Hlavní navigace

Chcete WebOS?

Vojtěch Bednář 19. 12. 2011

Společnost HP se rozhodla otevřít operační systém pro mobilní telefony WebOS. Na trh mobilních zařízení tak vstupuje potenciální další platforma, jejíž osud bude záviset na mnoha okolnostech. Především na tom, jak to s jeho otevřením HP vlastně myslelo.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Platforma WebOS  je operačním systémem pro mobilní zařízení, podobným jako Android, iOS či Windows 7 Phone. Jeho vlastník, společnost HP, se nyní rozhodla změnit jej po vzoru Androidu na opensource projekt. Nestalo se tak ale jako v případě Google z důvodu objevu nového modelu distribuce systému, nýbrž spíše z bezradnosti, co s ním. I když je WebOS moderní systém, který by si potenciálně mohl najít svou cestu do mnoha zařízení na která se Android nehodí, obávám se, že jeho další osudy budou záviset ani ne tak na „komunitě“ vývojářů, jako spíše na tom, jak se k němu postaví samotné HP.

WebOS je potomkem, když už ne technickým, tak zcela jistě morálním, legendárního operačního systému PalmOS.  Ten, jak si někteří z nás jistě pamatují, svého času zcela dominoval světu mobilních přenosných zařízení zvaných PDA.  Počátkem jeho konce byla neschopnost společnosti Palm, která stála za jeho vývojem uvést novou verzi označovanou (tehdy) jako Palm OS6 – Cobalt. Její vývoj se protáhl, prodražil nad všechny meze, a stal se prakticky neudržitelným. Firma na to nedokázala Adekvátně reagovat a tak zcela změnila směr svého byznysu nové mobilní platformě, jež svého času představoval telefon Palm Pre a nový operační systém WebOS.

Palm byl i s WebOS odkoupen společností HP ve vlně akvizic, aby firma následně zjistila, že je odsouzen k osudu minoritní platformy. Po všeobecně známém veletoči s ohlášeným odchodem firmy z mobilního segmentu, díky tomu „nejlevnějšímu“ tabletu Touchpad, částečnému zvratu rozhodnutí (nechtěl bych být v pozici vyděšeného managementu) a novém hodnocení co dál se IT gigant rozhodl svůj operační systém OpenSourcovat.

WT100

Jsem přesvědčen o tom, že jeho další osud nebude záviset na „komunitě“, která se má WebOS ujmout, ale na ochotě či neochotě HP jej podporovat, a to jak lidskými zdroji, tak hardwarově. WebOS není platforma, která by bezprostředně konkurovala iOS či Androidu, ale její systém aplikací (založený na podobných principech, na kterých stál původní model Apple vyvinutý pro iPhone ještě před uvedením App Store) jí dává nemalý potenciál. Bohužel neexistuje výrobce, který by jej zvedl, jestliže uvolnění zdrojových kódů spojené s proklamacemi o podpoře znamená ze strany HP ve skutečnosti dání rukou pryč.

Pokud se WebOS stane pomníčkem manažerské neschopnosti a bude tak následovat OS6  Cobalt, zůstane mobilní svět ochuzen o jednu zajímavou platformu. Pokud se HP vydá cestou Google a bude systém masivně podporovat, čeká jej patrně paběrkování na pozadí iOS, Androidu a výhledově i WP7 (neboť nemá svou Nokii), ale věřím tomu, že si najde své místo. Každopádně by bylo fajn, kdybychom si i za pár let mohli položit otázku, zda chceme WebOS a koupit si zařízení s ním jinde, než na skládce či v muzeu.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

DigiZone.cz: Sat novinky: Kabel eins Doku

Sat novinky: Kabel eins Doku

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?