Hlavní navigace

Zemřel Dennis Ritchie, otec C a Unixu

Daniel Dočekal

Po dlouhé nemoci, ve věku 70 let, zemřel Dennis MacAllistair Ritchie. Uznávaný počítačový vědec, otec programovacího jazyka C, ale také Unixu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dennis Ritchie byl nejvíce znám jako autor programovacího jazyka C, ale jeho podíl na vývoji Unixu (spolu s Kenem Thompsonem) není možné opomenout. Většinu své kariéry věnoval Bell Labs – působil zde od roku 1967 – právě tam společně s Kenem Thompsonem (autorem jazyka B) začal pracovat na vývoji nového operačního systému pro přicházející minipočítače – výsledkem byl právě vznik Unixu v roce 1971.

O dva roky později Ritchie a Thompson přepsali původní Unix do programovacího jazyka C, nového programovacího jazyka použitelného pro programování operačních systémů.

God just called Steve. And now Dennis. I wonder what's happening up there. „iGod“ or G++? (Fahim Ahmed)

C je dnes jedním z nejpopulárnějších programovacích jazyků, byť o jeho umístění v žebříčku popularity můžete vést dlouhé akademické spory (teoreticky je na druhém místě mezi programovacími jazyky, pokud posuzujete podle počtu řádek programů, které v konkrétních jazycích byly kdy sepsány). Původní programovací jazyk C se mezitím značně proměnil, hlavně změnou na C++ (a nelze zapomenout ani odvozenou Javu). A původní Unix také doznal určité změny a vývoje, hlavně proměnou v Linux (byť i o tom můžeme vést dlouhé akademické spory). Základem je ale i pro Mac OS X.

 Ken Thompson a Dennis Ritchie přebírají ocenění od Billa Clintona
Autor: Wikipedia (Bell Labs)

Ken Thompson a Dennis Ritchie přebírají ocenění od Billa Clintona

Dennis Ritchie za svou práci získal například Turingovu cenu (společně s Thompsonem, v roce 1983) a ocenění v podobě Národní medaile za technologii (v roce 1998).

Wt100_SEO

The man is a legend. And when the world has forgotten Steve Jobs coders across the world will remember Ritchie and continue to code in C. (Matt Joyce)

Informace o odchodu Dennise Ritchie se veřejně objevila na sociální sítí Google+, zveřejnil ji Rob Pike, přítel a dřívější kolega Ritchieho. 

[Ritchie] was a quiet and mostly private man, but he was also my friend, colleague, and collaborator, and the world has lost a truly great mind (Rob Pike)

Ritchie byl po většinu svého života znám jako „dmr“ a jedním z jeho nejznámějších citátů je věta „UNIX je v základu jednoduchý operační systém, ale musíte být génius, abyste pochopili jeho jednoduchost.