Hlavní navigace

Názor k článku Zlé zákony jsou pryč, problémy zůstávají

 • 3. 2. 2012 15:10

  Patrick Zandl

  Omlouvám se, pro zjednodušení a pro zahrnutí i nekreativních jedinců by mi postačil váš (a jejich) čas, který nemusí být kreativní. Takže jsem nechtěl, abyste mi psal článek, radši bych tu zahradu. Článek si napíšu sám.

  Ano, omlouvám se znovu, jsem člověk přízemní a vždycky se za něčí (i svou) prací snažím vidět prachy, protože je po mně pořád taky někdo chce. Nebo jiný přínos. Chápu, že si Pavarotti zaspívá jen tak ve sprše a nejde pak zinkasovat sousedy. Chápu, že si někdy napíšu článek, knížku, které dám zdarma a odměnou je mi nějaká odezva. Ale někdy jindy spáchám dílo, kde je předpokladem jeho užití přímá finanční satisfakce za předem jasně stanovených podmínek.

  Vy jste mi řekl, že mi na moje podmínky kašlete, já nabídl, že mi můžete pohrabat zahradu. Kašlete mi i na to. Tak mé dílo laskavě neužívejte, tečka. V tom je ta pinta duševního vlastnictví.

  Jestli jste opravdu právník kolem IP, tak ... jak vás napadlo, že kopie je oddělná od původních nároků? Kopie digitálního díla je identická s původním dílem - tedy logicky by měla identicky s sebou nést i stejnou satisfakci pro autora. A jsme za se u toho. Když jsem napsal článek za peníze, račte mi je zaplatit i za kopii. Je pro vás identická, jako originál, není tedy možné ji zbavit důležité součásti (placení). Pokud bychom ji zbavili nějakého atributu, nebyla by kopií, ale už jen napodobeninou a mohl bych se domáhat satisfakce mnohem vyšší za napodobení mého díla.

  Jak jistě chápete, rozdíl je pouze v potíži související s beznákladovou replikovatelnosti díla. Takže pojdte hrabat zahradu, zaplaťte, nebo pelášte pryč.