Hlavní navigace

Názor k článku Za zboží se má platit. Jsou ale skladby zbožím? od Jann - Mne naopak ten clanek prijde opet nic moc. Uvaha...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 8. 2009 19:25

  Jann (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

  Mne naopak ten clanek prijde opet nic moc.

  Uvaha o "prodeji casu" je zajimava variace na teorii hodnoty od Ricarda/Marxe - s timto sice nesouhlasim, ale budiz.

  Ale pak uz mi to prijde cely postaveny na hlavu s mnoha faktickyma/logickyma chybama:

  1/ Slovo prodej jsem napsal do uvozovek záměrně, již asi tušíte proč. Jak si za okamžik ukážeme, ve skutečnosti se o prodej nejedná, tento způsob výdělku dokonce nesplňuje ani vlastnosti pronájmu!
  Takze z toho mi plyne, ze v predchozich x odstavcich nastinena teorie je jednoduse neplatna/prilis zjednodusujici realitu.

  2/ "licence k individualnimu poslechu"
  Tech typu licenci je rekl bych o hodne vic

  3/ právo tuto skladbu doživotně poslouchat
  Tady mi pripada, ze to autor tem vydavatelstvim/tvurcum SW dokonce vycita, ze jsou tak vstricni a davaji to dozivotne - a nize pak navrhuje (i v jeho tolik oblibenych SaaS) radsi udelovat jen casove omezene licence a platit mesicni poplatky.

  4/ stejný posluchač platí za poslech určité skladby několikrát
  Nemyslim si, ze je pravda - a ostatne pro v textu uvedene priklady to zrejme neplati.

  5/ celý systém je navíc velmi netransparentní a přiživuje se na něm řada parazitujících organizací s nepříliš silným mandátem
  Tady souhlasim na 100 % - ale rozhodne bych nehazel vinu jenom na hudebni vydavatele.

  6/ tato konstrukce není logickým důsledkem vývoje technologií a trhu, ale výsledkem lobbování.
  Ja bych naopak rek, ze ten stav JE logickym dusledkem vyvoje technologii! Plus navic charakterem hudebniho prumyslu jako takoveho s jeho sklony k prirozenemu monopolu. V poslednich 10-20 letech, s prichodem Internetu, laicizaci vypocetni techiky i spotrebni elektroniky se tento technologicky status quo radikalne zmenil - ale trh se prizpusobuje take!

  7/ Proč se tento problém objevil až nyní?
  Rekl bych, ze se tento problem opet uz pomalu navraci do predchoziho stavu - porizeni hudby v iTunes nebo napr. na Amazonu uz se dostalo na natolik rozumne ceny, ze uz pro mnoho lidi legalni porizeni opet predstavuje nizsi naklady nez pirateni nekde z Internetu.

  Celkove mi prijde, ze je ten clanek psany 5 minut po dvanacte. Tj. stav popsaneho bych rekl, ze odpovida rekneme stavu pred nastupem iTunes. A opet tento stav autor povazuje za pevne dany a nemenny (na kterem budou vsechny zucastnene subjekty dogmaticky trvat) a nasledne nam predlozi svou vizi, kterou povazuje za tu jedinou spravnou a moznou (a vsechny ostatni taktne odkaze do patricnych mist - viz hned v perexu "Pouze tímto způsobem budeme schopni odlišit demagogii od skutečně věcné argumentace").