Hlavní navigace

Prokletí EdgeRanku: Facebook začal přihlížet i k negativním akcím uživatelů

Daniel Dočekal 22. 4. 2013

Algoritmus určující, jestli příspěvky stránky na Facebooku uvidí fanoušek, teď mnohem více zohledňují i negativní faktory. Je to trochu takové „Dislike“ (nelíbí) tlačítko.

To, že Facebook omezuje, koho vidíte a koho ne, už pravděpodobně víte. Nebo alespoň tušíte. U osobních účtů to znamená, že některé přátele (jejich příspěvky) nikdy v životě neuvidíte. V případě firemních stránek to znamená, že v průměru se příspěvky stránek dostávají k 16 procentům fanoušků. A podle všeho se toto číslo stále zmenšuje. Facebook samozřejmě nabízí řešení – ve všech případech si můžete připlatit a hned budete vidět lépe.

O tom, kolika přátelům či fanouškům se příspěvky zobrazí, v zásadě rozhoduje algoritmus označovaný jako EdgeRank. Donedávna byl hlavně založený na „pozitivních“ signálech. Čím více bylo lajkováno (označováno jako líbí), sdíleno a komentováno, tím lepší měla stránka pozici. Do EdgeRanku se započítával také přírůstek fanoušků a velmi pravděpodobně ještě některé menší ukazatele. A platilo, že se počítá za týden zpět.

V praxi to vedlo k tomu, že stránky zahájily hon za Líbí, sdílením a komentováním. V drtivé většině případů poskytováním takového obsahu, který je (řečeno zcela otevřeně) dostatečně pitomý. Prostě takový, který masa lidí na Facebooku bude „lajkovat“ už prostě jenom proto, že se nedokáže udržet. 

Všechno to samozřejmě skvěle fungovalo. Ti nejlepší (hlavně ti, kteří dokázali skvěle vykrádat internetové vtípky a obrázky) získávali fantastické objemy Líbí, komentářů i sdílení. Jejich „talking about“ (mluví o značce) dosahovalo závratných hodnot.

Před několika měsíci se ale objevily první příznaky toho, že se něco děje. Stránky najednou měly nižší počty líbí a menší míru zpětné vazby. A samozřejmě s tím spojené nižší zviditelnění fanouškům.

Facebook zavedl negativní ukazatele

Facebook totiž vedle pozitivních ukazatelů začal mnohem více brát v potaz i ty negativní – jakékoliv skrytí (hide na jeden příspěvek či na celou stránku), oznámení spamu a odchod fanouška se započítávají do EdgeRanku v negativní podobě.

Podle SocialFresh.com uživatelé Facebooku z těchto negativních akcí používají nejčastěji (76 %) Skrýt (Hide), kompletní skrytí celé stránky méně (16 %), nahlášení spamu ještě méně (8 %) a ukončení fanouškovství je prakticky výjimečné (méně jak jedno procento).

Mimochodem, správci stránek by měli být rádi, že kompletní skrytí celé stránky je jenom v 16 % případů. Pokud k něčemu takovému dojde, je prakticky nemožné, aby si ji „fanoušek“ někdy vrátil zpět. Ale zůstává fanouškem.

Čím více takto negativní zpětné vazby facebooková stránka nasbírá, tím méně Facebook bude příspěvky ukazovat fanouškům. A jde jak o konkrétní jeden příspěvek, tak i další příspěvky v budoucnu.

Pokud by vás zajímalo kde zjistíte, jaké negativní signály vaši fanoušci vydávají, tak to ve statistikách stránek (Insights) přímo nenajdete. K údajům je možné se dostat, pouze pokud provedete export svých dat (viz obrázek vpravo). Z poněkud nepochopitelných důvodů tato data nejsou dostupná přímo. V exportu (po dnech) hledejte sešit „Lifetime Negative Feedback“)

Jak se vyvarovat negativní zpětné vazby

Nejlepší způsob, jak se vyvarovat negativní zpětné vazby, je ten, že budete fanouškům poskytovat to, co odpovídá jejich očekávání. Pokud to nedokážete, je zcela logické, že počty „skrýt“ a označení coby „spam“ budou stoupat. A poznáte to velmi brzy – přes veškerou snahu, sebevtipnější fotografie, zábavná videa či vtipy to už nebude jako předtím.

KL_HLASOVANI

Nepřehánějte to s obrázky. Byť vám každý „social media guru“ bude (správně) říkat, že obrázky jsou pro „engagement“ (zapojení fanoušků) nejlepší, má to druhou stránku. Přitahují také nejvíce negativních reakcí.

Negativní reakce samozřejmě přitáhne také jakékoliv „kontroverzní“ téma. A čím více se vám podaří získat sdílení a komentářů, tím větší je šance na negativní reakce. Nezapomínejte, že reagovat mohou (už dlouho) nejenom fanoušci, ale i „náhodní“ uživatelé – třeba i tací, ke kterým se příspěvek stránky dostane oklikou.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?