Hlavní navigace

Karel Obluk

soukromý investor

Ještě před rokem vysoce postavený manažer antivirové firmy AVG dnes podle svých slov už jen poskytuje konzultační služby, zasedá v představenstvech několika začínajících společností, a především hledá na trhu zajímavé, hlavně menší technologické startupy, do nichž by mohl vložit peníze vydělané v AVG. “Zatím se hlavně učím a poslouchám. Jsem investor – to se snáz řekne než udělá," začal skromně. "Jsem patriot, chci něco vrátit České republice,” vysvětlil svou motivaci.

“Hledám projekty, do nichž mohu já sám vnést přidanou hodnotu. Pokud nemohu pomoci, radou, kontakty nebo zkušenostmi, tak mě to nezajímá,” přiblížil svou investiční strategii. Podle něj je sice dobré, když zakladatel startupu ví, jak chce vydělávat peníze, neměl by ale strávit přípravou byznys plánu několik měsíců na úkor kontaktu se zákazníky, zkoušení toho, zda nápad funguje v praxi. “Hledám hlavně nadšence s dobrým nápadem. Když přijdete s byznys plánem, je to super, ale to nejdůležitější je váš zápal a schopnost přesvědčit, že vás nápad je výborný. Protože řekněme si to upřímně: Byznys plán budete muset mockrát předělávat, protože téměř vždy zjistíte, že je úplně mimo,” řekl Karel Obluk.

Hlavními kritérii při výběru projektů, do nichž investuje, jsou rovným dílem zábavnost a návratnost. Aby nevznikla mýlka: “Když investuji, nedělám to pro krásné modré oči týmu. Dělám to pochopitelně proto, že chci vydělat nějaké peníze,” řekl. Důležité je, aby za ním startupy nechodily jen s mlhavým nápadem, ale s tím, že už ho někde vyzkoušely a že aspoň trochu obchodně fungoval. "První fázi investic se říká FFF - fools, friends and family. Té bych se rád vyhnul."

Web investora: http://obluk.com/
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).