Hlavní navigace

Názor k článku Wi-Fi ve veřejném prostoru? Nesmysl, který milují politici a hackeři od kaliszad - Tak u WPA2-Enterprise, což je asi nejrozumnější způsob...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2018 22:21

    kaliszad

    Tak u WPA2-Enterprise, což je asi nejrozumnější způsob realizace Wi-Fi připojení pro hodně účastníků a na větší ploše či větším objemu, existuje možnost autentifikace pomocí TLS a certifikátů podobně jako u https. Takto lze poměrně dobře v zařízení ověřit, že se jedná o pravou infrastrukturu. Všechna zařízení, která by pro tak velké nasazení připadala v úvahu by takové techniky podporovala.

    Jistě že je jinak slíbená podpora populistická a politici by spíše mohli motivovat operátory k lepší konkurenci/ službám, ale v principu to realizovatelné je. Myslím, že pár milionů by ale na Prahu opravdu nestačilo. Jen na centrum a čistě jen techniku by připadlo několik miliard. Na kabeláž, stožáry, provoz z redundantních datacenter a celý trafic a backbone by přišel na další miliardy. Něco jako Aruba AP-345 do institucí a budov a např. Aruba AP-374 pro venkovní plochy se směrovými anténami. K tomu odpovídající kontroléry, switche, zdroje napájení pokud ne POE atp. atp. i ty nejlepší firmy na to spotřebují více než jedno volební období, pokud to bude tak megalomanské, ale šlo by to.