Hlavní navigace

Ministr Mládek odvolal šéfku odboru, který chystá strategii k rozdělení 14 miliard

4. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Odbor elektronických komunikací má zpracovat strategii pro rozvoj sítí nové generace. Náhlou personální změnu ministerstvo vysvětluje potřebou nového impulsu.

Ředitelka odboru elektronických komunikací Ministerstva průmyslu a obchodu Zuzana Chudomelová skončila ve funkci k 30. dubnu. Ministr Jan Mládek ji odvolal bez většího vysvětlování – ve stručném vyjádření na webu ministerstva se dočtete jen to, že odbor potřebuje „nový impuls“:

Odbor elektronických komunikací připravuje v současnosti transpozici Směrnice 2014/61/EU do národní legislativy a rovněž klíčový dokument „Národní plán rozvoje sítí nové generace“. Práce na těchto materiálech vyžaduje koncepční a efektivní činnost celého odboru. Personální změna v čele odboru elektronických komunikací by tedy měla přinést nový impuls, který zpružní jeho fungování. 

Na pozici ředitele odboru elektronických komunikací bude v nejbližší době vyhlášeno řádné výběrové řízení.

Na dotazy Lupy po konkrétních důvodech odvolání ministerstvo odmítlo odpovědět s tím, že personální změnu nebude dále komentovat. Nejde přitom o maličkost, odbor právě zpracovává důležité materiály, ve kterých se hraje o velké peníze.

BRAND23 Workshop

Zmiňovaný Národní plán rozvoje sítí nové generace je strategií, na jejímž základě má Česká republika rozdělovat peníze z operačního programu EU Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost ve výši přes 14 miliard korun. Peníze mají posloužit k výstavbě vysokorychlostních sítí (s minimální rychlostí downloadu 30 Mbit/s pro modernizované a 100 Mbit/s pro nově budované sítě).

Už teď se kolem tohoto budoucího balíku peněz dějí zajímavé věci a vypadá to, že se ministerstvo snaží soustředit všechno rozhodování na sebe. V únoru tak odejmulo Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) přípravu dalšího klíčového materiálu, Strategie správy spektra. Využilo přitom poprasku kolem toho, že se v dokumentu objevila zmínka o možném zpoplatnění dosud bezlicenčních frekvencí. Tu ale do dokumentu už schváleného ČTU přidali sami ministerští úředníci.

Poté, co ministr Mládek popřel snahy o zpoplatnění frekvencí, na kterých fungují wi-fi sítě, ukázalo se, že ministerstvo stále v tichosti zkoumá, jak by se bezlicenční pásma dala zpeněžit a objednalo si k tomu studii. Ta se mimochodem na webu ministerstva objevila ve stejný den, kdy byla odvolána ředitelka odboru elektronických komunikací.

Příprava strategických materiálů by se podle mluvčího ministerstva Františka Kotrby personální změnou zpozdit nemělo: „Každá personální změna sebou přináší určitá rizika, ale my věříme, že k prodlevě při přípravě strategických dokumentů nedojde a změna naopak přinese nový impuls, který zefektivní fungování celého odboru.“

Ministerstvo na uvolněný post slibuje vypsat výběrové řízení. Bude zajímavé sledovat, kdo jej vyhraje.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).