Informaci je nutné dát do správného kontextu.
Spousta lidí měla ten Adobe účet jen pro přístup do diskusí a ke stažení nějakého obsahu zdarma.
K takovým účtům, kdy se vynuceně musím registrovat, abych mohl něco udělat, běžně dávám nějaké stupidní heslo typu 123456. Když mi účet někdo nabourá, nestane se naprosto nic.
Stejně jsem tam zaregistrovaný pod nějakým freemailem k vyhození a s fiktivním jménem. Často se stává, že se příště registruji znovu, protože už si ani nepamatuju, že registraci mám.
Kolik z těch odstrašujících 2 000 000 je stejný případ?
Naprosto souhlasím. Podíváme-li se na celou tu hysterii kolem slabých hesel z pohledu uživatele, tak jestliže je uživatel nucen se na kdejakém webu registrovat jen kvůli tomu, aby se dostal k tomu, co potřebuje, tak co udělá? Stiskne prostě klávesy, které jsou nejblíže. A zadání posloupnosti 123456 na numerické klávesnici se přímo nabízí. Více vizte http://www.cleverandsmart.cz/autentizace-proc-uzivatele-voli-slaba-hesla/.
No, incidenty jako je tento se budou dít zřejmě neustále, proto používám pro každý web jiné heslo, takže když mě hacknou na Adobe, bude jim to heslo úplně k ničemu, protože se s ním nikam jinam nikdo nepřihlásí, ani když použije můj nick nebo email. A protože si je nepamatuju, musím je někde ukládat. V prohlížeči to není bezpečné, tak jsem si asi před rokem nainstaloval správce hesel Sticky Password (www.stickypassword.cz) - hlavně proto, že je v češtině. Na trhu jsou i další, třeba Lastpass nebo Dashlane, ty jsou v cloudu, já mám raději všechno na lokále.
Nepřijde vám zvláštní to použití symetrický šifry namísto haše? "Přestože se nepodařilo všechna uniklá hesla kompletně rozšifrovat" teda znamená, že každej uživatel měl heslo zašifrovaný jinym klíčem? To mi přijde trochu v rozporu s tim, že našli stejný ciphertexty ke stejnejm plaintextům... A tak se mi zdá, že to všechno bylo zašifrovaný stejnym klíčem a teda když dešifrovali něco, získali klíč a následně dešifrovali zbytek a v článcích tohohle typu se jenom snaží autor uklildnit čtenáře, že jejich tzv. bezpečný hesla určitě dešifrovaný nejsou :)
Ono se to dělá tak, že heslo k té šifře je ono šifrované heslo, takže různá hesla jsou skutečně šifrována různými klíči. A dá se to ještě zesložitit, například klasický způsob šifrování hesel v Unixu používá 65536 šifrovacích algoritmů a první dva znaky z šifrovaného hesla identifikují použitý algoritmus.
Moderní šifry fungují tak, že ani ze znalosti šifrovaného a otevřeného textu nejde odvodit šifrovací klíč – takže i kdyby se podařilo něco dešifrovat, neznamená to, že se podařilo získat i klíč. A otázka je, zda hesla opravdu dešifrovali – nebo zda jen odvodili, že když u stejného zašifrovaného hesla jsou nápovědy „číslice do 6“, „postupka“, „123456“ a podobné, že se jedná o heslo „123456“.
Šifra místo hashe je asi použitá z toho důvodu, že umožňuje přidávat další autentizační protokoly. Pokud použijete hash a přidáte nový autentizační protokol, který pracuje s jinou hashovací funkcí nebo jiným vstupem hashe, máte smůlu a musíte uživatele nutit zadávat heslo znovu.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.