Hlavní navigace

Může veřejnoprávní televize provozovat online zprávy? Případ Tagesschau je u soudu

Martin Vyleťal 9. 8. 2012

V Německu brzy padne odpověď na otázku, jestli veřejnoprávní média mají na Internetu konkurovat soukromým vydavatelům. Ti obvinili televizi ARD z nekalé konkurence, protože provozuje zpravodajskou aplikaci v mobilech.

Když Česká televize před dvěma lety představila Chartu pro nová média, dokument, který definoval cíle veřejnoprávní televize na poli digitálních technologií a Internetu, bylo zřejmé, že tuzemskou veřejnoprávní televizi čeká celá řada změn, které měly posunout její roli a postavení do jiných oblastí, než kde byla do té doby.

Podle zmiňované koncepce měl například web ČT24 nabídnout plný zpravodajský servis doplněný řadou komentářů a publicistických pořadů. Už tehdy se vedly diskuse o tom, zdali takto pojatý web nedeformuje trh, když bude částečně čerpat ze zdrojů, které pocházejí z jiných příjmů než reklamních, což je velká konkurenční výhoda.

Soukromým vydavatelům se aktivity ČT na webu opravdu příliš nelíbí a někteří to dali v minulosti již několikrát otevřeně najevo. Na loňské konferenci Internet Advertising Conference (IAC 2011) například Dalibor Balšínek z vydavatelství MAFRA označil působení ČT na Internetu za kontroverzní. Současně prohlásil, že web ČT24 považuje za nekalou konkurenci internetovému zpravodajství, které provozují soukromé subjekty.

Za poslední dva roky se radikálně změnila situace na tuzemském mediálním trhu. ČT jako jediná mediální instituce není stejně jako Český rozhlas ohrožena výpadkem příjmů. Z mého pohledu je to nepřijatelná podnikatelská výhoda, prohlásil tehdy Balšínek.

Nechceme mobilní aplikaci veřejnoprávní ARD, říkají němečtí vydavatelé

Podobné spory se neodehrávají jen v malém českém rybníčku. V Německu se už déle než rok vleče spor mezi soukromými vydavateli a veřejnoprávní ARD a ZDF. Na rozdíl od Česka však tamní mediahousy nezůstaly u veřejných proklamací a kritiky, ale obrátily se rovnou na soud.

Aplikace Tagesschau

Aplikace Tagesschau

Osm německých vydavatelů, mezi nimiž figuruje například Axel Springer Verlag či vydavatelé Süddeutsche Zeitung a Frankfurter Allgemeine Zeitung, podalo loni v červnu žalobu k soudu v Kolíně nad Rýnem kvůli mobilní aplikaci německé veřejnoprávní televize ARD. Aplikace je dostupná jak pro smartphony, tak pro tablety. Podporuje platformy iOS, Android a Blackberry. V říjnu 2011 ji používalo 2,4 milionů uživatelů.

Aplikace Tagesschau, jejíž název vychází z názvu hlavní večerní zpravodajské relace na ARD (obdoba večerních Událostí na ČT), vyvolávala rozporuplné reakce ještě před samotným spuštěním. Už v roce 2009, kdy ARD představila plán na spuštění aplikace, se dočkala kritiky ze strany Spolku daňových poplatníků (Der Bund der Steuerzahler), organizace, která usiluje o snížení daňové zátěže. Její představitelé tehdy prohlásili, že koncesionářské poplatky by měly být používány pouze na provoz a projekty přímo související s televizním a rozhlasovým vysíláním.

Zástupci vydavatelů zase kritizovali, že bezplatná aplikace pokřiví trh. Doufali totiž, že se jim prostřednictvím placených mobilních aplikací podaří alespoň částečně nahradit výpadky příjmů z reklamy, související s finanční krizí a nižším prodejem tištěných periodik.

Představitelé ARD trvali i přes kritiku na tom, že mobilní aplikace Tagesschau, stejně jako stejnojmenný web, bude zdarma. Argumentace byla zřejmě podobná jako v případě ČT, jejíž představitelé v minulosti tvrdili, že Internet využívá tuzemská veřejnoprávní televize pouze jako distribuční a propagační kanál pro obsah, který vzniká primárně pro televizní vysílání. A tak na konci roku 2010 byla bezplatná aplikace spuštěna do provozu.

Veřejnoprávní televize jako nekalá konkurence 

Vydavatelé tento krok nenechali bez odezvy. Ukončení provozu aplikace v podobě, v jaké byla spuštěna, se začali domáhat u soudu. Stěžují si na nekalou konkurenci. Nelíbí se jim hlavně, že vývoj aplikace je financován z koncesionářských poplatků a výhrady mají také k samotnému obsahu, který je prostřednictvím aplikace nabízen.

Aplikace Tagesschau

Aplikace Tagesschau

Vydavatelé by aplikaci zřejmě vzali na milost, pokud by fungovala pouze jako jakýsi odkazovač na zprávy, které se objevily v televizním vysílání. Jak ale argumentují před soudem, některé články nemají přímou souvislost s obsahem, který ARD odvysílala.

Soudce Richter Dieter Kehl, který zmiňovanou žalobu řeší, dal koncem července oběma stranám ultimátum, aby do 30. srpna dospěly k vzájemné dohodě. Pokud tak neučiní, vynese soud 27. září své vlastní rozhodnutí. Soudce už přitom jasně naznačil, že se v případném verdiktu nepřikloní stoprocentně ani k jedné ze stran sporu. Zatím to ale vypadá, že by obě strany, i přes několik jednání, mohly najít vzájemně akceptovatelný kompromis.

Přesun veřejnoprávních institucí do nových médií je nevyhnutelný

Kauza nenechává chladné ani německé politiky. Například předsedkyně vlády ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko Hannelore Kraft na červnové konferenci věnované médiím, která se konala v Kolíně nad Rýnem naléhala na to, aby ARD a ZDF podstatně rozšířila svoji nabídku na Internetu.

MIF16

Daňový poplatník by měl mít možnost dostat se k nabídce veřejnoprávních médií kdykoli a kdekoli, ať už na pevných či mobilních zařízeních, uvedla Kraft. Současně dodala, že: je nutné přijít s iniciativou, která umožní posílit nabídku nových médií u ARD a ZDF tak, aby veřejnoprávní televize dokázala zaujmout i mladé publikum. 

Větší aktivita veřejnoprávních televizí v oblasti nových médií, tedy na Internetu nebo v oblasti mobilních aplikací, je nevyhnutelná právě proto, aby dokázaly držet krok s ostatními hráči online světa. Pro vydavatele to bude znamenat větší konkurenci, ale stále mají mnoho možností, jak se vůči aktivitám veřejnoprávních televizí vymezit a udržet si svůj podíl na trhu. Argumentace klesajícími příjmy z reklamy pouze ukazuje na neschopnost najít jiný obchodní model, jak tyto výpadky efektivně nahradit.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017