Hlavní navigace

Jmenovec

Vojtěch Bednář

Internet je nepřeberná studnice informací. Co když ale nacházíte informace, které vás uvedou v omyl, a vy ani nevíte, jak se to stalo? Dovolte mi představit vám zajímavý problém.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Člověk který mne přivedl na problém, o kterém bych rád hovořil  se jmenuje Luboš. Nedávno vystudoval pedagogickou fakultu, ale vůbec se nehrne do profese učitele, neboť je jak všeobecně známo špatně placená a v podstatě také nevděčná.  Rád by pracoval v administrativě, bohužel na jeho zádech leží jho, které mu velice komplikuje život a o kterém donedávna neměl ani tušení.

Luboš není fanouškem moderních komunikačních technologií a nových médií.  Má e-mail, který si vybírá několikrát týdně, používá web sporadicky k přečtení zpráv a hledání informací,  je jedním z těch lidí, kteří zcela záměrně a vědomě ignorují existenci sociálních sítí. Diskuzí se neúčastní, virtuální koníčky nepěstuje.  A také má velmi atypické příjmení, údajně pocházející odkudsi z Finska.

Z výše uvedeného by logicky vyplývalo, že Lubošova virtuální stopa bude velmi malá, avšak snadno dohledatelná. Pár zmínek ve veřejných registrech,  jeden nebo dva dávno zapomenuté profily; a to je vše. Bohužel, Luboš má velice nepříjemný problém, kterým je jeho dokonalý jmenovec. 

Mezi oběma Luboši není žádný  příbuzenský vztah, který by bylo možné dohledat. Oba žijí v krajských městech, stovky kilometrů daleko od sebe, každý z nich se zabývá úplně jinými věcmi, a Luboš, kterého si pracovně označíme jako číslo 2. je oproti Luboši 1. zřejmě výrazně mladší.  Je to bonviván webových diskuzí, lamač srdcí, nekompromisní kritik všeho, který pro sprosté slovíčko nejde daleko, rasista, sexista a potírač všeho obecného zla. Jeho virtuální stopa je velmi bohatá, prošpikovaná nadávkami které sám vyprodukoval, případně které dopadly na jeho hlavu.

Luboše 1 by číslo 2 vůbec nezajímalo, asi stejně, jako jej nezajímá virtuální svět jako takový. Kdyby mu ovšem  efektivně nebránilo v zisku zaměstnání.   Luboš (1) původně neschopnost získat pozici na trhu práce přisuzoval svému vzdělání, nedostatku zkušeností a špatnému přístupu, ale zdá se, že HR specialisté si své kandidáty lustrují. Stačí pak jediný pohled do vyhledávače a je jasné, že s tímto člověkem nechcete mít mnoho společného. Že by šlo o omyl? Ale ne, dva lidé tohoto příjmení a stejného jména snad nemohou existovat.

Luboš (1) je konzervativní člověk, kterému velmi záleží na tradicích a kvůli něčemu, jako je renomé na Internetu, by si rozhodně nenechal změnit jméno. Na druhé straně jeho virtuální renomé vypadá velmi špatně a jak zjistil, upozorňovat každého, s kým komunikuje, na existenci jmenovce nejenže nepomáhá, ale někdy bývá přijímáno řekněme s nepochopením. A tak mi nezbývá než se místo pointy zeptat, co byste Lubošovi (1) doporučili?

Našli jste v článku chybu?

1. 8. 2011 7:55

Honza (neregistrovaný)

Být Lubošem, založil bych si vlastní profil na nějaké sociální síti, klidně i na více, a to i s fotografií, aby bylo zaměstnavatelům hned jasné, že je lidí s tímto jménem víc.

1. 8. 2011 8:49

Kdo není na internetu, jako by nebyl. Ať si udělá vlastní profil (fb, twitter, linkedin, google+), vlastní web atd. kde bude jasně definovat svou osobu, své postoje a svou činnost. Když pak někdo uvidí, že existuje více takových profilů, možná pochopí, že existuje více než jeden člověk. A když ne, tak je hlupák. A jestli jde o zaměstnavatele, tak prostě ať při pohovorech či v úvodním dopise rovnou na možný problém upozorní.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku