Hlavní navigace

ICT Unie: státní podnik pro broadband je chyba. Vnitro: jde vám jen o zisk [AKTUALIZOVÁNO]

 Autor: Isifa
David Slížek 9. 9. 2015

Kolem balíku 14 miliard, který má do Česka zamířit z EU na stavbu vysokorychlostních sítí nové generace, bude ještě veselo.

  • 16:30 – přidána reakce ministerstva vnitra

Plán ministerstva vnitra na zřízení národního koordinátora pro rozdělování evropských dotací na stavbu vysokorychlostních sítí (tedy nového státního podniku, ve který se má přeměnit Odštěpný závod ICT služeb České pošty) má dalšího odpůrce.

Profesní sdružení IT firem, ICT Unie, oznámila, že na protest vypovídá Memorandum o spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR. Unie zároveň poslala všem ministerstvům výzvu, aby rozhodnutí o zřízení Národní agentury pro komunikační a informační technologie odložila.

Organizaci podle jejího prezidenta Svatoslava Nováka vadí, že se pravidla hry mění tajně v jejím průběhu. Původní plán podle něj počítal s rozdělováním peněz v rámci operačního programu.

Nyní se však má budovat státní podnik, který s největší pravděpodobností zabrání transparentnosti celého projektu. Mimo jiné tím, že by tento státní podnik měl vykonávat neslučitelné funkce komerční a současně regulační. Na jedné straně by byl příjemcem dotací, koordinátorem výstavby všech sítí a zároveň operátorem sítí a tržním konkurentem pro soukromé firmy, říká Novák.

Návrh na zřízení koordinátora přitom podle něj přišel na svět značně pokoutní cestou. V poslední době se dějí divné věci. Návrh na zřízení státního podniku se objevil v připomínkovém řízení bez jakýchkoli konzultací s odbornou veřejností. Navíc nemá oporu v žádném strategickém materiálu, ani v kompetenčním zákonu, dodává Novák.

Nový úřad podle něj budou pravděpodobně znamenat také obrovské náklady. A ty by se neměly financovat z evropských dotací, které jsou určeny na výstavbu sítí, dodává Novák.

Peníze přitom byly původně určeny na veřejné sítě pro připojení koncových uživatelů. Podle členky předsednictva ICT Unie Alice Selby ale s návrhem ministerstva vnitra hrozí, že prostředky budou použity také na stavbu neveřejných sítí, určených pro provoz státních úřadů.

A ty s digitální agendou pro Evropu a Českou republiku nemají nic společného, říká Selby. Toto je návrat před rok 1998, kdy jsme liberalizovali sítě. Znovu se bavíme o tom, že vytvoříme státní podnik, dodává.

Operátoři, nemluvte nám do plánů

Ministerstvo vnitra ve ve svém vyjádření kritiku smetlo jako neopodstatněnou. „Soukromým firmám jde čistě o zisk. Ministerstvu vnitra však jde na prvním místě o hospodárnost, komfort občanů a kybernetickou bezpečnost státu,“ uvedl ministr Milan Chovanec

„Z hlediska bezpečnosti ČR je naprosto nutné, aby stát měl na budování vysokorychlostního internetu zásadní vliv. Některým firmám se to nemusí líbit, my však považujeme za chybu, že stát v minulosti na budování vlastních datových sítí rezignoval,“ dodal.

Soukromé firmy podle něj nemohou státu diktovat, co má v zájmu národní bezpečnosti a svých občanů dělat. A do státních plánů podle úřadu nemají ani co mluvit. „Chápeme to tak, že ekonomické zájmy některých členů ICT Unie se neshodují s transparentním veřejným zájmem, který prosazuje stát,“ podotýká náměstek ministra Jaroslav Strouhal.

MIF16

„Velká část území se potýká s nedostatečnou rychlostí připojení k internetu, které už nevyhovuje nárokům nových technologií. Velcí operátoři na rozdíl od těch menších za posledních deset let do budování infrastruktury prakticky neinvestovali,“ dodává ještě.

Ministerstvo zpochybňuje i reprezentativnost ICT Unie, která podle něj lobbuje za zájmy velkých operátorů. „Zbylých 2000 subjektů, které mají 50% podíl na trhu s pevným připojením, zde není zastoupeno,“ argumentuje ministerstvo.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Rybí tuk bez odéru

Rybí tuk bez odéru

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku