Hlavní navigace

e-Learning vás naučí třeba anglicky a zdarma

 Autor: 74287
Michal Černý

e-Learning přichází stále více do módy a vsází na něj například i Seznam. A období hospodářské krize e-Learningu přeje – lidé bez práce mají šanci si rozšířit kvalifikaci, trénovat mozek a naučit se něco nového. Kde a jak?

E-Learningové kurzy se těší stále větší oblibě jak u tutorů, tak také u vzdělávaných. Pro poskytovatele vzdělání je jedním z velkých pozitiv cena. Je nutné investovat především do úvodní vybavenosti kurzu a tvorby materiálů. Pak může být vše řešeno zcela automaticky, případně za pomoci tutora, který ale nepředstavuje žádné dramatické zvýšení ceny vzdělávacích produktů. Pro konzumenta (tedy studenta) je zřejmou výhodnou možnost vlastního rozvržení práce, větší prostor pro procvičování či interaktivní metody výuky, které ji mohou činit zajímavější.

Na druhé straně jsou zde pochopitelně také nevýhody, jako absence fyzického kontaktu, často horší motivace a tak podobně. Hovoří se o zhoršení prospěchu až o jeden stupeň na universitní škále A-F. Přesto právě v době hospodářské krize a propouštění mají e-Learningové kurzy slibné vyhlídky, především pro svoji dostupnost z místa bydliště (má-li daná osoba připojení na Internet), ale také z důvodu obvykle velmi přijatelné, někdy dokonce nulové ceny.

A je to koneckonců právě vzdělání, které zvyšuje šance na trhu práce. Takže, co, jak a kde vybrat?

Problém kvality

Jedním z velkých problémů (a bude hůř), pokud hovoříme o e-Learningu, je kvalita kurzů a jejich garance. Existuje celá řada velice kvalitních vzdělávacích projektů, nesmírně dobrých kurzů, ale také nemálo těch, které stojí za nic.

E-Learningový kurz si může vytvořit každý, kdo jen trochu ovládá práci na počítači; není toho potřeba o mnoho více než práce s textovým editorem, případě nástrojem na tvorbu prezentací. Jak tak učinit, jsme již psali v článku Vyrobte si e-Learningový kurz.

e-learning

Vytvořit dobrý e-Learningový kurz není vůbec jednoduché. Určité části ale mít musí vždy.

A to nemluvíme ani o kurzech korespondenčních, při kterých autoři nabízejí za poplatek sady emailů s výukovými materiály. Zde již opravdu stačí jen umět zasílat emaily. To neznamená, že by takové kurzy musely být nutně špatné, avšak zde se vyplatí dvojnásobná opatrnost.

Volit kurz je tedy jistě dobré po zralé úvaze nejen o konkrétním kurzu, ale také o návratnosti investice do něj. Korektní vzdělávací kurzy nabízejí obvykle ukázky vybraných lekcí zdarma, aby si mohl případný edukant učinit obrázek o tom, zdali mu právě ten konkrétní kurz vyhovuje či nikoli. Ze zkušeností svých subjektivních průzkumů bych zvláště vysokou opatrnost věnoval vysoce populárním oblastem jako je například psychologie a zvláště těm, kde nelze stanovit exaktně kvalitu a smysl vzdělávání. Příkladem ze druhé skupiny oblastí mohou být kurzy tvůrčího psaní. Nikdo nedokáže stanovit objektivní parametry na dobrý román. Nikdo neumí říci, že když zachováte těchto deset pravidel získáte geniální glosu či trefný fejeton.

Výuka na lidé.cz

Průkopníkem v oblasti masového a zdarma dostupného e-Learningového vzdělávání u nás je zřejmě Seznam.cz a jeho projekt Výuka na lidé.cz. Záměrně jsme opomenuli studentské e-Learningové kurzy například na MUNI, které jsou přeci jen vyhrazeny studentům, i když už mají slušnou tradici. Seznam postupně rozšiřuje nabídku kurzů, které jsou zdarma dostupné. V současné době jsou to jednak jazykové kurzy (angličtina, španělština, němčina, francouzština, italština a placená ruština), kurzy práce ve Word, Excel, PowerPoint, Asses a Outlook (ve verzích 2007, 2003, 2000,… ), základy práce s Windows Vista, 2000 či XP, práci s Front Page či Visio, základy práce s Internet, přípravu na ECDL 4.0 nebo kurzy účetnictví a úpravy digitálních fotografií. A nabídka se neustále rozšiřuje.

