Hlavní navigace

A tu Nobelovku dejte Mírovi!

Jan Handl 8. 10. 2011

Tedy vlastně tu Nobelovu cenu míru dejte sociálním sítím. To jsem si před vyhlášením přál asi jenom já. Nakonec to dopadlo jinak, zvítězily bojovnice za ženská práva.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Proti tomu, že Nobelovu cenu míru letos dostaly tři bojovnice za ženská práva (kromě jiného) samozřejmě nic nemám. Za každá práva by určitě měl někdo bojovat. Jsem jen tak trošku zklamán z toho, že Nobelovu cenu nedostaly sociální sítě, respektive lidé, kteří na nich bojovali například za úspěch jarních revolucí v Africe. Těšil jsem se, že se bude opakovat situace z roku 2006, kdy TIME vyhlásil osobností roku tebe. A tebe taky, Míro, i tebe Maruško. Prostě v roce 2006 jsme byli osobností my všichni. Bylo to krásné a dojemné gesto, my všichni jsme se tak dostali po bok světových velikánů, kteří se na titulku a do historie zapsali v minulých desetiletích.
Lindbergh (ten byl v roce 1927 prvním oceněným, přeletěl Atlantik), Gándhí, Hitler, Stalin, Churchill, americký voják a Zuckerberg. To je výběr z oceněných, který před několika lety přijal nás všechny do své hvězdné sestavy.

Vím, Nobelova cena je něco jiného, ale přesto jsem skrytě doufal, že sociální sítě ocenění mohou dostat. Bylo by to další sympatické gesto, které by udělalo radost nám všem. Myslím tím nás, kteří jsme na Twitteru retweetovali zprávy z Egypta či Libye a pomáhali jsme tak revolucím. Trochu větší díl by patřil přímým účastníkům, kteří na Internet nahrávali amatérská videa z přestřelek a tweetovali z přeplněných náměstí. Největší díl by samozřejmě patřil těm, kteří sociální sítě vymysleli a provozují. Mohli jsme si krásně navzájem děkovat a mohli jsme se cítit jako opravdoví držitelé prestižní ceny, tedy alespoň jejího malinkatého kousku.

Sociální média byla prý opravdu favoritem, tedy alespoň podle médií tradičních. Na Facebooku a Twitteru jsem v předvečer vyhlášení nezaznamenal žádné napjaté očekávání týkající se možnosti, že bychom tu cenu mohli vlastně dostat my všichni. Asi mě to napadlo jediného. Sociální sítě (a my všichni, protože tvoříme jejich obsah) byly poraženy třemi dámami z Libérie a Jemenu. Nebyly favoritkami a jejich ocenění je pro mnohé překvapením. No co, někdy favorit prostě nevyhraje.

Mimochodem, když už jsme se v roce 2006 my běžní smrtelníci ocitli díky časopisu TIME ve vybrané společnosti leteckých rekordmanů a masových vrahů (Hitler a Stalin ovšem v tomto případě dokazují, že vítězem může být i ten, kdo svět ovlivnil negativně), neškodilo by se podívat, kdo dostal mírovou cenu v minulosti. Sociální sítě by se v případě letošního vítězství postavily po bok několika amerických prezidentů, Williho Brandta, Matky Terezy, Lecha Walesy, Nelsona Mandely a mnoha lidí, jejichž jména mi upřímně řečeno nic neříkají.

Kdybychom projeli seznam důkladně, určitě by si každý našel někoho, kdo mu nevoní a na základě jehož vítězství v minulosti bychom mohli do Osla nebo Stockholmu zavolat – tak si tu Nobelovku nechte, do téhle společnosti stejně nechceme! Jako alibi by posloužil někomu Obama, někomu Arafat, nemůžeme přece milovat všechny, že? Já se musím přiznat, že by se mi Nobelovka (pro sociální sítě) líbila, ta cena má pořád zvuk a i když se zrodila z vynálezu dynamitu (taky nevím, co má výbušnina společného s mírem, jde patrně o omluvu postiženým vynálezem) panem Nobelem, mír je mír. Kdo by nechtěl mít mírové zásluhy?

Kdy bude další šance, abychom jako součást davu dostali nějakou pěknou cenu? Kdo ví. Každopádně je jisté, že my všichni na sociálních sítích máme nesporné mírové zásluhy, a nejen ty. Zasluhujeme se občas i o ženská práva, tím pádem by nám tři oceněné dámy mohly dát kousek ceny tak jako tak.

Našli jste v článku chybu?

8. 10. 2011 9:18

wit.cz (neregistrovaný)

Pokud to měl být vtip, tak tedy beru, ale jinak to nemůžete myslet vážně, že ne...

8. 10. 2011 10:23

Přezdívka je povinná (neregistrovaný)

OMG.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí