Hlavní navigace

My všichni úplní offlineři

Vojtěch Bednář 4. 8. 2008

Když jsem zde před několika týdny vyhlásil protestní „offlinovku“ a pak na sobě zpozoroval, že mi Internet nechybí, byla to přibližně z poloviny legrace a z druhé vážně míněný experiment. Reakce mě mírně překvapily.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Dvě glosy, které na tomto serveru vyšly počátkem prázdnin, totiž Absolutní offliner a Absolutní offliner II – report byly – jak laskavý čtenář předpokládám pochopil – míněny částečně jako vážný výzkum dopadů odtržení člověka od komunikačních technologií a částečně jako recese. Ta část, která měla být recesní, útočila na závislost mnohých čtenářů Lupy, kterou jsem předpokládal, tušil, leč s jedinou výjimkou citovanou v první glose nemohl dokázat.

Šéfredaktor jistého významného IT měsíčníku v úvodníku prázdninového čísla konstatoval (volně převyprávěno), že někteří čtenáři mohou být o dovolené bez Internetu nervózní, a proto potřebují mobilní technologie. Když jsem tuto myšlenku (po ukončení pokusu a vydání obou glos) četl, začal mi můj experiment poněkud vrtat v hlavě. Mohou i v ČR skutečně existovat lidé – profesionálové v oblasti informatiky – kteří jsou závislí na Internetu natolik, že bez něj skutečně, doopravdy, fakt vážně nevydrží?

Z e-mailů, které jsem dostal po ukončení mého pokusu a publikování výsledků, vyplynulo, že dovolená záměrně offline není nic tak silně neobvyklého a že ji někteří profesionálové upřednostňují coby způsob, jak se zbavit stresu a napětí. Celkem jsem takové reakce dostal čtyři, ale žádnou od nikoho, kdo by se bez Internetu zbláznil – možná proto, že dotyční byli právě offline a bláznili. Nicméně jsem se domníval, že představa závisláků byla opravdu lichá, a že ve skutečnosti i odborníci a čtenáři odborných periodik dovedou relaxovat offline. Zkrátka a dobře, že jsme všichni úplní offlineři.

Divná věc se stala. Divná proto, že dvakrát po sobě na dvou různých místech. Nejprve u vody, kde jsem viděl zuřícího člověka. Seděl na dece, koukal do své Blackberry a stěžoval si ženě, která právě vylezla z přírodní nádrže, že nemá signál. Ono místo je pokryto dobře a dotyčný tak přitáhl mou pozornost. Po chvilce se pár začal balit, z konverzace jsem, ač je to neslušné, odposlouchal, že signál je, ovšem bez GPRS a že to je důvod k odchodu.

KL_HLASOVANI

Potom jsem byl na hudebním festivalu. Hlavní hvězdou byla skupina finských pozérů a všichni se skvěle bavili. V davu lidí před jedním z pódií se mně zeptal nějaký člověk Heléé, nevíš kde je tady ňáký netový kaféé?. Odpověděl jsem záměrně ostravským nářečím že ne, ve vulgárním slově dosazovaném za Baník použil tvrdé y a dotyčný šel opruzovat někoho jiného. Až dodatečně mi došlo, že se uprostřed parádního kulturního zážitku ptá po Internetu.

Spojením těchto dvou historek se ve mně představa úplných offlinerů nahlodala. Nervózní člověk u vody a na sluníčku, který nemá přístup k e-mailu. Nesnesitelný člověk na hudebním festivale, který chce místo piva internetovou kavárnu. Ani jeden z nich nevypadal jako profesionál. Takže, co když je to tak, že někdo, kdo s IT pracuje, dovede být úplným offlinerem, ale obyčejný člověk už ne? Kdyby to platilo, pak nás Internet už zasáhl možná víc, než bychom si sami přáli.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí