Hlavní navigace

Seznam.cz investuje 200 milionů do nového datacentra. Jak bude vypadat?

Martin Vyleťal 19. 11. 2013

Seznam.cz postaví nové datacentrum v pražských Horních Počernicích a přesune sem své servery. Stavět se začne koncem ledna a investice se má začít vyplácet už za dva roky.

Společnost Seznam.cz dnes představila podrobnosti k výstavbě vlastního datacentra standardu TIER 3+. To vznikne na pozemku v pražských Horních Počernicích, který firma odkoupila od společnosti VGP.

Pokud vše půjde podle plánu, mělo by nové datové centrum stát už příští rok na podzim. Zahájení ostrého provozu je plánováno na začátek roku 2015. V té době firma začne postupně opuštět jedno ze dvou komerčních datacenter, která v současnosti využívá. Zda začne v žižkovském Naganu, které patří Telefónice, nebo v malešickém TTC, zatím nebylo rozhodnuto.

Největší technologická investice v historii firmy

Seznam.cz je připraven do projektu v následujících deseti letech investovat 200 milionů Kč. Budování datacentra je rozděleno do čtyř fází, přičemž se počítá s tím, že nejvyšší náklady připadnou na první část, tedy na samotnou výstavbu, vybavení a zprovoznění areálu. V minulosti firma zvažovala, že na vybudování datacentra bude žádat dotaci z evropských fondů. Tato varianta financování ale s výběrem pražské lokality padla a Seznam.cz tak celou investici pokryje z vlastních zdrojů.

Nové datacentrum je největší technologickou investicí v historii firmy.

Nové datacentrum je největší technologickou investicí v historii firmy.

Investice ve výši 200 milionů Kč ale nezahrnuje například náklady na servery. Ty firma přestěhuje z jednoho z aktuálně využívaných datacenter. V rozpočtu nejsou zahrnuty ani náklady na koupi pozemku. Jeho cenu zástupci Seznamu nezveřejnili.

Lokalita splňuje představy společnosti Seznam.cz z hlediska dostupnosti, vybavenosti i logistického umístění, uvedl v září Marek Leš, manažer datových center. V místě jsou k dispozici dvě nezávislé trasy napájení elektrickou energií a datové sítě. Nedaleko vede například optická síť společnosti Sitel.

Poloha pozemku pro stavbu nového datového centra Seznamu.

Poloha pozemku pro stavbu nového datového centra Seznamu.

V první etapě Seznam.cz počítá s 62 serverovými racky a spotřebou 310 kW elektrické energie. V současné době má firma v datacentrech 80 racků se spotřebou 270 kW. Datacentrum bude ale v budoucnu rozšířitelné až na 2×96 racků při odběru 1 MW. K dispozici budou dva sály, každý o rozloze 270 m2.  Kromě toho bude v objektu také testovací laboratoř. Elektrická energie bude tvořit zhruba polovinu nákladů datového centra. Seznam.cz se snaží, aby provoz datacentra byl co možná nejefektivnější.

Důraz na energetickou efektivitu

Napovídá tomu i fakt, že si dal za cíl dosáhnout hodnoty 1,2 u indikátoru energetické efektivity v datových centrech (Power Usage Effectiveness, PUE). Ten vyvinulo neziskové sdružení The Green Grid a jedná se o o poměr celkové spotřeby ku spotřebě IT vybavení. Moderní datová centra mají PUE obvykle právě na hodnotě kolem 1,2. Zástupci Seznamu uvedli, že datacentra, která Seznam.cz aktuálně využívá, mají PUE na úrovni 1,7.

Investice se vrátí do osmi let

Podle technického ředitele Seznamu Vlastimila Pečínky se investice firmě vrátí za 6 až 8 let. Záležet bude mimo jiné i na budoucích inovacích, které mohou výrazně snížit náklady na provoz. Šetřit ale firma začne dříve. Od druhého roku provozu bude vycházet vlastní datacentrum výhodněji než pronájem, dodal Pečínka.

Vituální podoba datacetra společnosti Seznam.cz

Vituální podoba datacetra společnosti Seznam.cz

Chlazení zajistí nepřímý vzduchový cooling. Seznam.cz zvolil koncept teplé uličky, který využívá fyzikálních vlastností teplého vzduchu. K ochlazování serverů budou použity klasické vzduchotechnické jednotky upravené pro datové centrum. Podle zástupců Seznamu a firmy Altron, která se stala generálním dodavatelem stavby, tento systém umožní využít venkovní chlazení až 96 % času v průběhu roku. S dostatečnou účinností se počítá pro venkovní teploty až 30 stupňů Celsia, při maximální vlhkosti venkovního vzduchu 30 až 40 %.

MIF16

Odpadní teplo zatím Seznam.cz využívat neplánuje. V budoucnu by se ale na střeše datacentra mohly objevit fotovoltaické panely. Pojmout jich dokáže až 135. Datacentrum by mělo obsluhovat zhruba 10 lidí, kteří budou pracovat v dohledovém centru. Jejich totožnost bude při vstupu na pracoviště zřejmě ověřována speciálními skenery, snímajícími krevní řečiště dlaně.

Seznam.cz aktuálně provozuje okolo 50 služeb. Ty běží na 2400 serverech. Kromě toho má firma 5 tisíc procesorů s 54 tisíci jádry, 105 TB paměti RAM a 8400 operačních systémů. Spuštění vlastního datového centra s sebou přinese i nutnost migrace dat o objemu 13 PB. Když jsme migrovali 4 PB dat ze Seznam e-mailu, trvalo zhruba rok, uvedl Pečínka. Jednalo se ale o kopírování s určitým výpočtem. Přenesení zmiňovaných 13 PB by tak mohlo zabrat kratší dobu.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?