Hlavní navigace

BSA vystupuje ze stínu – konec záhad?

 Autor: 29
Ondřej Bitto 10. 3. 2006

[Oživeno] Společnost Business Software Alliance na březen naplánovala rozsáhlou kampaň, jejímž prostřednictvím se pokusí vnést mezi uživatele pořádný kus osvěty o počítačovém pirátství. Důraz je přitom kladen na vyšší vstřícnost a poskytnutí všech potřebných informací. Odzvonilo již brutálním policejním zásahům?

Jak jsme vás již informovali prostřednictvím původní tiskové zprávy, společnost BSA (Business Software Alliance) chystá březnovou akci na střední a větší firmy. Odpovídající kroky se tentokráte mají ubírat nepříliš dramatickou cestou, když se BSA kromě jiného snaží upozornit na fakt, že za užívání nelegálního softwaru ve firmě může být odsouzen v podstatě kdokoli.

BSA chce oslovit zejména majitele a jednatele firem, na jejichž hlavy stále častěji dopadá případná trestní odpovědnost za nelegálně instalované a užívané programy. Mnohdy je činí soud odpovědnými i přes to, že užívání nelegálního softwaru nemuseli přímo podporovat či nařídit. Máme i řadu případů, kdy se vedení firmy stalo doslova obětí softwarového pirátství kvůli své nedůslednosti a ignorování nelegálního softwaru ve firmě. Veškeré skutečnosti se snažíme zdůraznit právě v rámci nové kampaně, upřesnil Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

bsa
Statistika počtu případů použití ilegálního softwaru za období 2004–2005

Společnost BSA sází na vstřícnější přístup, než tomu bylo v některých dřívějších kauzách – plusem může být už samotné svolání tiskové konference a představení konkrétních cílů. Ne vždy se však setkání třetího druhu s BSA odehrálo v tónu přátelském a strašák v podobě kontroly legálnosti instalovaného softwaru obcházel řadu firem.

Tématem kampaně jsou i tentokrát reálná rizika plynoucí z nelegálního užívání softwaru a účinná prevence softwarového pirátství ve firmách. Vycházíme při tom ze skutečných případů a soudních rozhodnutí. Zároveň se snažíme firmám poradit, jak se proti pirátství účinně bránit, řekl k zahájení kampaně Jan Hlaváč.

O tom, že se ze štvané zvěře nakonec může stát lovec, kdysi ve velice podrobném popisu přinesla webová stránka www.digisys.cz/bsa­.htm. Společnost Digisys byla jedním z nespokojených zákazníků nařknuta z instalace ilegálního softwaru na prodávané počítače, nicméně běh věcí následujících skončil neúspěchem ze strany lovců pirátů. Postižený Otto Zemek dále dokumentuje nekorektní označení společnosti Digisys za šiřitele nelegálního softwaru přímo na stránkách tehdejší BSA. Neváhal, podal žalobu a přes prsty nakonec podle rozsudku dostává BSA:

Žalovaný (BSA CS) je povinen (…) se omluvit (…) a zaplatit 300.000 korun + 13.735 korun jako náklady řízení.

Na právě uvedeném příkladu je zajímavé to, že původní BSA CS spor sice prohrála, nicméně zaplacení částky se vyhnula vstupem do likvidace – další informace se kromě výše odkazovaných stránek společnosti Digisys můžete dočíst také v našem dřívějším článku BSA – nevyřízené účty.

Dnes se BSA nesnaží přímo nikoho nabádat k udávání uživatelů ilegálního softwaru, jak tomu bylo v případě neblaze proslulého webu zatepla.cz – viz mirror ze 7.dubna roku 2000. V rámci osvětové akce nyní funguje umírněnější web ZeptejteSeSAMA­.cz, který se skutečně snaží přinášet informace o tom, jak se vyhnout používání ilegálního softwaru, a preferuje tedy cestu prevence. Původní „práskací“ formulář dnes nahrazuje příjemnější formulář zpětné vazby, každý si také může otestovat vlastní počítač ještě dříve, než tak učiní policie.

V rámci současné kampaně již BSA nesází na kdysi neblaze proslulé video, které prezentovalo brutální razii policie. Naproti tomu upozorňuje prostřednictvím rozhlasového spotu, respektive reklamních bannerů. Kromě toho bude BSA dle vlastních slov kontaktovat management firem osobně – dopisem, telefonem a také osobními schůzkami.

bsa konf
Tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč představuje nadcházející záměry

Vrátíme-li se k někdejší kauze záběrů z policejní razie, reaguje nyní BSA konkrétním popsáním všech aktuálních kroků. Na začátku celého řetězce akcí a reakcí stojí iniciátor, nejčastěji se jedná o vlastního zaměstnance firmy. Policie vstoupí do objektu bez ohlášení, přičemž se okamžitě pustí do díla – prohlédne a zaeviduje veškerou počítačovou techniku, mezitím nikdo ze zaměstnanců nesmí s počítači nijak manipulovat. Šetření na místě probíhá elektronickou formou získání seznamu instalovaného softwaru, avšak vyšetřovatelé mají právo počítače zajistit a přezkoumat v Kriminalistickém ústavu.

Podle schématu zodpovědnosti za nelegální software jednatelé a vedení firem mohou v případech, kdy se nepodaří nalézt konkrétního viníka instalace nelegálního softwaru, nést patřičnou zodpovědnost za nelegální programy užívané ve společnosti – musí se samozřejmě prokázat zavinění. Účinnou obranou je provádění pravidelných softwarových auditů, které preventivně kontrolují, zda je veškerý software užíván legálně.

MIF16

Vinu může nést každý, kdo se na tomto jednání podílel – od řadových zaměstnanců přes správce sítě až po management společnosti. Přitom nerozhoduje, jestli se dotyčný na nelegální instalaci softwaru přímo účastnil. Soud může jednatele firmy shledat vinným například proto, že cíleně ignoroval užívaní nelegálních programů ve firmě, doplňuje Jan Hlaváč.

10. března 2006, doplnění: sdružení uživatelů operačního systému Linux CZLUG ve spolupráci s organizací OSS Aliance dnes v reakci na kampaň BSA zahájily svojí vlastní propagační kampaň na podporu legalizace software. Prostřednictvím bannerové reklamy, kontextové reklamy a odborných článků v ní chtějí veřejnosti vysvětlit, že legalizaci software lze provést snadno a rychle i výměnou operačního systému a nasazením aplikací se svobodnými licencemi. Tyto aplikace jsou většinou zdarma, nebo mnohem levnější než jejich komerční alternativy, a přitom nabízejí srovnatelné vlastnosti i výkon, uvádí tisková zpráva sdružení CZLUG.

Anketa

Myslíte, že se dobře orientujete v softwarových licencích?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu