Hlavní navigace

Internet pro podnikatele už není svobodný ráj

Josef Nádběla 17. 1. 2007

Doba hájení skončila. Podmínky pro začínající podnikatele na Internetu nejsou lehké. Oproti prvním obchodním průkopníkům v 90. letech minulého století nastupují dva zásadní handicapy: pokročilá technologie a legislativa. Obojí působí jako těžké okovy pro každého podnikatele, který se v dnešní době rozhodne přenést své aktivity na počítačovou síť Internet.

Peníze na Internetu vydělávat lze. Jenom je to o něco těžší pro nezavedené firmy, které nemají vybudovanou dostatečně silnou pozici. Vraťme se však ještě zpátky do historie a uveďme si zásadní rozdíl, kterým se odlišuje dnešní doba od doby před deseti lety.

Na začátku internetového podnikání nebyl ani tak potřeba kapitál jako skvělé nápady. Vytvořit na dnešní dobu primitivní katalogový seznam internetových odkazů a pojmenovat adresu takového seznamu www.seznam.cz byl nápad, který svému tvůrci, Ivu Lukačovičovi, přinesl miliony. Nápad, jak lépe hledat na Internetu kvalitní odkazy za pomoci analýzy vztahů mezi webovými stránkami, přinesl dvěma pánům se jmény Larry Page a Sergey Brin miliardy. Výsledkem je vzhledově primitivní, ale funkční služba www.google.com. Stejně tak lze mezi skvělé nápady umístit české služby www.seznamka.cz, www.spoluzaci.cz, www.horoskopy.cz, www.lide.cz a mnoho dalších. Všimněte si dvou pojítek, která jsou společná pro každou oblíbenou a úspěšnou webovou službu. V první řadě je to jednoúčelová užitečnost, ve druhé řadě vysoká spolehlivost a uživatelská přívětivost. K vytvoření masivního internetového komerčního úspěchu stačilo najít lidskou potřebu, přenést ji do světa počítačové sítě a učinit z ní spolehlivý maják, který říká všem návštěvníkům: Tady mě máte, splním vaše přání a nezklamu.

S vývojem Internetu se však běžní uživatelé stali více zhýčkanými a rozmazlenými. Příležitosti, které se objevily v minulosti, se nebudou opakovat. Stejně jako názvy domén, i určité služby svým vývojem získaly na jedinečnosti a tlačí začínající i stálou konkurenci k vyšším technologickým a intelektuálním výkonům. Doba, kdy stačilo usednout k počítači, vytvořit seznam několika stovek katalogových odkazů, již dávno minula. Po prvních průkopnících se na Internetu objevil bezpočet jiných talentovaných lidí, kteří vytvořili vlastní katalogy, fulltextové vyhledávače a seznamovací služby, ale úspěch se nedostavil.

Proč?

Běžní uživatelé, které jsem označil za zhýčkané a rozmazlené, chtějí kvalitu a určitou úroveň. A podotýkám, že na to mají právo. Každá z dnešních úspěšných internetových služeb má za sebou bouřlivý vývoj, pokročilou techniku a know-how svých zaměstnanců. Je těžké pro začínající firmu najít si na trhu vlastní místo a ukrojit si z koláče, který patří dlouhodobě zavedené a všeobecně oblíbené službě. Pro takový atak na tržní pozici je zapotřebí kapitál a účinné marketingové působení. Dá se říci, že se obchodní úspěchy přesunuly od klíčových nápadů nadaných jednotlivců k masivním marketingovým kampaním. Počáteční ohromení Internetem mezi běžnými uživateli již odeznělo a dnes si těžko budou zákazníci šuškandou předávat informaci o novém, graficky a obsahově výjimečném internetovém obchodě.

Na začátku jsem uvedl dvě slova jako hlavní překážky – technologii a legislativu. Obě tyto překážky se dají zdolat finančními prostředky. U legislativy je tak trošku problém se zákonem 480/2004, který i v novelizované verzi brání ve volném oslovení vytipovaného tržního segmentu. Přitom je třeba brát v úvahu, že až do roku 2004 takový způsob marketingového působení možný byl. Není si třeba nic nalhávat, pro mnoho firem znamenalo elektronické oslovení širokého tržního segmentu levný způsob, jak prorazit a vybudovat si silnou obchodní pozici. Podmínky pro rozvoj podnikání u zavedených a nových podnikatelů jsou tedy velmi nerovné.

Nedávno jsem na Lupě.cz četl starší článek o panu Jaroslavu Winterovi. Jednou z jeho myšlenek bylo, že si firma má vyhradit člověka pouze pro vyhledávání nových zakázek prostřednictvím sítě Internet. Po přijetí zákona č. 480/2004 mohu konstatovat jen jediné – tento vyhrazený člověk byl měl jednu ruku svázanou za zády. Otázkou je, zda je to správné.

Anketa

Zkoušíte podnikat na Internetu?

Našli jste v článku chybu?

22. 1. 2007 10:42

pepak (neregistrovaný)
To ano, ani se nedivim, ze pak tu myslenku proradni americane ukradli a udelali si vlastni klon amihotornot.com :-)

19. 1. 2007 12:02

Taky mě to zaráží, je spousta kvalitních webů, třeba libimseti.cz byl nápad za všechny prachy ...
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony