Hlavní navigace

Internet pro podnikatele už není svobodný ráj

Josef Nádběla 17. 1. 2007

Doba hájení skončila. Podmínky pro začínající podnikatele na Internetu nejsou lehké. Oproti prvním obchodním průkopníkům v 90. letech minulého století nastupují dva zásadní handicapy: pokročilá technologie a legislativa. Obojí působí jako těžké okovy pro každého podnikatele, který se v dnešní době rozhodne přenést své aktivity na počítačovou síť Internet.

Peníze na Internetu vydělávat lze. Jenom je to o něco těžší pro nezavedené firmy, které nemají vybudovanou dostatečně silnou pozici. Vraťme se však ještě zpátky do historie a uveďme si zásadní rozdíl, kterým se odlišuje dnešní doba od doby před deseti lety.

Na začátku internetového podnikání nebyl ani tak potřeba kapitál jako skvělé nápady. Vytvořit na dnešní dobu primitivní katalogový seznam internetových odkazů a pojmenovat adresu takového seznamu www.seznam.cz byl nápad, který svému tvůrci, Ivu Lukačovičovi, přinesl miliony. Nápad, jak lépe hledat na Internetu kvalitní odkazy za pomoci analýzy vztahů mezi webovými stránkami, přinesl dvěma pánům se jmény Larry Page a Sergey Brin miliardy. Výsledkem je vzhledově primitivní, ale funkční služba www.google.com. Stejně tak lze mezi skvělé nápady umístit české služby www.seznamka.cz, www.spoluzaci.cz, www.horoskopy.cz, www.lide.cz a mnoho dalších. Všimněte si dvou pojítek, která jsou společná pro každou oblíbenou a úspěšnou webovou službu. V první řadě je to jednoúčelová užitečnost, ve druhé řadě vysoká spolehlivost a uživatelská přívětivost. K vytvoření masivního internetového komerčního úspěchu stačilo najít lidskou potřebu, přenést ji do světa počítačové sítě a učinit z ní spolehlivý maják, který říká všem návštěvníkům: Tady mě máte, splním vaše přání a nezklamu.

S vývojem Internetu se však běžní uživatelé stali více zhýčkanými a rozmazlenými. Příležitosti, které se objevily v minulosti, se nebudou opakovat. Stejně jako názvy domén, i určité služby svým vývojem získaly na jedinečnosti a tlačí začínající i stálou konkurenci k vyšším technologickým a intelektuálním výkonům. Doba, kdy stačilo usednout k počítači, vytvořit seznam několika stovek katalogových odkazů, již dávno minula. Po prvních průkopnících se na Internetu objevil bezpočet jiných talentovaných lidí, kteří vytvořili vlastní katalogy, fulltextové vyhledávače a seznamovací služby, ale úspěch se nedostavil.

Proč?

Běžní uživatelé, které jsem označil za zhýčkané a rozmazlené, chtějí kvalitu a určitou úroveň. A podotýkám, že na to mají právo. Každá z dnešních úspěšných internetových služeb má za sebou bouřlivý vývoj, pokročilou techniku a know-how svých zaměstnanců. Je těžké pro začínající firmu najít si na trhu vlastní místo a ukrojit si z koláče, který patří dlouhodobě zavedené a všeobecně oblíbené službě. Pro takový atak na tržní pozici je zapotřebí kapitál a účinné marketingové působení. Dá se říci, že se obchodní úspěchy přesunuly od klíčových nápadů nadaných jednotlivců k masivním marketingovým kampaním. Počáteční ohromení Internetem mezi běžnými uživateli již odeznělo a dnes si těžko budou zákazníci šuškandou předávat informaci o novém, graficky a obsahově výjimečném internetovém obchodě.

MIF16

Na začátku jsem uvedl dvě slova jako hlavní překážky – technologii a legislativu. Obě tyto překážky se dají zdolat finančními prostředky. U legislativy je tak trošku problém se zákonem 480/2004, který i v novelizované verzi brání ve volném oslovení vytipovaného tržního segmentu. Přitom je třeba brát v úvahu, že až do roku 2004 takový způsob marketingového působení možný byl. Není si třeba nic nalhávat, pro mnoho firem znamenalo elektronické oslovení širokého tržního segmentu levný způsob, jak prorazit a vybudovat si silnou obchodní pozici. Podmínky pro rozvoj podnikání u zavedených a nových podnikatelů jsou tedy velmi nerovné.

Nedávno jsem na Lupě.cz četl starší článek o panu Jaroslavu Winterovi. Jednou z jeho myšlenek bylo, že si firma má vyhradit člověka pouze pro vyhledávání nových zakázek prostřednictvím sítě Internet. Po přijetí zákona č. 480/2004 mohu konstatovat jen jediné – tento vyhrazený člověk byl měl jednu ruku svázanou za zády. Otázkou je, zda je to správné.

Anketa

Zkoušíte podnikat na Internetu?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje