Hlavní navigace

Názor k článku Windows -- kultura primitivů od David Weil - ad 1 - nepochopil jste použítí uvozovky ("pouhé"...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2001 15:35

  David Weil (neregistrovaný)
  ad 1 - nepochopil jste použítí uvozovky ("pouhé" nalití textu). moje chyba, budu se vyjadřovat jasněji.

  i při zachování všech typografických pravidel a perfektního vzhledu knihy je sazba knihy v porovnání s časopisem "pouhé" nalití textu. kniha je navíc snadněji algoritmizovatelná, výjimek je tam velmi málo (až na určité typy knih), proto je také použití TeXu mnohem snadnější. dalo by se říci, že obsah je přizpůsoben formě. časopis se naopak přizpůsobuje obsahu - každý článek vyžaduje něco jiného, jiný přístup. Navíc to musí být snadno měnitelné atd. Proto je sazba knihy v tomto ohledu výrazně snadnější. je to pochopitelnější?

  dále mne překvapuje, jak můžete hodnotit knihu, kterou jste neviděl (no, možná viděl, ale stále nevíte, která to je ;))). z vašeho výrazu "Výsledek tomu obvykle odpovídá. Je mi z toho smutno." lze vyvodit jedině to, že ta kniha stojí za draka. hmmm... mně je sice také smutno z některých knih, ale asi bych po tak krátké větě negenaralizoval, že "oponent" právě takové knihy produkuje.


  ad 2 - dobrá, dobrá... sorry za pindání. očividně vidíme v tomto slově každý jiný emoční náboj - vy to už berete jako něco, čím jsem chtěl urazit. kdyby to bylo mým záměrem, použil bych jiná slova. zkuste si to příště nebrat tak osobně. ;) trochu nadhledu.

  nicméně přiznáváte, že o sazbě víte málo. zkuste si to stále opakovat, až budete komentovat použití TeXu. TeX a WYSIWYG nelze dost dobře srovnávat. Každý jsou sice jenom obyčejným nástrojem, ale každý nástroj je něco úplně jiného. TeX zůstane u odborné sazby - tam mu těžko vyroste konkurence. Ale stejně tak TeX ještě nedorostl natolik, aby mohl dělat konkurenci on-line publikačním systémům.