Výuka Lidé

Angličtina pro začátečníky na Výuka.Lidé.cz

K využívání služeb není potřeba žádná registrace a na stránkách se nevyskytuje žádné reklama (nebo jsem na ni zatím nenarazil). Je tedy na místě otázka proč Seznam investuje do kvalitního vzdělávacího portálu. Důvodů může být hned několik – předně je to reklama na server lidé.cz, která může přinést nové návštěvníky. Na Seznam tak zavítají i lidé, kteří by za normálních okolností preferovali například vyhledávání Google a sociální síť Facebook. Pak zde může být důvod postupného zpoplatnění služeb navíc – je zřejmé, že již dnes se platí ruština. Možná časem přibudou další placené programy, bonusový materiál, tutory, případně si zaplatí za certifikát o absolvování. Také je možné, že se prostor pro reklamu teprve hledá.

I samotné umístění kurzů od LangMaster, Gopas či Cígler je pro tyto firmy docela zajímavá reklama a zkušenost, kterou budou moci v budoucnu výhodně zužitkovat, pokud přijdou na to jak. Obchodní model vzájemné symbiózy tak může být výhodný jak pro tvůrce kurzu, tak pro toho, kdo ho nabízí.

Kudy a jak dál?

Samozřejmě není nutné se vzdělávat pouze na serveru lidé.cz. Z českých projektů rozhodně stojí za zmínku sbírka na el·dům. Pokračovat také můžete na Virtuální univerzitě. Pokud jde o anglicky psané kurzy, pak zajímavě vypadá například zdarma dostupný výběr na e-learning center zaměřený na pokročilejší počítačové dovednosti. Některé zajímavé kurzy je možné nalézt také na e-Socrates.org. Pro další inspiraci je možno použít některé z rozsáhlých seznamů či specializovaných vyhledávačů. Tím si samozřejmě nečiníme nároky na úplnost a pokud jste s nějakým e-Learningovým kurzem byli spokojeni, napište o něm třeba do komentářů pod článkem.

Zdarma dostupné online kurzy je dnes velkým módním trendem a přinejmenším v oblasti celoživotního či doplňujícího vzdělávání rozhodně módou smysluplnou. Pokud by vám nestačila možnost kurzy absolvovat, můžete také zdarma získávat nejrůznější certifikáty; například na Brainbench.

Zcela samostatnou kategorií zdarma dostupného sebevzdělávání jsou nejrůznější online knihy. Ty nabízí například Microsoft, ale podobných zdrojů je na Internetu obrovské množství. Přinejmenším lze velice dobře využít universální Google Books.

Možností jak se na Internetu vzdělávat je velké množství. Celá řada kurzů je poměrně úzce zaměřena a není ani příliš časově náročná. Internet tak otvírá cestu jak si rychle a efektivně zvýšit kvalifikaci či získat nové schopnosti (vedení týmu, …). Stačí jen trochu chtít. Náklady přitom mohou být nulové. Ač samozřejmě ne vždy. Ekonomická krize je tedy jen dalším z impulsů, které mohou pomoci k propagaci a rozvoji e-Learningu a zájmu o něj ze strany uživatelů.

Anketa

Vyzkoušeli jste někdy e-learningový kurz?

Našli jste v článku chybu?

10. 7. 2009 18:31

uživatel si přál zůstat v anonymitě
:)

10. 7. 2009 7:56

JH (neregistrovaný)
Zkoušel jsem na seznamu němčinu a mám z ní pocit, že kdybych neměl základy ze dřívějška, tak bych se orientoval asi dost obtížně.. kurz se mi nejeví jako špatný, ale spíše vhodný jako doplňkový materiál. Postrádá dril, ale to je bohužel dneska poměrně převažující tendence.
Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny