Hlavní navigace

"Oficiální" telefonní seznam na CD ROM

Marek Antoš

V konferencích českého Internetu se pomalu začíná šířit zpráva o novém telefonním seznamu na CD ROM, který je k mání za baťovských 799 Kč. V nabídce se to hemží slovy jako oficiální - a také pravopisnými chibami. To ale není ten největší zádrhel.

Tento CD ROM je v nabídce jednoho elektronického obchodního domu u nás, nechci zmíněnému CD dělat reklamu, takže ho ponechám ve stínu anonymity. Za 799 můžete získat produkt, obsahující 3 miliony adres a telefonních účastníků v ČR, z toho 250 000 firem a zejména možnost identifikace telefonního účastníka přes telefonní číslo.

Produkt je podle slov nabídky oficiální, kterýžto pojem si zřejmě autor spojuje s následující poznámkou „s daňovým dokladem, dáte do nákladů :-)“. Já bych chápal pojem oficiální spíše tak, že za ním stojí SPT Telecom či Mediatel – a to evidentně není pravda. Přiznám se, že se mi vůbec nelíbí právě uvedené zpětné vyhledávání jmen a adres podle telefonních čísel a dokonce bych řekl, že jde o slušný zásah do soukromí. Ostatně si ještě pamatuji na to, jak zhruba před dvěma lety byla omylem zpřístupněna pracovní verze Internetového telefonního seznamu, která umožňovala právě toto hledání – jestli si vzpomínám dobře, odpovědnou osobu to stálo práci.

Tato databáze, přestože se tváří všemožně jinak, patří zřejmě do stejného vrhu s pirátskými kopiemi, které se tu šířily vždycky – jen podstatně pokoutnějšími cestami. Zajímalo by mne proto, jak je to s tím daňovým dokladem; dokud je všechno jen v sítích Internetu, je to v pohodě, ale jakmile by někdo stvrdil prodej této věci na papíře svým podpisem a razítkem, podle mého názoru by riskoval, že se na něj vrhnou právníci Telecomu.

test 2

Jak už jsem řekl, URL vám neprozradím, nakonec není takový problém ho vypátrat. Nabídka je to lákavá, ale nerádím vám to kupovat. Piráti se nemají podporovat.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?