Hlavní navigace

Jan Všianský

soukromý investor

Jan Všianský je dalším členem 42 angels. Před dvěma lety prodal svůj podíl ve firmě Lingea.cz, od té doby se rozhlíží po startupovém trhu a snaží se peníze zhodnotit. “Peněz je na trhu neuvěřitelný přebytek. Leží na ulici. Stačí je sebrat. Máte-li dostatečně kvalitní projekt, nebudete mít problém peníze sehnat,” řekl publiku sestávajícímu vesměs z chudých studentů, kteří sní o tom, že si také založí úspěšnou firmu. “Většina současných finančních a hospodářských problémů vychází z toho, že je na světě přebytek kapitálu a všichni ho chtějí zhodnotit.”

Také on by chtěl startupům poskytnout nejen peníze, ale také kontakty, zkušenosti a znalost oboru, ve kterém působil. “Za dva roky jsem viděl asi 150 projektů. S kolegy jsem se shodl, že zainvestovatelncýh z nich bylo tři až pět procent. Připadá mi to jako strašidelný nepoměr. Devadesát pět procent toho, co investor čte, k čemu se vyjadřuje, dělá vlastně zbytečně. Postupně potom snižuje nároky a z původního plánu vydělat na něčem peníze se stává neztratit na něčem peníze nebo neztratit na něčem příliš mnoho peněz.”

Jak splnit investorovi jeho přání? Jan Všianský si k odpovědi na tuto otázku přichystal slajd nadepsaný Investorův mokrý sen. “Investor je člověk jako každý jiný. Není to nic složitého: chce zhodnotit své peníze. Proto mu musíte především odpovědět na tuto nejzákladnější otázky: Jak na tom skutečně vydělám? Když mu to dokážete naprosto jednoduše, polopaticky vysvětlit, jako v nějaké příručce pro dummies, tak máte vyhráno.”

Ze stopadesáti projektů které Jan Všoanský viděl, prý téměř žádný neobsahoval ani základní jednoduchý výpočet ROI podle vzorečku ROI = (LTV - CPA) / CPA. (Vysvětlivky: Cost per acquisition - náklady na získání zákazníka, Life-time value - hodnota jednoho zákazníka.)

A přidal další radu: “Mějte prosím reálná data z trhu. Nemusí být o statisících nebo milionech zákazníků. Stačí klidně desítky nebo stovky případů, ale musí to být věrohodné a ověřitelné. “

Zakladatelé: Jan Všianský
Oblast investic: IT
Web investora: http://42angels.com/