Hlavní navigace

Diskutované poklesky Internet Exploreru 7 Beta 2

 Autor: 29
Ondřej Bitto 14. 2. 2006

Na pomyslnou hlavu poslední beta-verze webového prohlížeče Microsoft Internet Explorer 7 se snesla řada jak lichotivých, tak vyloženě negativních názorů. Zapátrali jsme ve vodách Internetu a snažili se zjistit, které nedostatky uživatelům nejvíce vadí.

Nedávno uvolněná beta-verze webového prohlížeče Internet Explorer 7, nesoucí přímočaré značení Beta 2 Preview, vyvolala řadu rozporuplných ohlasů. Jeden tábor chválí nový háv a dlouho očekávaná rozšíření, skeptici naopak Betu 2 odsuzují hned z několika důvodů. Následující odstavce provedou sondu napříč negativními názory uživatelů a pokusí se tak sumarizovat ta místa, ve kterých je bota IE 7 prozatím stále tlačí. Hned na úvod se samozřejmě sluší zdůraznit (v kontrastu s přístupem řady jiných serverů), že beta-verze je primárně určena především pro testování a report chyb širokou veřejností. Mnoho současných nedostatků proto ještě bude zcela jistě odstraněno a publikum finální verzi třebas o to více zatleská.

Na první pohled viditelnou změnu představuje kompletní přepracování uživatelského rozhraní, jehož nový vzhled a uspořádání řadu uživatelů příliš nepotěšilo. Zajímavě působí změna umístění hlavní nabídky, která zpočátku dokáže poněkud ztížit práci surfařům rodu klikajících, pro vyznavače klávesových zkratek se naštěstí příliš nemění. Tradicí zažité umístění tlačítek Zpět a Vpřed zůstává při starém, naopak varianty Obnovit a Zastavit působí, jako by si své místo vybraly čistě náhodně. Problém v tomto bodě opět mají především skálopevní příznivci klikání, protože se jejich trajektorie po vzoru verzí předchozích stočí na opačnou stranu (klávesová zkratka naštěstí změn nedoznala).

Další výraznou změnou je umístění hlavní nabídky až pod adresový řádek, což také očividně mění doposud zažitý kolorit. Pozici jednotlivých panelů nástrojů přitom bohužel ani nelze měnit, maximálně roztáhnout či zúžit.

ie_panely
Změna umístění některých tlačítek.

Nepřehlédnutelným pokrokem je podpora surfování prostřednictvím více panelů, na jejíž implementaci příznivci Internet Exploreru toužebně čekali. S ní bezprostředně souvisí také možnost hromadného náhledu, kdy uživatel získá rychlý přehled o tom, který panel co obsahuje. Zde může být vadou na kráse nemožnost změny okna, protože v takovém případě se náhledy „ztratí“ a zobrazí se opět původní obsah okna.

Podpora upozorňování na servery, jejichž certifikát není naprosto v pořádku, dokáže působit rušivě. To není ani tak způsobeno červeným nádechem adresového řádku, jako spíše permanentním zobrazením souvisejícího varovného záhlaví – objeví-li se okno rozměrově původně šité na míru obsahu, pak se dolní část nezobrazí a uživatel je nucen ručně změnit velikost. Únik před uvedeným problémem nezajistí ani deaktivace související volby Warn about invalid site certificates v možnostech nastavení.

ie_certif
Varování před nedůvěryhodným certifikátem.

Další prozatímní nedostatek souvisí s připojováním k FTP serveru, společnost Microsoft však již dopředu přislíbila jeho opravu. Pokud uživatel navazoval FTP spojení ve „starém“ Internet Exploreru verze 6 bez explicitního zadání přihlašovacích údajů, nejprve se vyzkoušel anonymní přístup a v případě neúspěchu bylo možné provést autentizaci prostřednictvím objevivšího se dialogu. Současná beta-verze IE7 prozatím končí anonymním pokusem – pokud chce uživatel zadat login a heslo, musí tak učinit přímo (a méně bezpečně) v zápisu URL.

Řada zkušených uživatelů a vývojářů si taktéž často posteskává nad zpracováním CSS – v češtině viz například Yuhůův weblog o webu, přesněji příspěvek Co je špatného na Internet Exploreru 7. Rychlostí blesku se dále rozšířila informace o chybě způsobující DoS přetečením zásobníku, a tedy potenciálním spuštění libovolného kódu v počítači oběti. Původní oznámení na serveru Security-protocols.com dokonce uvádí takzvaný proof-of-concept, tedy praktickou ukázku. K tomu, aby nejnovější beta-verze Internet Exploreru 7 s určitostí „spadla“, stačí do webové stránky vložit následující kód:

KL_HLASOVANI

<BGSOUND
SRC=file://---------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------- >

Přesně podle právě uvedeného se chová tato testovací stránka. Informace o zmiňované chybě jsme vám již přinesli v pravidelném sumáři Bezpečnost v uplynulém týdnu: kritické zranitelnosti Winampu a IE7 Beta 2.

ie_crash

Podstatná část uživatelů všechny uvedené vlastnosti nového Internet Exploreru označila za nepříliš povedené, jejich útěchou může být víra ve vychytání chybek ještě před uvolněním finálního produktu. Jaké jsou vaše zkušenosti s IE 7 Beta 2 Preview? Co se vám na něm líbí a za co byste vývojáře Microsoftu naopak pokárali?

Anketa

Jaké jsou vaše dojmy ze současné verze prohlížeče Internet Explorer 7 Beta 2?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn