Hlavní navigace

Seriál Pohněme s IPv6

Technologickým garantem seriálu je CZ.NIC.

Cz NIC

O tom, zda je přechod na IPv6 opravdu nutností, se vedou dalekosáhlé spory. Zbudou nějaké IP adresy, najde se jiné řešení, jak jejich nedostatek zvládnout, či obejít, o tom se dá mluvit hodně dlouho a na Lupě se o tom také hodně napsalo. Jenže přes tu všechnu diskusi se nám zdá, že lépe je být připraven. IPv4 adresy dojdou a odkládat podporu IPv6 jen proto, že se možná životnost stávajícího prostoru poskytovaného IPv4 ještě nějakým trikem prodlouží, podle nás nedává smysl.

A kde jinde začít, než ve vlastních řadách. Proto vyhlašujeme akci "Pohněme s IPv6", v níž se vás pokusíme provést nástrahami zprovoznění podpory IPv6 na serverech, klientských stanicích i se vám pokusíme poradit s výběrem hardware vhodného pro domácí připojení, které bude s IPv6 kompatibilní. A sami si s IPv6 hrajeme tak, aby Lupa byla plně použitelná. Snad už je, takže pokud máte IPv6, už vám Lupa "jede nativně".

Světový den IPv6

IPv6 se už dlouho motá v začarovaném kruhu. Uživatelé o něj nestojí, protože nabízí jen minimum služeb, ale kdo by pro něj portoval služby, když má jen hrstku uživatelů? Velcí poskytovatelé obsahu se teď rozhodli do toho konečně praštit. Zatím alespoň na zkoušku.

Doba čtení: 7 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl IX. - Quo Vadis, IPv6?

Čeká protokol IPv6 světlá budoucnost, anebo jej čeká stejný neradostný osud jako svého času ISO-OSI? V dnešním závěrečném dílu seriálu se pokusíme nalézt odpověď na tuto otázku.

Doba čtení: 14 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl VIII. - Přechodové mechanizmy

Protokol IPv6 byl již od počátku vytvářen jako protokol nekompatibilní s dříve používaným protokolem IPv4. To na jednu stranu umožnilo tvůrcům neomezovat se při návrhu vazbou na původní protokol, ale na druhou stranu komplikuje zavádění IPv6 v sítích. Na možnosti koexistence obou protokolů se zaměříme v dnešním dílu.

Doba čtení: 16 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl VII. - Podpora Multicast a anycast provozu

Podpora multicastu v protokolu IPv6 v mnoha ohledech kopíruje principy multicastu z protokolu IPv4. Dostatečná velikost adresy ovšem umožnila integrovat některá vylepšení. V dnešním dílu se podíváme detailněji na možnosti multicastu v protokolu IPv6.

Doba čtení: 16 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl VI. - Bezpečnostní mechanizmy

Bezpečnost počítačových sítí, společně s jejích rostoucí důležitostí, jistě nenechává nikoho chladným. Přináší protokol budoucího Internetu nějaká bezpečnostní vylepšení oproti IPv4, anebo je se potřeba obávat nových bezpečnostních rizik? Odpověď se pokusíme najít v dnešním dílu věnovanému problematice bezpečnostních mechanizmů protokolu IPv6.

Doba čtení: 15 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl V. - Zjednodušené hlavičky

Jedním z požadavků na protokol IPv6 bylo výrazné zjednodušení hlaviček IP protokolu. Snahou bylo eliminovat co nejvíce položek, a v maximální míře tak usnadnit práci směrovačům. Dalším požadavkem bylo zavedení mechanizmu umožňujícího budoucí rozšiřování protokolu o další vlastnosti.

Doba čtení: 12 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl IV. - Podpora autokonfigurace

Jedním ze základních požadavků na protokol IPv6 byla podpora automatické konfigurace koncových uzlů sítě. Jak se věc (ne)podařilo vyřešit, a s jakými důsledky na chod sítí, si probereme ve IV. dílu našeho seriálu.

Doba čtení: 22 minut

IPv6 Mýty a skutečnost: díl III. - podpora end-to-end služeb

Problematika překladu adres (NATu) představuje nejkontroverznější téma v procesu standartizace protokolu IPv6. Dnešní díl se pokusí nastínit možností alternativních řešení, které je možné použít.

