Hlavní navigace

Názor k článku Zlé zákony jsou pryč, problémy zůstávají

 • 3. 2. 2012 14:52

  Bennie _

  Pane Zandl,

  Můžeme se alespoň shodnout na tom, že diskutujeme o zneužívání autorských děl? :)) Nějak nevidím souvislost uklízení Vaší zahrady s autorským dílem (pravda ještě jsem výsledek Vašeho úklidu neviděl :)

  Autorské dílo jest definováno jako jedinečný výsledek tvůrčí duševní činnosti. Zavazuji se, že pokud svou zahradu uklízíte naprosto unikátním a jedinečným způsobem (například pohybem po hlavě za odrážení se ušima), že to kopírovat nebudu :)

  Vám naprosto uniká pointa duševního vlastnictví, vy v tom vidíte prostě jenom prachy. Duševní vlastnictví spočívá v jedinečnosti a unikátnosti výsledku nějaké DUŠEVNÍ činnosti (jistě uznáte, že zametání zahrady není zrovna intelektuální výkon, tedy v mém podání opravdu ne, Vás si netroufám škatulkovat :), a zneužívání duševního vlastnictví spočívá výlučně v napodobování právě a jen té unikátnosti Vašeho výkonu.

  Odměna v duševním vlastnictví je jen za unikátnost, ne za samotné provedení. Pro vás (tuším že jste ekonom) se tomu dá zjednodušeně říct přidaná hodnota. Kdy Pavarotti zazpívá operní árii, tak davy vyndavají prkenici, když to udělám já, tak mne možná zatknou :))) A přitom děláme totéž. Akorát že jeho výkon má oproti mému výraznou přidanou hodnotu v jeho autorském vnosu :))