Hlavní navigace

Názor k článku Zprávy kadencí tatatatata od Petr - Mezi psanou a mluvenou řečí je obrovský rozdíl...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 1. 2010 11:22

  Petr (neregistrovaný) 212.11.119.---
  Mezi psanou a mluvenou řečí je obrovský rozdíl v každé době a každé kultuře. Rozdíl je způsobený kontextem. V případě mluvené řeči je kontext sdílený oběma stranami a je neustále upřesňován (mimoverbálními prostředky, interaktivitou, ale třeba i sdílením časového okamžiku). V případě psané řeči se tento kontext vytrácí. Proto je tak těžké dobře psát; autor musí umět do textu napsat dost věcí, aby si čtenář (jindy, v jiném čase, s jinými zkušenostmi, možná i s jinou kulturou) uměl kontext dovodit. Navíc čtenář nemá ani možnost interaktivity.

  Krátké tweety, IM konverzace - ale v podstatě ani e-maily jak jsou dnes užívány - se o ustanovení kontextu až na výjimky nesnaží. Jde o záznam mluvené řeči. Jako takový má hodnotu jen v daném okamžiku a při interaktivní komunikaci. Existuje samozřejmě pár nadaných jedinců, kteří jsou v tweetu schopni ustanovit obecně srozumitelný kontext a ještě přenést informaci; většina to ale neumí.

  Tohle není samo o sobě důvod ke kritice. To je jen důvod ke konstatování, že moderní formáty mají smysl jen "tady a teď". A že by bylo nejlepší je po měsíci smazat, protože do budoucna srozumitelné nejsou.

  Schválně zkuste pár experimentů.
  - Přečtěte si maily, které jsem poslali před pěti lety. Kromě objednávek a specifikací, dávají vám opravdu ještě smysl? Rozumíte tónu? Rozumíte narážkám?
  - Přečtěte si maily, které jste dostali před rokem. Co jim říkáte teď?
  - Poslechněte si nahrávku svého telefonního rozhovoru. Zkuste ji do puntíku přepsat. Takhle opravdu mluvíte ... takhle všichni mluví.
  - Napadlo by vás schovávat si nahrávky telefonátů? Archivovat je? Nebo byste si je pro účely archivování přepsali, vypíchli důležité a doplnili kontext?