Hlavní navigace

EFF opět varuje před přístupem Windows 10 k soukromí uživatelů

 Autor: Microsoft
Daniel Dočekal 23. 8. 2016

Není to v zásadě nic nového, podobné téma se řešilo už při uvedení Windows 10. Nový Anniversary Update ale opět ukazuje, že Microsoft zkouší, co projde.

Ve With Windows 10, Microsoft Blatantly Disregards User Choice and Privacy: A Deep Dive upozorňuje Electronic Frontier Foundation (EFF) na otazníky okolo Windows 10 a soukromí uživatelů, ale také na to, jakou svobodu volby vlastně uživatelé Windows mají. Je zajímavé, co si mohou firmy velikosti Microsoftu vlastně dovolit. A hlavně, co všechno jim nakonec projde.

EFF především připomíná agresivitu, se kterou se Microsoft rozhodl uživatelům vnucovat aktualizaci na Windows 10. Až tak značnou, že řada nepozorných uživatelů se náhle překvapeně ocitla u počítače, kde byly Windows 10 nainstalovány. V horším případě to byl počítač, který aktualizací neprošel bez problémů – podobně jako se tomu děje nyní u nedostatečně odzkoušeného Windows 10 Anniversary Update.

Postupně se zvyšující tlak na aktualizaci zahrnoval nejprve velmi vlezlou aplikaci, kterou Microsoft nainstaloval do počítačů a neumožnil ji vypnout žádným běžným a jednoduchým způsobem. 

V dalším kroku se kompletní Windows 10 v tichosti stáhly do počítače (šlo o stažení několika gigabajtů dat bez varování) a Microsoft je začal přes Windows Update uživatelům vnucovat. Změny v mechanismech Windows Update navíc přinesly to, že pokud uživatel nebyl dostatečně pozorný, k aktualizaci došlo automaticky. V řadě případů navíc po určitém počtu opakování prostě Microsoft opět rozhodl za uživatele.

Celé to nakonec došlo tak daleko, že Microsoft změnil dialog pro odmítnutí aktualizace do podoby, kdy zavření křížkem bylo bráno jako souhlas s instalací. Pro nesouhlas bylo nutné specificky vybrat jiný dialogový prvek.

Nemožnost jednoznačně a jednou provždy odmítnout vnucující se výzvy k aktualizaci byla jenom začátek. V současné době mimochodem Microsoft pokračuje v podobné taktice s dialogem „Máte staré Office“.

Soukromí je také vedlejší

EFF upozorňuje i na to, co již déle víme – tedy že Windows 10 shromažďují a odesílají velké množství informací a údajů o uživateli a jeho počítači. Jakkoliv je to sice poměrně srovnatelné s tím, co se děje v mobilních telefonech, u systémů pro osobní počítače bylo něco takového doposud vzácné. 

Nejvíce dat, samozřejmě, shromažďuje a zpracovává Cortana, která coby „asistent“ sice podobné informace potřebuje, ale uživatel by měl lépe a více vědět, co vlastně sbírá a užívá.

Většinu z těchto sběrů dat sice lze potlačit, rozhodně to ale není triviální a už vůbec ne jen otázka zapnutí či vypnutí. Volby ovlivňující shromažďování údajů Microsoft rozprostřel na řadu míst. Jejich vypnutí navíc zdaleka neznamenalo, že systém opravdu přestal všechna data odesílat – některé úkony musel uživatel provést mimo klasické grafické uživatelské rozhraní.

Mezi prakticky nezakázatelná data „posílaná domů“ můžete počítat i „telemetrii“, kterou Microsoft teoreticky agreguje a anonymizuje (není ale známo, jak to dělá, ani to, jak dlouho tato data uschovává). K nevypnutelnému shromažďování telemetrie navíc Microsoft uvádí, že je nutná, aby mohlo správně fungovat Windows Update, a vypnutí nebo nastavení na nejnižší úroveň by prý mohlo ohrozit zabezpečení uživatelů. Zajímavé zdůvodnění, které je ale zároveň nepřijatelné.

Přitlačit, ucuknout, vyhrát

Nakonec jde o klasickou taktiku „tlačení na pilu“ a zkoušení, co nakonec projde. V případě Microsoftu je poměrně jasně viditelné, že procházejí věci, které jsou za hranicí přijatelnosti. 

WT100

Umožňuje mu to stále dominantní pozice v desktopových operačních systémech, ale také to, že většina „postižených“ uživatelů je nezkušených. Nejenom že nevědí, jak se bránit, ale ani netuší, co je za hranicí přijatelného ústupku.

Ve Spojených státech se ale podobné taktiky mohou vrátit jako bumerang. Je jen otázkou času, kdy se na Microsoft obrátí právníci toužící na zastupování nespokojených jednotlivců či skupin vydělat peníze. Microsoft si pak musí jenom dobře spočítat, jestli se agresivní taktika a následné placení soudních i mimosoudních vyrovnání vyplatila.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma