Hlavní navigace

Názor k článku Zprávy kadencí tatatatata od honzzz - >>>Neméně důležitou je i funkce estetická. A o...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 1. 2010 22:22

  honzzz (neregistrovaný) ---.karneval.cz
  >>>Neméně důležitou je i funkce estetická. A o to právě jde. Dnes je nám jedno, jak náš text působí, jaké pocity ve čtenáři vyvolá, nebo dokonce zda se v něm řeší odráží kulturní vývoj národa (nejsem novoobrozenec, nebojte) hlavně když přenese požadovanou informaci.

  Estetické hodnocení je subjektivní. Z čeho vyvozujete, že dnešní zkratkovitý jazyk neplní estetickou funkci? Já si naopak myslím, že ji může plnit dobře - jak mi to vyvrátíte?

  A naprosto nechápu, z čeho vyvozujete, že je nám dnes jedno jak text psobí, jaké pocity v čtenáři vyvolá atd. - jak jste na tohle přišel? Tvrdil tady snad někdo něco takového? Píšete to, jako by krátké zprávy sloužily jen k přenostu čisté informace bez emocí a estetické hodnoty - proč by to tak mělo být? Nevidím nic, co by tomu nasvědčovalo, naopak si myslím, že estetická funkce je samozřejmou součástí funkce komunikační a nechápu proč to píšete, jako by se tyto daly oddělit.

  Já jsem tu psal o komunikační funkci jazyka, a součástí toho, co je komunikováno, jsou samozřejmě i emocionální a estetické hodnoty - jaké, to záleží na osobnosti toho kdo píše spíše než na délce textu. To, že jazyk neodpovídá tomu, co nám bylo vštěpováno ve škole a na čem tak lpí jazykoví puristé, naprosto neznamená, že nenese žádné etetické hodnoty.

  >>>Přesně jak zde někdo řekl, za chvíli se vrátíme k primitivním skřekům, protože ty jsou nejúspornější.

  1. Ne, nejsou nejúspornější, jsou sice krátké, ale komunikační funkci plní velmi špatně díky tomu že obsah je minimální až nulový nebo obtížně rozeznatelný. Krátkost sdělení není totéž co úspornost.
  2. Navíc tady nikdo netvrdil, že dokonalý jazyk = úsporný jazyk, jen se tu mluvilo o tom, že úsporný jazyk nemusí být nutně nedokonalý. Opět - není to totéž, nesměšujte to.

  >>>Tímhle stylem za chvíli děti nebudou umět formulovat nic.

  Když máte pěči o naše děti, jste si skutečně jistý, že vy sám umíte své texty promyslet a formulovat dobře a logicky? Protože - při vší úctě - musím přiznat že tento váš text mi připadá jako dobrým příklad toho, proti čemu zdá se bojujete - je špatně formulovaný, chybně vyvozující závěry z věcí, ze kterých ve skutečnosti nevyplývají, směšující věci, které jsou svou podstatou odlišné apod.