Hlavní navigace

Názor k článku Wi-Fi ve veřejném prostoru? Nesmysl, který milují politici a hackeři od Petr M - "není žádný problém mít veřejnou wifi" V pásmu 2,4GHz...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 8. 2018 10:38

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  "není žádný problém mít veřejnou wifi"
  V pásmu 2,4GHz jsou dispozici jenom tři kanály, co se navzájem překrývají. Pásmo se navíc sdílí třeba s Bluetooth a dalším. Počítej se mnou:
  1. Veřejná WiFi
  2. WiFi provozovatele restaurace v přízemí (veřejná + oddělená pro EET terminály a platby kartou)
  3. Kolem projiždějící MHD a jejich vnitřní APčka
  4. Nad restaurací kanceláře, kde je pět firem, každá s vlastní WiFi pro návštěvy a interní WiFi ( = 10 sítí)
  5. Nad tím 10 bytů s připojením od UPC (= modemy s jejich "WiFi pro libovolnýho zákazníka, co jde kolem" a WiFi pro daný byt, dalších 10 sítí).

  A teď dej vědět, jak do tří kanálů narveš 24 sítí, kde ta mobilní může být kdykoliv cokoliv. Tak, aby to nekolidovalo a vzájemně si to "nekradlo" přenosovku...

  "není drahé ji udržovat"
  Započítal jsi i náklady na provoz, nejenom na to, že ty krabičky budou někde viset? Energie, konektivita (chytrých pražských lamp s LTE-WiFi převodníkem)? Rázem je to jinde, než jeden člověk na full time pro celou metropoli.

  "není o moc vín nebezpečná než jiná síť"
  WiFi bez hesla je nešifrovaná = naprosto transparentní pro kohoholiv.
  Není problém vynutit reset spojení a pokud znáš heslo, můžeš potom ovlivnit výměnu klíčů pro AES-2 (AES-1 a WEP už nemá smysl ani uvažovat, to je jak bez hesla). A vstoupíš vesele do šifrované komunikace. Otázka je, kolik lidí bude vědět heslo k veřejné WiFi ve městě, kde je 1M rezidentů a ročně 3M turistů a WiFI pokryje 80% města?
  AES-3 je zatím draft neexistuje zařízení, který by ho používalo...