozeného jazyka a dolování dat), u Franty s vývojem moc nepočítejte.