Hlavní navigace

Internet Explorer 7: dostupný a testovaný

 Autor: 29
Ondřej Bitto 26. 1. 2006

Přední událostí uplynulého víkendu se stalo zveřejnění aktuálních informací o novém buildu dlouho očekávaného prohlížeče Microsoft Internet Explorer (IE) 7. Poslední verze je volně ke stažení na různých serverech, ačkoliv původně měla zůstat utajena. Jaké změny a pokroky tedy nový IE 7 přináší?

Během posledních několika dní svět Internetu protkaly informace o dostupnosti neoficiální verze webového prohlížeče Internet Explorer 7 Build 5299 s přízviskem Beta 2 Preview. Samozřejmě se jedná o variantu, která neměla spatřit světlo širého světa, nicméně screenshoty a podrobné údaje se rozšířily rychlostí blesku. Některé servery dokonce bez okolků poskytly odkazy pro přímé stažení, včetně spekulativního návodu na instalaci – viz například windows.czweb­.org.

Nejedná se o beta verzi, ale jen o build, jehož chování se od finální verze může značně lišit, řekl nám Jiří Grund, tiskový mluvčí společnosti Microsoft. Ponechejme nyní na chvíli stranou diskusi o hledisku etickém i legálním a pokusme se sumarizovat dostupné novinky. Zevrubný popis IE 7 Beta 2 vychází zejména z informací dostupných na stránkách serveru Jcxp.net, který přinesl náhledy obrazovek a názory jako jeden z prvních. Bohužel nevydržel nápor lačných uživatelů a v době psaní tohoto článku vítá zájemce všeříkající hláškou „Bandwidth Limit Exceeded“, poměrně velké množství screenshotů však nabízel také Activewin.com a další, na něž se v dalším textu hojně odkazujeme.

Výraznou a již dříve avizovanou změnou představuje rozšíření o podporu záložek a základních možností konfigurace po prvním spuštění. Uživatelé se tak snad konečně nebudou ztrácet v záplavě nově otevíraných oken při odděleném načítání různých stránek. Odkazovaný screenshot navíc také demonstruje možnost relativní změny velikosti zobrazení, k čemuž slouží vpravo dole umístěná škála procent. Změna velikosti se přitom týká písma i obsažené grafiky. Jen těžko se dá přehlédnout také nové, do zlatova laděné logo prohlížeče.

Naopak se zdá, že nic převratného nepřináší například dialogy konfigurace internetového připojení ani základního zabezpečení. Výraznou změnou je integrovaná ochrana před phishingovými servery, kterou realizuje Microsoft Phishing Filter. Využívá se například porovnání IP adresy navštíveného serveru se seznamem známých phishingových a zkoumání podezřelého chování stránky. Kontrola může probíhat jak automaticky bez uživatelova zásahu, tak manuálně na požádání u konkrétní stránky.

Zbrusu nová je také podpora RSS kanálů, kterážto informace se již dříve oficiálně objevila na stránkách Blogs.msdn.com. V boji o finální podobu loga symbolizující RSS nakonec po vzoru Mozilly zvítězilo toto. Základní možnosti nastavení a použití díky svým screenshotům opět přináší server Winfuture.com. Vrátíme-li se zpět k „záložkovému“ surfování, pak u této vlastnosti nová verze Internet Exploreru nabízí možnost aktivace takzvaných Quick Tabs, tedy jednotného náhledu na miniatury vícero stránek, které jsou pomocí záložek otevřeny. Tento fakt pouze potvrzuje společností Microsoft dříve proklamované oficiální informace.

MIF16

V doposud dostupných verzích Internet Exploreru se pro indikaci nahrávání stránky již tradičně používalo animované logo umístěné v pravém horním rohu prohlížeče. Build 5299 zobrazuje na každé záložce zvlášť rotující světle modrý prstenec, který po úspěšném stažení nahradí logo stránky. Přímo mezi standardně zobrazenými panely nástrojů lze nalézt položku Tools, která rychle zpřístupňuje základní možnosti konfigurace a parametrů zobrazení – kontrolu stránky Phishing Filterem, zapnutí a nastavení blokování pop-up oken, správu rozšíření apod.

Nejnovější neoficiální pohled na Microsoft Internet Explorer 7 tedy do budoucna zcela jistě slibuje velké změny oproti současné šesté verzi tohoto webového prohlížeče. Řada z nich má čistě vizuální podobu, těšit se však můžeme také na vylepšenou podporu bezpečnosti a snad celkově komplexnější prohlížeč. Pokud někdo touží po průběžných podrobnostech přímo z dílny společnosti Microsoft, pak mu jako dobrý zdroj poslouží oficiální IEBlog.

Anketa

Zkoušeli jste IE 7 Build 5299 "na vlastní kůži"?

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Nový osobní bankrot: pro všechny, ale až na 7 let

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti