Hlavní navigace

Blog jako psychoterapie?

Martin Pírko 25. 10. 2005

Často se mi stává, že zůstanu zaseklý nad nějakou divnou věcí, co se mi objeví v hlavě. Třebas dnes to bylo slůvko „blogoterapie“. Nikdy předtím jsem ho nečetl ani neslyšel a mám takové divné podezření, že se v mé hlavě prostě vyčarovalo (Potter hadr). Prohlížel jsem si pár weblogů, pročítal ty krátké zprávičky a přitom se moje pozornost toulala kdesi po hvězdách. Občas jsem se pousmál, sem tam i něco napsal, ale stále nic, co by mě přivedlo zpět na pevnou zem. Prostě jsem se cítil jako kontrola u běžícího pásu - samé žluté kačenky.

A pak to přišlo! Zeptal jsem se „proč?“ Velký podíl blogů se zaměřuje jen na svého autora a bezmeznost jeho osobnosti, dokonalost jeho názorů, popřípadě na míru jeho mužnosti (či ženskosti? Kolik jste v životě viděli blogerek?). Občas se mezi vším tím přívalem myšlenek objeví něco prakticky využitelného, ale následuje další a další lavina balastu, jenž s sebou strhne všechny pokusy o útěk z autorova osobního světa a rozptýlí je v nekonečném internetovém chaosu. Pravidelný čtenář takového blogu pak musí zapadnout mezi bezmezné obdivovatele („Ó Autore! Bože můj!“) nebo totálně konfliktní typy („Odejdi tam, kde slunce nesvítí, autore!“) či průzkumníky lidské duše (ti mlčí).

Slavný americký spisovatel Stephen King přirovnával psaní k „duševní masturbaci“. Není divu, však každý psavec ví, že jak přibývá na papíře textu, stoupá napětí, až se nakonec při poslední tečce euforií téměř zatmí před očima. Teenageři občas řeší svoje „problémy“ psaním deníčku, který po přečtení ve dvaceti obřadně spálí. Fjodor Michajlovič Dostojevskij neměl moc dobré vztahy se svým otcem, tedy napsal román o bratrech Karamazových, jejichž otec je zákeřně zavražděn. Fjodor Michajlovič pravděpodobně trpěl obsedantně-kompulsivní poruchou (vtíravé nepříjemné myšlenky a neurotické chování) a psaní mu pomáhalo se jí aspoň na chvíli zbavit. Ostatně, díky Fjodore, byl jsi zajímavý člověk a tvá díla jsou čtivá dodnes, na rozdíl od té spousty jiných, co dnes ve velkém vzniká.

Spousta moderních psychoterapeu­tických metod je založena na projekci citů a jejich přeměně do neškodné podoby. Pacienti analytického psychologa C. G. Junga malovali úžasné obrazy plné snových klamů a potlačených myšlenek, arteterapie dodnes pomáhá při mnohých neurózách a mnoho umělců považuje svou tvorbu za jednu z nejpodstatnějších částí svého života. A máme tady otázku blogů a autorů – nejsou ty textové miniatury hlavně lékem na jejich psychické problémy?

Do určité míry o tom nemůže být pochyb. Ať už si čtete jakýkoliv blog, naleznete v něm spoustu subjektivních názorů, pocitů a myšlenek autora. Zároveň se setkáte s posilováním vlastního názoru na sebe sama (tj. když autor píše o tom, jak je bohatý, chytrý, potentní atd.), což často upozorňuje na autorovy nevědomé pochybnosti o jeho vlastní osobě. Zdálo by se, že podobné výlevy mohou působit na čtenáře nudně, avšak čím zajímavější duševní stav pisatele ovládá, tím „kvalitnější“ (= zajímavější) text leze z jeho blogu.

Spousta lidí v dnešní době žije v iluzi, že jejich emoce mají obrovský význam pro celý svět a všichni by je obdivovali, jen kdyby dokázali své prožívání správně zformulovat. A tak tito jedinci píší, zakládají nové webové deníky a zkouší ohromit webovou společnost. Zaplňují síť stále dalším a dalším ničím a přitom se směle věnují své blogoterapii. Možná by bylo upřímnější přejít na klasický deníček, za deset let ho vyhrabat a obřadně (se slzami) spálit. Mnozí totiž zpětně litují, co na sebe všechno prozradili a jak se před několika lety vyjadřovali. Když se něco dostane na Internet, není už cesty zpět.

Našli jste v článku chybu?

12. 8. 2016 20:01

nnnm (neregistrovaný)

kdyžtek pište 721770666, nebo fcb , nebo email marekoborny@a­tlas.cz

12. 8. 2016 19:47

nnnm (neregistrovaný)

kdyžtek pište 721770666

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?