Doba čtení: 14 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl II. - Adresový prostor

V dnešním dílu našeho seriálu se podíváme na typy IP adres používaných v protokolu IPv6 a na související záležitosti: strukturu sítí a formy vytváření IPv6 adres v koncových sítích.

Doba čtení: 17 minut

IPv6 Mýty a skutečnost, díl I. - Jak jsme na tom

Protokol IPv6 by se měl stát internetovým protokolem nové generace. V našem seriálu se postupně budeme seznamovat s jednotlivými vlastnostmi tohoto protokolu a s úskalími praktického zavádění. A začneme od počátku, důvody vzniku a vznikem IPv6.

Doba čtení: 14 minut

Světový den IPv6

Google navrhuje, aby na Světový den IPv6 co nejvíce poskytovatelů zpřístupnilo své služby pomocí protokolu IPv6, v souladu s RIPE 64 plánem. K čemu je to dobré?

Doba čtení: 5 minut

Teredo: IPv6 kdekoli

Chcete experimentovat s IPv6, ale váš poskytovatel připojení nebo síť ho nepodporuje? Řešením je Teredo, které projde skoro všude včetně IPv4 NATu. Efektivní ale příliš není.

Doba čtení: 5 minut

10 důvodů, proč mít NAT na IPv6

Je NAT síťové zlo? Nebo něco, co bychom měli mít i v IPv6? A jaké mohou být důvody pro použití NATu v sítích postavených na IPv6?

Doba čtení: 4 minuty

Síťové komponenty s podporou IPv6

Kupujete aktivní síťové prvky? Sáhněte po těch s podporou IPv6. Jaká je úroveň podpory protokolu v jednotlivých zařízeních a kde čerpat další informace?

Doba čtení: 6 minut

RIPE radí s nákupy IPv6 hardware

Pod hlavičkou správce evropského adresního prostoru vznikají kritéria, jak označovat hardware s různou úrovní podpory IPv6. S výběrem pomůže i vám.

4. 11. 2010 6:25
Doba čtení: 3 minuty

IPv6 NAT – chceme ho?

Internet Architecture Board (IAB) v létě vydala RFC 5902, ve kterém vyjadřuje svůj názor na překlad adres (NAT) ve světě IPv6. Nejedná se o technický dokument, spíše o zhodnocení přínosů a problémů tohoto přístupu a z nich vycházející výzvu

Doba čtení: 4 minuty

Pohněme s IPv6: nakonfigurujte si Apache a BIND

Čas pro IPv6 přišel. Náš seriál Pohněme s IPv6 se pokusí pomoci vám jednoduše IPv6 zvládnout. Na vašem linuxovém webserveru stačí udělat pár úprav, abyste byli připraveni. Jak na to?

Doba čtení: 6 minut

IPv6 je jako mexická chřipka

Paniku kolem chystané smrti Internetu přiživují trendové prezentace producentů křemíkového nebe, naděje akademiků v konečně lepší svět (alespoň ten virtuální) a chýry konzultačních firem. Zmateným rukojmím zůstává uživatel, který nechápe, která bije, nebo koho by bít měl. Začít by mohl médii.

Doba čtení: 6 minut

SEND chrání objevování sousedů pro IPv6

Před dvěma týdny jsme popsali problémy objevování sousedů v IPv6 a mechanismus RA-Guard, který jim má do určité míry čelit. Jeho výhodou je jednoduchost nasazení, nevýhodou slabá ochrana proti některým typům ohrožení a úmyslným útokům. Dnes se podíváme na jeho protipól: bezpečné objevování sousedů, v originále SEcure Neighbor Discovery čili SEND.

17. 6. 2010 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Shim6: Multihoming pro IPv6

Pokud je pro provozovatele služeb opravdu kritická dosažitelnost jeho serverů, připojí se k několika různým poskytovatelům a provozuje multihoming. Shim6 představuje v této oblasti zajímavé řešení. Nevyžaduje ani speciální adresy, ani podporu v infrastruktuře, jen implementaci v koncových strojích.

Doba čtení: 4 minuty