Hlavní navigace

Aukro.cz vstupuje na scénu

Mirek Zeman

V srpnu letošního roku se na českém Internetu objevila nová služba - Aukro.cz. Jedná se o českou alternativu polské služby Allegro.pl (doména Allegro.cz byla zabraná...), která má již vyjma nově spuštěné české rovněž už zavedenou holandskou verzi Ricardo.nl. Jak si povede polská obdoba amerického eBay na českém trhu?

Allegro.pl je jakási polská obdoba americké internetové aukce eBay, jež byla spuštěna v roce 1999, a jedná se o jeden z nejúspěšnějších „dot-pl“ projektů. V současné době má více než jeden milion registrovaných uživatelů (polská a holandská verze dohromady) a online probíhá na dvě stě tisíc aukcí.

Obchodní model v Polsku je do značné míry založen na kooperaci s velkými generátory návštěvnosti, tedy s portály. Allegro.pl spolupracuje se třemi největšími z nich způsobem, jakým například Fractal umožňuje portálům prodávat letenky: portály dodávají „front-end“ a Allegro.pl dodává „back-end“.

Portály z této vzájemné spolupráce mají tzv. „revenue sharing“, dostávají tedy určitou provizi za každého registrovaného uživatele a současně jistý podíl z transakcí, které tento uživatel v rámci Allegro.pl provede.

Tyto poplatky se v polské a holandské verzi pohybují kolem sedmi osmi korun za umístění předmětu do internetové aukce a následně od jednoho do tří procent z objemu realizované transakce (čím nižší částka, tím více procent…).

Když jsem se ptal, kolik lidí chodí v Polsku (potažmo Holandsku) na Allegro.pl (potažmo Ricardo.nl) přímo a kolik prostřednictvím portálů, bylo mi řečeno, že v současné době je tento poměr 90 ku deseti ve prospěch Allegro.pl, avšak v začátcích dodávaly Allegro.pl více než polovinu návštěvnosti právě portály.

V České republice projekt odstartoval v srpnu letošního roku (datum v tomto případě nepředstavuje žádný záměr – prostě se v daném termínu podařilo dokončit českou verzi.) a v současné době má asi čtyři sta registrovaných uživatelů. Na území České republiky zatím nemá „právní subjektivitu“ – založení pobočky se chystá, jakmile se Aukro.cz trochu rozjede.

Do té doby mají čeští uživatelé možnost nabízet v internetové aukci dražené předměty zdarma a nejsou jim účtovány ani již zmíněné poplatky (od jednoho do tří procent v závislosti na objemu) za proběhnuvší transakci; to přijde až po zaběhnutí.

V České republice má Allegro.pl podle svých vlastních slov takřka uzavřenu dohodu s jedním z velkých portálů – jméno mi však provozovatelé nechtěli prozradit s tím, že vše bude zveřejněno přibližně do měsíce. Ovšem vzhledem k tomu, že u některých subjektů údajně neuspěli, tak tipuji, že to asi nebude Seznam (který bych na jejich místě vzhledem k návštěvnosti oslovil první…).

Aukro.cz však nenabízí „partnerský program“ pouze velkým portálům, ale je zde i partnerský program pro libovolné webové stránky: Pokud si na webovou stránku umístíte reklamní proužek Aukro.cz, dostanete jednu korunu za každé jeho prokliknutí a 10 procent z poplatků zaplacených osobou, již jste na webové stránky Aukro.cz přesměrovali.

Uvidíme, jak se bude Aukro.cz na českém Internetu dařit – tento segment trhu je zde tradičně obhospodařován projektem Aukce.cz společnosti CP Online a před dvěma lety se zde usídlil i nadnárodní projekt Vatera, což je typický „dot-com“ působící vyjma České republiky v Maďarsku, Polsku a Řecku.

Subjektivně mám tak trochu dojem, že ani jeden z nich není nijak závratně úspěšný (například na Vateru jsem naposledy narazil právě někdy před dvěma roky). Vyjma tohoto došlo v tomto segmentu trhu již k jednomu krachu – konkrétně se jednalo o českou odnož německé služby Offerto, která grandiózně odstartovala někdy před třemi roky.

Anketa

Které internetové aukci dáváte největší šance?

Našli jste v článku chybu?

22. 8. 2006 13:59

Wampi (neregistrovaný)
Seznam internetových aukcí včetně hodnocení, počtu uživatelů atd. najdete na http://aukce-online.info/

20. 11. 2003 2:54

Petr Kedzior (neregistrovaný)
Nehodlám polemizovat o úspěšnosti či neúspěšnosti českých aukcí, mám jen několik faktických poznámek "přímo od pramene". Vatera "nejede ze setrvačnosti na Atlasu", nejede totiž na Atlasu vůbec, a to asi už půl roku. Návštěvnost aukcí přes Atlas byla ale jen zlomkem návštěvnosti Vatery jako takové, takže na její celkové "živosti" nebo "mrtvosti" se ukončení spolupráce s Atlasem nijak neprojevilo. Všichni zaměstnanci propuštěni nebyli, pouze v rámci opuštění…
DigiZone.cz: Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí