Hlavní navigace

Video na Facebooku roste. Ale také v otázce porušování zákonů

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Youtube má za sebou nejenom dlouhou historii růstu, ale také dlouhý boj s nahrávacími studii a řešení porušování copyrightu. Facebook si tím bude muset projít.

Facebook se chlubí počty zhlédnutých videí, s tím související PR tanečky jsou ale jen jednou stranou rostoucího množství videa ukládaného přímo na této sociální síti. Dokud Facebook pouze odkazoval na videa z YouTube či Vimeo, nemusel řešit prakticky nic. Otázka dodržování autorských či osobnostních práv byla na někom jiném.

Business Insider uvádí, že je Facebook v souvislosti s růstem počtu přímo nahrávaných videí více a více zavalován stížnostmi na porušování autorských práv. A protože je to Facebook, tak stěžovatele upozorňují, že proti narušitelům práv prakticky nezasahuje.

Facebookové celebrity si navzájem kradou virální videa, sdílejí je vlastním fanouškům a prostřednictvím takto nakradených videí získávají peníze. Nahlašování Facebooku je přitom klasicky bezzubé: někdy reaguje rychle, někdy po několika dnech a řešením je zpravidla jen to, že Facebook video smaže. Mezitím už je ale viděly třeba desítky milionů uživatelů a ve hře jsou velké peníze. Stránka samotná, ač opakovaně nahlašovaná, za porušení copyrightu smazána není.

Právě krádeže virálních videí jsou podle Business Insideru zásadním problémem. Ve hře jsou běžně desítky až stovky tisíc dolarů příjmů, které jsou s přehráváním spojené. Porušovat v tomto ohledu zákon se nezdráhají ani známé osobnosti, které mají k dispozici stránky na Facebooku i s desítkami milionů fanoušků.

Content 2017 - tip Footshop

Google má na YouTube dlouholetou zkušenost s tímto druhem porušování zákona, stejně jako s filmovým i hudebním pirátstvím. U YouTube ale tento problém vyřešil zavedením Content ID systému a možnosti nahlašování problematického obsahu, včetně toho, že má možnost autorský obsah na stránce ponechat, ale převést příjmy z něj na vlastníky příslušných práv.

Facebook sice, teoreticky, má podobný systém (od společnosti Audible Magic), ale ten se týká pouze hudby. A ke zbytku obsahu se staví klasickým způsobem, který je ostatně vidět i v odpovědi Facebooku v článku na BI. Tedy: „my to uživatelům zakazujeme a víc nás nezajímá, ale když nás upozorníte, smažeme to“.

Našli jste v článku chybu?
18. 5. 2015 10:54
pavelx (neregistrovaný)

Je to znát, museli zasáhnout do komprese ke snížení datového toku. Nyní je zvuková stopa HE-AAC tuším 64 kbps, což znamená opravdu slyšitelná komprese plus vžýšky jsou pouze dopočítávané.