Hlavní navigace

Názor k článku Zlé zákony jsou pryč, problémy zůstávají

 • 3. 2. 2012 14:20

  Patrick Zandl

  Nemáte pravdu. Na akademickém internetu nebyla platbou reputace, ale výplata od univerzity či instituce. Jen málokdy dostanete něco na základě své reputace, nájem musíte holt platit v penězích. Internet je pro akademiky nikoliv podnikatelským, ale publikačním prostředím. Funguje to jednoduše: máte grant, na základě grantu něco bádáte, to publikujete a i na internetu. Kdyby vám grant zapovídal publikování, tak nepublikujete ani na netu. Výsledek: naplňujete podmínku grantu, jestliže jí je publikace, publikujete a to proto, že peníze za to dostáváte z grantu a grant vám to ukládá. Jak vidíte, autor dostal za publikování zaplaceno a ten, kdo mu platil, si byl vědom, že část nebo všechny výsledky dostanou i ostatní. Všimněte si, že publikují hlavně státní instituce, zatímco soukromé výzkumné ústavy už zdaleka méně, protože tam je business model jiný: nepublikuje se navenek, jen uvnitř.

  Pirátské strany se snaží tvrdit, že existuje nějaká totální svoboda, jíž lze dosáhnout. Víte, co se mi dneska svobodně zachtělo? Dát nějakému pirátovi svobodě přes držku. Smutné na tom je, že on má právo přes držku nedostat, takže kdybych to udělal, budu já agresorem, protiprávně jednajícím. Neexistuje žádná absolutní svoboda, vždycky jste omezen právy jiných. Právy jiného nedostat přes držku, právy autora, stanovit si odměnu za své dílo atd.

  Co je úkolem lidí v demokratické společnosti, je hledat hranici mezi těmito právy. Mám právo omezit něčí osobní svobodu a zavřít jej? Nemám? Ani, když udělá něco protiprávního? To je to, k čemu takovéhle diskuse mají sloužit. Aby se rozumným uvažováním našla míra, která oddělí právo od bezpráví tak, aby to bylo spravedlivé.

  Není spravedlivé říct autorům nehmotných statků, že si nesmějí určovat podmínky, za jakých své dílo chtějí dále prodávat. Je možná spravedlivé říct, že každý, kdo je autor, dostane byt, auto a dvacku měsíčně a jeho dílo bude každému zdarma. Blbé na tom je, že jsme to vyzkoušeli a neosvědčilo se to. Každý chtěl být autor. Tak se zřídila komise určující, kdo je autor. Nějak se pak ukázalo, že autoři nápadně inklinují ke státem určené linii. Tak jsme ten systém zrušili a snažíme se najít jiný. Piráti říkají, že ten starý je špatný a že se vrátíme zpět do bodu jedna tohoto systému, jenže my pamětníci vidíme, že to někde nefungovalo a nějak nám není zřejmé, o co to piráti vylepšili. Ano, můžeme znovu zopakovat staré chyby, ale k čemu nám to bude?

  Můžete mi tu sumarizovat zásady změn autorského zákona, které vy nebo piráti hájite a které zajistí dobrou situaci pro tvorbu nových zajímavých děl? To je to, co mě zajímá. A to je to, kde piráti zatím končí.