Hlavní navigace

My všichni úplní offlineři

Vojtěch Bednář

Když jsem zde před několika týdny vyhlásil protestní „offlinovku“ a pak na sobě zpozoroval, že mi Internet nechybí, byla to přibližně z poloviny legrace a z druhé vážně míněný experiment. Reakce mě mírně překvapily.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Dvě glosy, které na tomto serveru vyšly počátkem prázdnin, totiž Absolutní offliner a Absolutní offliner II – report byly – jak laskavý čtenář předpokládám pochopil – míněny částečně jako vážný výzkum dopadů odtržení člověka od komunikačních technologií a částečně jako recese. Ta část, která měla být recesní, útočila na závislost mnohých čtenářů Lupy, kterou jsem předpokládal, tušil, leč s jedinou výjimkou citovanou v první glose nemohl dokázat.

Šéfredaktor jistého významného IT měsíčníku v úvodníku prázdninového čísla konstatoval (volně převyprávěno), že někteří čtenáři mohou být o dovolené bez Internetu nervózní, a proto potřebují mobilní technologie. Když jsem tuto myšlenku (po ukončení pokusu a vydání obou glos) četl, začal mi můj experiment poněkud vrtat v hlavě. Mohou i v ČR skutečně existovat lidé – profesionálové v oblasti informatiky – kteří jsou závislí na Internetu natolik, že bez něj skutečně, doopravdy, fakt vážně nevydrží?

Z e-mailů, které jsem dostal po ukončení mého pokusu a publikování výsledků, vyplynulo, že dovolená záměrně offline není nic tak silně neobvyklého a že ji někteří profesionálové upřednostňují coby způsob, jak se zbavit stresu a napětí. Celkem jsem takové reakce dostal čtyři, ale žádnou od nikoho, kdo by se bez Internetu zbláznil – možná proto, že dotyční byli právě offline a bláznili. Nicméně jsem se domníval, že představa závisláků byla opravdu lichá, a že ve skutečnosti i odborníci a čtenáři odborných periodik dovedou relaxovat offline. Zkrátka a dobře, že jsme všichni úplní offlineři.

Divná věc se stala. Divná proto, že dvakrát po sobě na dvou různých místech. Nejprve u vody, kde jsem viděl zuřícího člověka. Seděl na dece, koukal do své Blackberry a stěžoval si ženě, která právě vylezla z přírodní nádrže, že nemá signál. Ono místo je pokryto dobře a dotyčný tak přitáhl mou pozornost. Po chvilce se pár začal balit, z konverzace jsem, ač je to neslušné, odposlouchal, že signál je, ovšem bez GPRS a že to je důvod k odchodu.

Potom jsem byl na hudebním festivalu. Hlavní hvězdou byla skupina finských pozérů a všichni se skvěle bavili. V davu lidí před jedním z pódií se mně zeptal nějaký člověk Heléé, nevíš kde je tady ňáký netový kaféé?. Odpověděl jsem záměrně ostravským nářečím že ne, ve vulgárním slově dosazovaném za Baník použil tvrdé y a dotyčný šel opruzovat někoho jiného. Až dodatečně mi došlo, že se uprostřed parádního kulturního zážitku ptá po Internetu.

Spojením těchto dvou historek se ve mně představa úplných offlinerů nahlodala. Nervózní člověk u vody a na sluníčku, který nemá přístup k e-mailu. Nesnesitelný člověk na hudebním festivale, který chce místo piva internetovou kavárnu. Ani jeden z nich nevypadal jako profesionál. Takže, co když je to tak, že někdo, kdo s IT pracuje, dovede být úplným offlinerem, ale obyčejný člověk už ne? Kdyby to platilo, pak nás Internet už zasáhl možná víc, než bychom si sami přáli.

Našli jste v článku chybu?

4. 8. 2008 14:53

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Pokud se mi na festivale nelibi kapela, tak rozhodne nehledam internetovou kavarnu, ale jdu na pivo nebo na neco ostrejsiho :)

6. 8. 2008 11:58

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Tomu se uz ale rika diagnoza ;-)

Mam Palm - MMS jsem zrusil,GPRS nevyuzivam,hlavne je to platforma pro knihy,ale neni nad tistenou,protoze tistene knize se nevyrovna zadne PDF nebo tisickrat ohebny displej.Pres noc vzdy vypnuty.

Pocasu odhaduji v 90% podle oblohy a verte,ze na tom nic sloziteho neni.Delaji to i meteorologove,protoze i v dobe satelitu jsou jejich predpovedi uspesne tak maximalne tri dny dopredu a to je presne ta doba,kdy to je schopen predpoved i obycejny clovek pomoci mraku.Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst