Hlavní navigace

mBank spustí v pondělí nové internetové bankovnictví, chystá i mobilní aplikace

 Autor: mBank
Martin Vyleťal 4. 2. 2014

Nejdříve budou do nového systému převedeni ti, kteří o to sami požádali. Současné internetové bankovnictví bude fungovat do konce dubna.

Už příští pondělí plánuje tuzemská pobočka mBank začít oficiálně používat novou firemní identitu. Současně spustí v ostrém provozu zbrusu nové internetové bankovnictví. Nejprve bude k dispozici pro klienty, kteří o přednostní přístup požádali v současném internetovém bankovnictví. Podle našich informací již tak učinily desítky tisíc zákazníků.

Postupně budou migrováni do nového systému i další klienti. Banka upřednostní nejdříve ty, kteří využívají internetbanking častěji než ostatní. Oba systémy budou určitou dobu fungovat současně, přičemž dosavadní internetové bankovnictví by mělo být vypnuto poslední dubnový den.

Nové internetové bankovnictví se na první pohled radikálně odlišuje od dosud užívaných tabulkových přehledů. Využívá HTML 5 a JavaScript, což může být problém pro uživatele, kteří používají prohlížeč Internet Explorer 8 a starší. Pro správné fungování je třeba ugradovat na Internet Explorer 9 a vyšší.

Klientům nabídne řadu nových funkcí. Již u samotného přihlášení si bude možné vybrat, zdali se přihlásíte pomocí osmimístného čísla jako doposud, nebo zvolíte možnost přihlášení prostřednictvím čísla platební karty, případně pomocí přihlašovacího jména, které jste si sami zvolili. Heslo bude ve všech případech stejné.

Po přihlášení se uživateli zobrazí transakční historie ve formě posledních sedmi transakcí, a to na všech účtech. Pokud má zákazník u banky jak osobní, tak firemní účet, může mezi nimi jednoduše přepínat.

Historii plateb lze procházet díky vyhledávacímu oknu s našeptávačem. Zajímavé je, že systém automaticky řadí uskutečněné platby do jednotlivých předem nadefinovaných kategorií. Přesněji, dělá to v případě takových plateb, u kterých si je kategorií jistý na více než 80 %.

Klienti mohou pochopiteně platby do kategorií zařazovat sami (systém se učí – pokud zadáte obdobnou platbu do stejné kategorie třikrát po sobě, napříště ji systém přiřadí do vybrané kategorie automaticky), případně vytvářet vlastní kategorie. Jednu transakci je možné rozdělit na více kategorií.

Následně mohou sledovat, jak velký podíl výdajů z celkové útraty za zvolené období kategorie představují. Systém umožňuje určit pro jednotlivé kategorie limity a upozorňuje pomocí změny podbarvení na blížící se dosažení limitu nebo jeho překročení. V bance věří, že to může pomoci zvýšit finanční gramotnost či změnit návyky klientů.

Mezi uživateli velmi diskutovanou funkcí je možnost propojení s účtem na Facebooku a posílání peněz lidem, které máte mezi přáteli na této sociální síti. mBank nově umožní propojit účet s facebookovým profilem, a to pomocí FB Connect. Pokud se klient rozhodne tuto volitelnou funkci využít, nahrají se mu do internetového bankovnictví FB kontakty jeho facebookových přátel a také jeho vlastní profilová fotka. K synchronizaci údajů následně dochází při každém přihlášení do internetového bankovnictví. Souhlas s propojením s Facebookem je možné kdykoli odvolat.

V okamžiku kdy odsouhlasíte propojení, máte možnost zasílat peníze svým kontaktům z Facebooku, aniž byste znali jejich číslo bankovního účtu. Takto je možné jednorázově odeslat až 2000 Kč. Příjemci přijde soukromá zpráva a je přesměrován na stránku mimo Facebook, na které zadá číslo účtu (jakékoliv v Česku působící banky). Platnost takto odeslané platby je 14 dní. Jinými slovy příjemce platbu musí akceptovat do dvou týdnů, jinak dojde k jejímu stornování. 

V novém internetbankingu nechybí ani prvky gamifikace. V rámci mHry získáváte za splnění různých úkolů hvězdičky a odznáčky. Pokud budete mít zájem, můžete dosažená ocenění porovnat s ostatními lidmi z vašich přátel na Facebooku. V tomto případě jde ale o volitenou funkci, kterou musíte vysloveně povolit, jinak se k údajům o vámi dosažených ocenění nikdo nedostane. 

WT100

Vzhledem k tomu, že nové internetové bankovnictví je postavené na HTML5, funguje i na tabletech s operačními systémy Android a iOS. Spustíte ho i na mobilních telefonech, které pohánějí zmiňované platformy, ale vzhledem k opravdu malé velikosti textu je internetbanking na smartphonech v podstatě nepoužitelný. V mBank ale už nyní pracují na mobilních aplikacích. Uživatelé se na ně mohou těšit v průběhu letošního roku. K dispozici budou určitě pro Android a iOS. Zdali se objeví i verze pro Windows Phone není zatím definitivně rozhodnuto.

Jisté ale je, že budou do internetového bankovnictví postupně přidávány i další funkce, které již byly implementovány v sousedním Polsku. Například P2P platby, video kontakt s bankéřem či slevový systém

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka