Hlavní navigace

Přivlastňuje si Microsoft váš obsah? Co plyne z dalších smluvních dokumentů

 Autor: Microsoft
Daniel Dočekal 14. 8. 2015

Nové podmínky soukromí, nové podmínky užívání, nová Windows 10. A je toho hodně, co byste měli o novém přístupu Microsoftu vědět.

V Co je nového u Microsoftu v Pravidlech ochrany osobních údajů? se můžete dočíst, co je podstatného v dokumentu Prohlášení společnosti Microsoft o zásadách ochrany osobních údajů, který se týká hlavně vašeho soukromí. 

Část informací týkající se Windows 10 je v Jak je to s Windows 10 a pokračujícím útokem na naše soukromí. V obou případech je toho poměrně hodně. 

Přivlastňuje si Microsoft (Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter…) váš obsah? Oblíbené téma diskusí ožívá s novou Smlouvou o poskytování služeb společnosti Microsoft

Získává firma v okamžiku, kdy si (například) do OneDrive (ale i Google Disku, Facebooku, atd.) uložíte nějaké fotografie, k vašemu obsahu nějaká extra práva? Oblíbený mýtus říká, že se snad práv zříkáte a vaše dílo se stává veřejným a vy nemáte už nárok na nic.

V nových Podmínkách od Microsoftu je tahle záležitost taková trochu komplikovaná. Nejprve vás ujistí, že „Neuplatňujeme nárok na vlastnická práva k vašemu obsahu. Váš obsah zůstává ve vašem vlastnictví a nesete za něj odpovědnost.“ Což je plně v souladu s autorským právem.

Jenže, pak se dočtete, že „Pokud svůj obsah sdílíte s ostatními uživateli, výslovně souhlasíte, že všichni, se kterými jste obsah sdíleli, jej mohou zdarma a po celém světě používat, ukládat, zaznamenávat, rozmnožovat, přenášet, zobrazovat a komunikovat“. To už je trochu jiná káva a je dost dobře možné říci, že Microsoft pokročil o hodně dál, než kdokoliv jiný. A bude nutné sledovat, co se stane, až na to přijdou ti, kterých se to případně nějak opravdu týká.

Co se původního a letitého ustanovení týče, je samozřejmě stále dostupné. Tedy jednak „udělujete společnosti Microsoft celosvětově platnou a bezplatnou licenci k duševnímu vlastnictví k používání vašeho obsahu, například k vytváření kopií obsahu, uchovávání, přenášení, přeformátování a distribuci obsahu prostřednictvím komunikačních nástrojů a k zobrazení vašeho obsahu ve službách.“ ale také „v rozsahu nezbytném pro poskytování služeb vám a ostatním uživatelům“. Tady je nutné si uvědomit, že z těchto formulací nelze vynechat ono „poskytování služeb“.

Nepovolený obsah, nepovolené chování

Pravidla užívání samozřejmě řeší i to, co smíte (respektive nesmíte) dělat. Seznam je dlouhý a poměrně logický – zakázána je nezákonná činnost, zneužívání dětí, poškozování dětí nebo hrozba poškození dětí, nevyžádaná pošta, nevhodný obsah (například nahota, krutost, pornografie, grafické násilí nebo trestná činnost), falešné nebo zavádějící aktivity, předstírání totožnosti, manipulace se službami, obcházení omezení přístupu či dostupnosti služeb, poškozování služby či uživatelů (viry, stalking, nenávistné vyjadřování, podpora násilí vůči druhým), porušování práv ostatních uživatelů (sdílení hudby či jiných materiálů, na které se vztahují autorská práva například) či porušování soukromí uživatelů.

Pokud cokoliv z výše uvedeného budete provádět, můžete se dočkat omezení komunikace, zablokování doručování (e-mailu, SMS, atd) nebo zrušení/odebrání služby.

Tady je asi dobré si všimnout, že něco jako listovní tajemství zde neexistuje ani v případě SMS. Byť je v pravidlech uvedeno, že „Služby však nemonitorujeme a nepokoušíme se o to.“ Ono totiž stačí, aby vás někdo udal a uplatní se „Při šetření domnělých porušení těchto podmínek si společnost Microsoft vyhrazuje právo zkontrolovat váš obsah.

Používání služeb

V části týkající se účtu Microsoft se dočtete, že jej můžete vytvářet „jménem subjektu“ (například svého podniku nebo zaměstnavatele), ale také to, že „účet Microsoft nebo Skype nesmíte převést na jiného uživatele nebo subjekt.

Zajímavé je, že se zde objevuje, že se k účtu musíte přihlásit alespoň jednou za pět let (doposud to byl jeden rok a na řadě míst je to tak ještě stále uvedeno). Nutnost přihlašování aspoň jednou ročně ale stále platí pro Outlook.com a OneDrive (a pozor, odděleně, tj přihlásit se musíte do každé služby zvlášť).

WT100

Neméně zajímavé je, že zde Microsoft připouští možnost založit účet dítěti, tedy někomu, kdo není plnoletý. 

Rušení účtu je možné, ale má 60denní ochrannou lhůtu, po kterou si to můžete ještě rozmyslet. Tedy s výjimkou zrušení účtu ve Skype, kde je to opět komplikovanější. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku