Hlavní navigace

Megaupload byl dinosaurus

Vojtěch Bednář

Když americké úřady zavřely jednu z Mekk stahování souborů, server Megaupload, a vyvolaly tím halasnou hackerskou a ještě halasnější mediální odezvu, nic se vlastně doopravdy nestalo. Až na maličkost…

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Zvěst o konci jednoho z populárních serverů pro zálohování dokumentů  sdílení filmů a warezu Megaupload.com se stala populárním tématem obecných médií, stejně tak jako halasná hackerská reakce, která jí byla vyvolána. Že prý svoboda slova, svoboda internetu a právo sdílet si kde chci, co chci. 

Osobně si myslím, že tento krok pro ty, kteří jej kritizují, ani pro ty, kteří jej provedli a ani pro ty, které měl ochraňovat, vůbec nic neznamená.  Megaupload byl jedním z mnoha serverů, které umožňují sdílet soubory přes veřejné webové rozhraní. Je prostým faktem, že drtivá většina jeho obsahu byla v rozporu s právy  vlastníků pořízenými kopiemi a tedy pirátská. Zavření serveru bylo jen otázkou času, a že přišlo právě v okamžiku všeobecného povyku okolo SOPA/PIPA je po mém soudu učebnicový případ hlouposti  příslušných úředníků více, než co jiného.

Celá věc má ale jeden, moc zajímavý faktor.

Servery, jako byl Megaupload a jemu podobní, jsou z hlediska distribuce obsahu krokem zpět. Jestliže byl na začátku Napster, po něm odolnější FastTrack a Gnutella, pak eDonkey a Overnet a pak Torrent, představuje ukládání multimédií za účelem jejich sdílení na webový server, jakkoli kapacitní, něco podobného, jako kdybychom z Octavie přestoupili do Škody 120 s tím, že se snáze ovládá.  Server se dá velice snadno odpojit, zablokovat, zrušit. Jeho provozovatele lze zavřít. Jediný důvod, proč dnes mají služby typu Ulož.tamto navrch před výměnnými systémy, je, že jsou  z hlediska zcela laického uživatele mnohem snazší na použití. Nicméně problém neřeší.

Zavření Megauploadu je  ukázkou toho, co se v dohledné době stane mnoha dalším, a co se vlastně už mělo stát dávno. Množství volně dostupných dat na Internetu nijak neovlivní. Distributorům hudby a filmů příjmy nezachrání.  Administrativě libido nespraví a odpor proti pokusům typu SOPA pouze podpoří.   Může však ukázat na skutečnost, že Megaupload byl, stejně jako mnoho jiných je, dinosaurem. Jak rozměry, tak koncepčně.

Našli jste v článku chybu?
23. 1. 2012 6:35
Beda (neregistrovaný)

Megaupload, uložto a podobné mají (aspoň u nás) oproti moderním formám sdílení, kdy je obsah sdílen přímo mezi uživateli, jednu podstatnou a opomenutou vlastnost - pro stahující jsou legální. Navíc jsou uploadeři aspoň zdánlivě ve větším bezpečí - kolikrát se v médiích rozebíralo, že chytli xy lidí za sdílení/stahování věcí přes torrent, ale ještě jsem nezaznamenal, že byl někdo postihnut za uploadování na rapidshare, megaupload a pod.

23. 1. 2012 9:34
lOlOl (neregistrovaný)

Boze muj, tenhle clanek je snuska nazorovych nesmyslu. Duvod proc jsou tyto servery popularni je ten, ze: * data tecou pres port 80, cili vam nikdo nemuze stahovani zakazat (to se rozhodne neda rict treba o torrentu) * neni nutne mit zadny dalsi vedlejsi program, abych mohl stahovat * umoznuje snadne streamovani danych souboru primo v prohlizeci, tudiz nemusim film/serial stahovat, staci pustit stream (viz. jeden krasny server na zkoukavani veci :) ) A mohl bych vesele pokracovat. Ach jo, proc m…