Hlavní navigace

Miliardy do broadbandu rozdělí národní koordinátor. Zřejmě Česká pošta

12. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Národní plán rozvoje sítí nové generace se začíná rýsovat. Exkluzivní pozice ministerstva průmyslu ale narušily aktivity resortu vnitra.

Stačí jen počkat na zapracování dvou stovek připomínek a nová společná strategie ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstva vnitra (MV) bude hotová. Počítá se zavedením národního koordinátora, který by měl mít operace s miliardami ze strukturálního fondu OPPIK na starosti.

„Měla by to být státní organizace nebo podnik. Podle pravidel fondu by tomu nemělo nic bránit,“ tvrdí náměstek ministra Jaroslav Strouhal. A je jasné, kam míří – podle představ ministerstva vnitra by se totiž koordinátorem měl stát Odštěpný závod ICT služeb České pošty. Ten by měl podle návrhu vnitra rozhodovat o osudu přibližně 6 z celkových 14 miliard. 

Definitivně jasno ale bude až po schválení konečného znění strategie někdy během září. A konečné slovo budou mít v Bruselu, kam se úředníci s návrhem chystají vyjet během září.

100Mb/s pro každého

Důvod, proč chce stát napumpovat do rozvoje sítí minimálně 14 miliard, je prozaický. Alespoň na první pohled. „Podpoří to rozvoj na malých obcích, chceme vytvořit nové dálnice, po kterých budou moci létat digitální peníze,“ tvrdí poradce náměstka Strouhala Alan Ilczyszyn

Optické sítě se mají budovat na takzvaných bílých místech – tedy tam, kde se připojení nevyplatí budovat komerčním operátorům. „Chceme kabely pokládat na místech, kde se to firmám nevyplatí. Musíme zaručit, aby byl přístup k rychlému internetu po celém území,“ tvrdí Ilczyszyn s tím, že státní kabely povedou vždy až do zóny, ve které bude možné nabídnout velkoobchodní nabídku poskytovatelům. 

Podle dat ČTÚ je v tuzemsku z 22 427 obcí přibližně 44 % takových, které se dají považovat za tzv. „bílá místa“. A ta právě mají být cílem investiční akce. „Rychlým internetem podle našich představ je v současnosti pokryto 20 % populace. Tím pádem se teď bude hrát o 80 % residentních zákazníků,“ dodává Ilczyszyn.


Zdroj: ČTÚ

Do roku 2030 by tak měl mít každý k dispozici přístup k 100Mb/s internetu, slibuje ministerstvo. To znamená přibližně 3500 přípojných míst. Zároveň má být vybudovaná infrastruktura připravená na další skokové změny. 

cif-tip-firmy

Zatímco strategii zpočátku připravovali především úředníci z MPO, postupně se ve hře objevilo i vnitro a věci začaly nabírat rychlost. Někdy i překvapivou – ministr Jan Mládek tak v dubnu odvolal z funkce Zuzanu Chudomelovou, šéfku klíčového odboru, který celou strategii dával dohromady s tím, že potřebuje nový impuls.

Vnitro svůj zájem o kontrolu alespoň nad částí evropských peněz vysvětluje i tím, že s rozvojem sítí souvisí rozvoj eGovermentu. Respektive rozvoj vizí, které ministerští úředníci mají do roku 2020. „V kombinaci s implementací nařízení EIDAS by se mohly věci po letech začít hýbat,“ dodává další z ministerských konzultantů Pavel Novák

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.