Hlavní navigace

Poznámky na Linuxu?

Vojtěch Bednář 28. 1. 2008

Že Velká Modrá propojuje Linux a open source technologie, je dávno známá věc. Nyní to vypadá, že se její podpora rozšíří i na stěžejní produkt pro týmovou spolupráci – projekt Notes. Začíná věk kolaborativních tučňáků?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Lotus Notes – pokud to náhodou nevíte – patří mezi přední systémy pro týmovou spolupráci, čili groupware, a vyrábí ho IBM. Jeho hlavní komponentou je – z pohledu uživatele – stejnojmenná aplikace, která slouží jako tlustý klient. Groupwarových systémů existuje celá řada, a IBM je pouze jedním z několika dodavatelů. Zatímco některé systémy, například Microsoft Outlook/Exchange, jsou určeny v zásadě zákazníkům o libovolné velikosti, Notes se koncentrují na velké korporace. Pomocí Notes zkrátka komunikují (a spolupracují) pracovníci významných a velkých korporací, státních orgánů, nadnárodních institucí.

O tom, že by Notes mohly podporovat Linux, se spekulovalo již delší dobu. IBM tyto spekulace většinou vyvracela – Notes jsou příliš rozsáhlá a komplikovaná aplikace a Linux pro ni nepředstavoval dostatečné zázemí. Také bylo otázkou, kolik uživatelů by Notes na Linuxu vlastně využilo.

Jiný faktem ovšem je, že firma patří mezi hlavní společnosti, podporující vývoj open source i Linux. Kancelářský balík Symphony, který je od počátku koncipován jako multiplatformní, by podle některých názorů mohl být výhledově zajímavou alternativou k Microsoft Office pro některé uživatele a hlavně – vychází z kódu vyvinutého původně pro Notes.

Otázka, zda IBM skutečně připravuje linuxovou verzi svého stěžejního komunikačního produktu, se možná zodpověděla například v článku na anglickém Computerworldu. Podle něj by Notes 8.5 měly Linux – respektive Ubuntu – plně podporovat, a tedy přinést do světa tučňáků jeden z nejvýznamnějších systémů pro týmovou spolupráci.

Řekli bychom, že taková zpráva je zajímavá pouze pro současné uživatele Linuxu a pro jeho „nadšence“. Není. Notes jsou jedním ze stěžejních softwarů pro korporátní sféru. Patří mezi velké a standardizované aplikace a v organizacích s tisíci uživateli mají asi stejnou váhu jako Microsoft Office. Pokud by se „poznámky“ na Linuxu, přesněji na Ubuntu, skutečně rozjely, znamenalo by to střední zemětřesení ve světě desktopového a korporátního Linuxu a nevelké, avšak citelné zemětřesení v nasazení Linuxu jako takového. Důvody jsou nasnadě. Předně, nesmírně významný systém pro spolupráci dává na výběr, jakou platformu chcete na klientské straně používat. Zatím nedával, přesněji dával velmi omezeně. To je další argument pro používání Linuxu i pro ty uživatele, kteří přímo Notes nepotřebují. Přítomnost stěžejního produktu IBM dává systému kredibilitu.

Za druhé, Ubuntu není určeno zákazníkovi, který by potřeboval Notes. Manažeři, obchodníci a úředníci, lidé z větších firem, jsou zákazníky dodavatelů distribucí, které jsou určeny jejich organizacím. To znamená společností RedHat, Novell a několika dalších. Ubuntu Linux není korporátní produkt. Má své přednosti, nenabízí však podporu potřebnou pro velké zákazníky, zázemí, ani některé funkce pro správu. Ale IBM chce s Notes podporovat právě jej.

Pokud se Notes skutečně rozjedou na Ubuntu, pak do nádoby tučňáků spadne další kapka, která je učiní použitelnějšími, přinejmenším pro specifickou skupinu uživatelů. Nicméně stane-li se tak skutečně v podobě, která byla anoncována, může to lahví se vzpomínaným tučňákem nemálo zatřást. Tento proces bude jistě mimořádně zajímavé sledovat.

Našli jste v článku chybu?

28. 1. 2008 9:57

Martin (neregistrovaný)
Už delší dobu úroveň článků na Lupě klesá, ale takový masakr ještě nevyšel. Předně titulek - Poznámky na Linuxu? Jestli autor považuje poznámky za groupware, pak se nedivím, že je ochoten mezi groupware zařadit i mail od M$.

Druhá věc - Lotus Notes na Linuxu běží už poměrně dlouho. Což ostatně asi ví každý, kdo ví, co je to groupware a nepíše články na základě toho, co si se svou chabou angličtinou nedokáže pořádně přeložit.

A v neposlední řadě čeština a sloh, který ve článku dostává opravdu p…28. 1. 2008 9:30

Ondřej Válek (neregistrovaný)
Ubuntu Linux není korporátní produkt.

Já osobně bych si na základě komerční podpory firmy Canonical (Canonical Global Support Services) a řady dalších (Ubuntu Marketplace) myslel, že Ubuntu Linux je komerční produkt s plnou komerční podporou vhodný i pro velké korporace.


Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem