Hlavní navigace

Seriál Léto s (e)knihou

Přestože knihám bylo již dávno předpovězeno potupné vyhnanství na hřbitov historických kuriozit, kupodivu - stále čteme. Tištěné knihy sice pomalu začínají doplňovat digitální formáty, ale písmenka a příběhy zůstávají.

A zvláště čas dovolených, povalování na chatách či plážích a dlouhé letní večery využívají i největší nečtenáři alespoň k prolistování speciálních prázdninových vydání magazínů, workoholici oprašují hromadu knih u nočního stolku, připravenou na "až bude čas", a my, fanatici, vláčíme v batohu na túru do hor vedle náhradních ponožek pořádně tlusté bichle. Anebo čtečky.

Pojďte s námi prožít léto s (e)knihou.

J. K. Rowlingová oživuje tajemným webem Pottermore slávu a výnosy z čarodějnického učně

Asi jen málo webů si při svém spuštění užívá tolik pozornosti jako Pottermore, za kterým stojí slavná spisovatelka J.K. Rowlingová. A ač stále nikdo přesně neví, oč jde, je téměř jisté, že vydělá solidní peníze.

Doba čtení: 5 minut

Na Amazon udeřil knižní spam a drtí elektronické knihy

Nástup self-publisingu a otevřená strategie Amazonu způsobily, že nárůst knih na trhu je dramatičtější než kdy předtím. Ale velkou část z něj tvoří knižní spam, což může být problém pro nakupující i celý Amazon.

Doba čtení: 4 minuty

Laskavý čtenář kupuje a čte elektronické knihy

Elektronické knihy jsou letos žhavé téma, na které si brousí zuby řada firem. Tři největší e-shopy s e-knihami jsou bída nebo utrpení, šanci na zlepšení Amazon těžko přinese.

Doba čtení: 20 minut

Knižní pirátství může být také dobrá reklama

Kniha Go the F**k to Sleep patří mezi nejprodávanější na Amazonu, a to ještě ani nevyšla. Za vše přitom může knižní pirátství, které tentokráte posloužilo jako skvělá reklama a okolo jinak nenápadně vtipné a útlé knížky pro dospělé udělala mimořádný rozruch.

Doba čtení: 4 minuty

Euromedia spouští Ebux a má velké ambice s elektronickými knihami

Na trh elektronických knih vstupuje další hráč. Tentokrát je to těžká váha, Euromedia přezdívaná Knižní klub. A chystá kobercový nálet. Včetně vlastních čteček.

Doba čtení: 9 minut

Elektronické knihy: vydavatelé mají problém, čtenáři nikoliv

Slyšíme to ze všech stran: prodeje elektronických knih rostou, prodeje papírových knih padají a jejich vydavatelé a distributoři pláčou. V českých zemích to nicméně s distribucí e-knih vázne, protože jejich vydavatelé a distributoři elektronických knih mají pár problémů navíc. Budou mít problém i čtenáři?

Doba čtení: 5 minut

Porodní bolesti elektronických knih

Čtečky elektronických knih dorazily do Česka, e-knihy se zatím ale příliš neprodávají. Čeští průkopníci na trhu s elektronickými knihami však věří, že právní či obchodní překážky překonají.

Doba čtení: 7 minut

Vše, co jste chtěli vědět o Kindle

Možná už ho máte, možná se chystáte si ho pořídit. To nic nemění na tom, že z něj budete chtít dostat co nejvíce. Poradíme vám, jak na to.

Doba čtení: 7 minut

Elektronické knihy z pohledu právního

Proč není elektronická kniha knihou? Věděli jste, že ji nemůžete nejenom půjčit, ale ani zdědit a podle extrémních právních výkladů ji dokonce nemůžete půjčit se čtečkou, do níž jste ji uložili?

Doba čtení: 7 minut

Cesta k elektronickým knihám povede přes jejich půjčování

I elektronické knihy lze půjčovat, stejně jako papírové verze – dokonce je to snadné a v něčem výhodnější. Způsobí půjčování knih jejich masové rozšíření?

Doba čtení: 4 minuty

Mám sen: e-knihy levně, univerzálně a bez ochran

Loňský rok prý byl rokem slevomatů; s tím bych možná polemizoval, ale letošek by při troše štěstí mohl být rokem e-knihy. Musel by se však splnit jeden sen: e-knihy by byly levné, šířené v univerzálních formátech a bez ochran. To nevyjde… někdo bude proti.

Doba čtení: 13 minut