Hlavní navigace

Jak Prima ZOOM taky řeší obsah na Facebooku? Krádeží cizích videí [AKTUALIZOVÁNO]

13. 7. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Najdete cizí úspěšné video, stáhnete ho a nahrajete ho jako vlastní, bez uvedení autora či zdroje. A pak už jen sbíráte nezasloužený ohlas.
  • 13.7. 19:45 – v závěru textu doplněno pozoruhodné vyjádření mluvčí Primy pro server Digizone.cz a naše reakce

O víkendu na Facebooku jeden z fanoušků POOH.CZ stránky upozornil na video na stránce Prima ZOOM, které je ukázkovým příkladem toho, jak se to na Facebooku dělá, abyste měli hodně fanoušků, lajků, sdílení a slávy. Prostě najdete cizí úspěšné video, stáhnete ho a nahrajete ho jako vlastní. Žádné uvádění zdroje, žádné svolení autora. Přesně jako v tomto případě.

Na Facebooku je vykrádání úspěšných videí zásadním problémem. Ve Video na Facebooku roste. Ale také v otázce porušování zákonů zjistíte, že soustavné vykrádání úspěšných videí je na Facebooku masově rozšířeným jevem. Zneužívá toho, že Facebook při případném nahlášení udělá jedinou věc: video prostě smaže, ale zloděje už nijak dál nepostihne.

Autor videa, který provozuje facebookovou stránku Richard's Inverts, si na krádež pod videem stěžoval. Prima ZOOM záběry nesdílela z jeho stránek, ale dala si tu práci, že video stáhla a pak publikovala na své stránce bez uvedení autora. To vše bez jakéhokoli svolení:

Hi, I am the owner of this video and I DO NOT RECALL your page or the person behind it asking permission to use my intellectual property. 

You did not share the video from my page but downloaded and posted it without reference or permission which means that you are technically stealing my work. 

I hate being an ass but this is my own video. I will send a message shortly but if you fail to reply and solve the issue, 

I will report your page for copyright infringement.

Po protestech dalších lidí a hrozbách nahlášení stránky to Prima ZOOM vyřešila jednoduše – dala pod video odkaz na stránku autora (což autor nakonec akceptoval) a teď se tváří, že se nikdy nic nestalo.

Takhle se to prostě dělá. Musíte krást, lhát, podvádět, hrát mrtvého brouka a dělat, že se nic nestalo. Ty desítky či stovky tisíc zhlédnutí a lajků už vám prostě nikdo nevezme. A celé to navíc máte prakticky zadarmo. 

Reakce Primy? Místo omluvy útok

Doplněno editorem 13.7. 19:45 - Kolegové ze serveru Digizone.cz požádali o stanovisko mluvčí FTV Prima. Marie Fianová jim napsala toto:

Správci FB účtu Prima ZOOM se nedopustili žádného nepovoleného nebo dokonce nelegálního jednání, z jakého je osočuje pan Dočekal. Naopak se jedná o základní neznalost jak autora videa, tak i autora článku. Ve chvíli, kdy někdo nahraje video na Facebook a sdílí jej v režimu „veřejné“, Facebook se stává držitelem licence k tomuto videu a umožňuje všem svým uživatelům jeho další sdílení. Jsou to transparentní a veřejně dostupná pravidla, se kterými automaticky souhlasí každý uživatel, který u svého videa dává příznak „public“, tedy „veřejné“. V tomto konkrétním případě jsme se s autorem videa spojili a vysvětlili mu, že se jedná o tento případ sdílení obsahu, což on nijak nerozporoval a naopak se za svou neznalost omluvil. Jako projev vstřícnosti jsme se přesto domluvili na uvedení jeho webové stránky jako autora videa.

Mluvčí zřejmě tlumočí názory někoho, kdo na Primě platí za odborníka na sociální média. Podle obsahu vyjádření zcela neoprávněně, plete se totiž (a mlží) v řadě bodů: Především: Prima ZOOM video nesdílela, ale stáhla a poté jej znovu nahrála a publikovala pod vlastním jménem. Chybná je i interpretace podmínek Facebooku. Hned na začátku bodu 2 se v nich totiž jasně píše: „Jste vlastníkem veškerého obsahu a informací, které na Facebooku zveřejníte…“ 

MMF24

A tady je reakce autora této zprávy, Dana Dočekala:

Autorský zákon jasně říká, že autor zůstává autorem a nikdo ho o autorství nemůže připravit. Podmínky Facebooku to tedy nejenom dělat nemohou, ale ani nedělají. Pouze od autora získávají svolení k dalšímu šíření jeho díla v rámci Facebooku. Pokud kdokoliv z Facebooku cokoliv stáhne bez vědomí původního autora, a nahraje to na něj znovu, tak prostě porušuje autorský zákon.

To, že někdo u fotografie, videa či příspěvku dá označení „veřejné“ znamená pouze to, že je nastavena viditelnost pro každého, ale s nutností dodržet autorský zákon to nijak nesouvisí, ten platí pořád. Je překvapující, že zrovna televizní stanice má tak fatální nedostatky ve znalostech. Ale možná bude teď dobré se vzorem Prima ZOOM řídit a jakýkoliv jejich pořad či film, který pověsili na Internet (což je přesně také „veřejné“), prostě vzít a uložit na YouTube. Pokud budou používat stejný přístup jako v tomto případě, tak jistě nebudou YouTube žádat promptně o stažení.

Vyjádření mluvčí je chybné i v dalším bodě: Prima nakonec neuvedla odkaz na autorovu facebookovou (nikoli tedy webovou) stránku dobrovolně, „jako vstřícnost“, ale až poté, co na FB stránce Primy ZOOM hlasitě protestoval (a nebyl sám). Danovi Dočekalovi poté potvrdil, že se kvůli porušení autorských práv pokoušel nahlásit stránku televize také přímo Facebooku. Neúspěšně. A v souvislosti s Primou ZOOM mluví dokonce o „mnoha porušeních autorských práv“:


After Facebook ignored my report of Prima ZOOM's many copyright violations, all I requested to do was for them to credit me in the description of the video despite the initial theft. After they did, I said that I was happy with everything

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).