Hlavní navigace

Facebook kupující Waze? Možná byste se měli začít obávat

Daniel Dočekal

Pokud jste snad uživateli Waze, tak by možnost pohlcení této společnosti Facebookem měla znamenat zvýšené obavy. A s ohledem na vágní podmínky ochrany soukromí u Waze k tomu nejspíš je dobrý důvod.

V minulém týdnu se objevily spekulace o tom, že Facebook brzy převezme Waze, mobilní naváděcí aplikaci pro motoristy, podpořené i tím, že Facebook a Waze podle všeho spolupracují poněkud více, než bývá běžným zvykem. Citována je i možná cena, jedna miliarda dolarů.

Pokud jste snad uživateli Waze, je možná čas začít vážně přemýšlet nad tím, jaká může být motivace Facebooku. V zásadě jsou totiž možné dvě varianty. Tou první, relativně neškodnou, je, že by se Facebook mohl dostat k mapám a navigačnímu software. Druhá možnost je bohužel podstatně nepříznivější. Facebooku se řadu let nedaří získávat lokační informace o uživatelích. A právě o tyto informace může jít.

Facebook Places se nikdy jako konkurenci Foursquare nepodařilo protlačit. Koupená Gowalla zanikla krátce po koupi a žádné viditelné využití této akvizice se neobjevilo (viz Gowalla zcela skončí v lednu 2012, zaměstnanci a zakladatel jdou do Facebooku). Samotné příspěvky uživatelů Facebooku se v nijak velké míře nepodílejí o lokační informace. Waze naproti tomu o svých uživatelích ví prakticky všechno, včetně velmi detailních informací o tom, kudy jezdí i chodí. A právě tyto informace mohou mít značnou hodnotu. Ty historické samy o sobě, ty budoucí ještě vyšší. Budou totiž jasně identifikovatelné a propojitelné s řadou dalších informací, které Facebook o uživatelích má.

Získání takto podrobných lokačních dat o uživatelích může Facebooku významně pomoci v inzerci (cílení, další možnosti prodeje inzerce) a v souboji s Foursquare. To zůstalo prakticky jedinou geolokační sociální službou a po zániku Gowally stále výrazně roste.

Ze získaných lokačních informací o chování uživatelů je navíc krok k další možné funkčnosti  – té, kterou najdete v podobě Google Now na telefonech s Androidem či jako Siri na telefonech od Apple. Chování uživatelů propojitelné s dalšími aktivitami, předpovídání toho, co budou dělat, kam pojedou, jak tam pojedou. A samozřejmě ideálně propojitelné s marketingem a (hlavně) lokálními prodejci.

Je skutečně čeho se obávat?

Možná není, ale pokud jste alespoň trochu paranoidní a budete chtít z Waze zrušit vaše data, tak byste měli vědět, že Waze na něco takového není příliš připraveno. Pokud chcete účet zrušit, je to možné jedině posláním žádosti v podobě vyplnění formuláře v Google Docs.

Je také dobré vědět, že podmínky ochrany soukromí jsou u Waze hodně vágní. A většinou používají velmi opatrné formulace. Shromažďované informace například mohou jakkoliv používat dál komerčně. 

A co se týče možnosti identifikace takto předávaných a používaných informací? Tam platí pouze to, že „podniknou komerčně přijatelné snahy“ o skrytí vaší identity. („Waze will make commercially reasonable efforts to permanently remove or obscure your identity from your location or route information that is used for aggregated purposes.“)

Stejně tak Waze poměrně jasně říká, že vaše osobně identifikovatelné informace prostě může a bude sdílet. A podle formulace prakticky s kýmkoliv, ať už jsou to sesterské či mateřské společnosti, anebo také partneři a poskytovatelé služeb.

Waze may also share personally identifiable information with companies or organizations connected or affiliated with Waze, such as subsidiaries, sister-companies and parent companies. Personally identifiable information may also be shared with Waze's other partners and service providers, with the express provision that their use of such information must comply with this policy. For example, Waze may share your mobile device's Unique Device Identifier (UDID) with ad networks, for the purposes described above.

Stejně tak je dobré vědět, že neexistují žádná pravidla o mazání dat po určité době. Použitá formulace je opět nic neříkající a umožňuje Waze získané informace uchovávat na věky. (Viz například a hlavně: „Waze will retain location and route information for the duration it deems necessary for its reasonable business needs.“)

A co se smazání účtu a dat týče? V podmínkách týkající se soukromí nenajdete o mazání účtu a dat ani slovo. Jinými slovy, jakkoliv můžete Waze požádat pomocí formuláře o zrušení účtu, v podmínkách není ani slovo o tom, že Waze něco takového udělá.

Našli jste v článku chybu?

14. 5. 2013 8:52

FerdaX (neregistrovaný)

Waze hodně používám, mám něco přes 100k bodů, FB nemám a mít nechci, takže v momentě, kdy dojde ke koupi Waze ruším. Škoda, je to dobrá aplikace, ale FB data dávat nehodlám.

14. 5. 2013 11:52

V horní dolní by to asi stačilo. Pokud ale človek jezdí v provozu, kde může skončit na hodinu v zácpě, a Waze ho provede okolo, tak se to sakra hodí. Takže bacha na trám ve vlastním oku.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...