Hlavní navigace

Chcete WebOS?

Vojtěch Bednář 19. 12. 2011

Společnost HP se rozhodla otevřít operační systém pro mobilní telefony WebOS. Na trh mobilních zařízení tak vstupuje potenciální další platforma, jejíž osud bude záviset na mnoha okolnostech. Především na tom, jak to s jeho otevřením HP vlastně myslelo.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Platforma WebOS  je operačním systémem pro mobilní zařízení, podobným jako Android, iOS či Windows 7 Phone. Jeho vlastník, společnost HP, se nyní rozhodla změnit jej po vzoru Androidu na opensource projekt. Nestalo se tak ale jako v případě Google z důvodu objevu nového modelu distribuce systému, nýbrž spíše z bezradnosti, co s ním. I když je WebOS moderní systém, který by si potenciálně mohl najít svou cestu do mnoha zařízení na která se Android nehodí, obávám se, že jeho další osudy budou záviset ani ne tak na „komunitě“ vývojářů, jako spíše na tom, jak se k němu postaví samotné HP.

WebOS je potomkem, když už ne technickým, tak zcela jistě morálním, legendárního operačního systému PalmOS.  Ten, jak si někteří z nás jistě pamatují, svého času zcela dominoval světu mobilních přenosných zařízení zvaných PDA.  Počátkem jeho konce byla neschopnost společnosti Palm, která stála za jeho vývojem uvést novou verzi označovanou (tehdy) jako Palm OS6 – Cobalt. Její vývoj se protáhl, prodražil nad všechny meze, a stal se prakticky neudržitelným. Firma na to nedokázala Adekvátně reagovat a tak zcela změnila směr svého byznysu nové mobilní platformě, jež svého času představoval telefon Palm Pre a nový operační systém WebOS.

Palm byl i s WebOS odkoupen společností HP ve vlně akvizic, aby firma následně zjistila, že je odsouzen k osudu minoritní platformy. Po všeobecně známém veletoči s ohlášeným odchodem firmy z mobilního segmentu, díky tomu „nejlevnějšímu“ tabletu Touchpad, částečnému zvratu rozhodnutí (nechtěl bych být v pozici vyděšeného managementu) a novém hodnocení co dál se IT gigant rozhodl svůj operační systém OpenSourcovat.

WT100

Jsem přesvědčen o tom, že jeho další osud nebude záviset na „komunitě“, která se má WebOS ujmout, ale na ochotě či neochotě HP jej podporovat, a to jak lidskými zdroji, tak hardwarově. WebOS není platforma, která by bezprostředně konkurovala iOS či Androidu, ale její systém aplikací (založený na podobných principech, na kterých stál původní model Apple vyvinutý pro iPhone ještě před uvedením App Store) jí dává nemalý potenciál. Bohužel neexistuje výrobce, který by jej zvedl, jestliže uvolnění zdrojových kódů spojené s proklamacemi o podpoře znamená ze strany HP ve skutečnosti dání rukou pryč.

Pokud se WebOS stane pomníčkem manažerské neschopnosti a bude tak následovat OS6  Cobalt, zůstane mobilní svět ochuzen o jednu zajímavou platformu. Pokud se HP vydá cestou Google a bude systém masivně podporovat, čeká jej patrně paběrkování na pozadí iOS, Androidu a výhledově i WP7 (neboť nemá svou Nokii), ale věřím tomu, že si najde své místo. Každopádně by bylo fajn, kdybychom si i za pár let mohli položit otázku, zda chceme WebOS a koupit si zařízení s ním jinde, než na skládce či v muzeu.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?