Hlavní navigace
Zpráva od

SportCentral.cz - od studentů k byznysu - Startupy

Skupina studentů z Plzně před rokem vybojovala 3. místo v největší mezinárodní soutěži ve strategickém řízení firem v čínském Macau. V Global Management Challenge soupeřili proti 50000 dalších týmů z celého světa. Po skončení této manažerské soutěže se Roman Sterly, zakladatel týmu, rozhodl, že je načase prorazit ve skutečném byznysu.

První, co se nabízelo, bylo využití znalostí ze soutěže. Každý rok jí projdou desítky tisíc týmů a každý rok řeší stejné problémy. Proč jim to neulehčit? A tak vznikl GMCHelper.com, kde Roman úspěšně prodává nástroje, které v soutěži pomůžou a ušetří čas. Jednoduchý web a produkty vytvořil před vypuknutím dalšího ročníku. Díky promyšlené propagaci s minimálními náklady si jeho produkty našly zákazníky v desítkách zemí. Mnoho z nich na dálku koučoval a pomohl jim dosáhnout výborných výsledků v národních kolech. Některé dostal až do mezinárodního finále.

GMCHelper.com však nevznikl ani tak pro výdělek, jako z touhy udělat něco dobrého a vyzkoušet si postavit byznys sám. To se podařilo a přišel čas, posunout se dál.

A tak začal vznikat nápad postavit portál, který by zpočátku řešil jednoduchý problém - jak snadno najít všechna sportoviště ve vašem okolí. "Chtěl jsem si jít s kamarádem zahrát někam v Plzni tenis, kde jsme ještě nebyli, ale nevěděli jsme kam," říká Roman. Po dlouhém hledání na Google a v poloprázdných sportovních katalozích to vzdali. Ani po několika hodinách se nedopátrali všech tenisových kurtů v Plzni, natož aby je mohli nějak pohodlně porovnat.

Když o problému přemýšlel Roman dál, napadlo ho, že podobný problém možná řeší více lidí. A na českém internetu neexistuje žádná šikovná služba, která by pomohla. Co víc, kolem rekreačního sportování jsou i další věci.

  • Jak najít tenisový turnaj pro amatéry, který se ve vašem městě koná?
  • Jak dá sportovní centrum vědět lidem o tom, že u nich probíhá týden, kdy je vstupné za polovinu?
  • Jak si najdete parťáka do posilovny?
  • Jak si můžete zapisovat své sportovní výsledky a sdílet je s přáteli, kteří dělají něco podobného, když každý používá jinou ze stovek mobilních aplikací?

Pak už jen zbývalo celou věc promyslet a pustit se do realizace. To se i stalo a začal vznikat SportCentral.cz, jehož první verze umožňuje právě hledání sportovišť. A na tento základ se postupně nabaluje další a tým, který se v současnosti skládá z 20 lidí, se netají ambicemi zopakovat úspěch ze soutěže ve světě. Však už do něj zakladatel startupu opět naverboval členy týmu, se kterými se probojoval před rokem do Číny.

Bude i nadále pravdivý titulek z Novinky.cz, že Češi se naštěstí ve světě stále neztratí?