Hlavní navigace

Seznam jde do éteru. Objevil se v nabídce digitálního vysílání DVB-T

Jan Beránek

Tuzemský portál to s podporou videa myslí evidentně vážně. Kromě připravovaného rozjezdu televizního zpravodajství se hrne i do čtvrtého multiplexu.

V nabídce programů multiplexu Radima Pařízka se objevila nová položka. Bubeník hardrockové kapely Citron totiž kromě televizí Fanda nebo Prima Comedy Central ulovil velkou rybu a nově ve výpisu svítí Seznam.cz. S objevem přišel náš sesterský server Digizone

Stanice Seznam.cz se objevila na kanálu 44. Naladit jde na každém chytrém televizoru s tunerem (nebo settopboxem) pro DVB-T a podporou HbbTV (tady je seznam podporovaných modelů), který má přístup k vysílání multiplexu 4 a je připojen k internetu. Instrukce, jak se k vysílání připojit, je možné najít na stránce s nápovědou.

Pro uživatele se Seznam TV tváří jako normální, terestricky vysílaný televizní kanál, který najdou v nabídce mezi ostatními programy. Technicky vzato ale o klasické vysílání nejde. Podle generálního ředitele Seznamu Pavla Zimy firma v multiplexu šíří pouze spouštěč (tedy v podstatě statickou stránkou), který v chytré televizi rozjede už delší dobu existující HbbTV aplikaci Seznam TV. Obsah se pak přehrává čistě přes internet.

Jak hacknout DVB-T

Tento „hack“ Seznam vymyslel, protože nebyl spokojený s tím, jak se dosud diváci k jeho aplikaci v chytrých televizích mohli dostat – museli jít totiž do seznamu aplikací, tam ji vyhledat a spustit. Svým řešením se ale Seznam dostal do seznamu programů, čímž se spuštění aplikace – zejména pro technicky méně zdatné diváky – výrazně zjednodušilo.

Navíc si „kanál“ Seznamu zachovává všechny výhody aplikace – uživatel si může vybírat z jednotlivých pořadů či epizod, aplikace má také do budoucna umožnit doporučování obsahu podle toho, na co se divák v minulosti díval a další funkce. jediný zádrhel přichází, když chce divák přepnout zpět na klasické vysílání – musí nejdřív aplikaci ukončit.

Na svém televizním „kanálu“ Seznam zatím zpřístupnil videa ze své internetové televize Stream, časem plánuje nabídku rozšiřovat o další obsah. A zatímco se dnes soustředí na DVB-T, časem nevylučuje ani další možnosti šíření. „Začínáme s DVB-T, věřím tomu, že v budoucnu přijdou i kabelové televize a další provozovatelé,“ potvrdil Zima.

Milion chytrých TV

Podle interního dotazníkového průzkumu Seznamu je asi 75 % z televizorů v České republice chytrých, tedy schopných připojení k internetu – má jít asi o milion přístrojů. Ne do všech se ale Seznam se svým „vysíláním“ bude schopný dostat – nutné je totiž ono připojení k terestrickému DVB-T vysílání. 

Diváci, kteří přijímají vysílání například přes kabelovku nebo O2TV, tedy mají zatím smůlu a musí vzít zavděk tradiční HbbTV aplikací. Nebo přepnout na anténní vstup s DVB-T (pokud jej mají). Tím se ale hlavní výhoda novinky – zjednodušení přístupu k videům Seznamu – poněkud stírá.

Seznam se mění a začíná se přiklánět k tvorbě vlastního obsahu, především pak ve videoformátu. V rámci firmy vzniká samostatné obsahové oddělení, které má kromě redakcí Proženy.cz a Stream.cz zahrnovat také nově vznikající redakci zpravodajství. Obsah povede přímo generální ředitel Pavel Zima.

Hlavní novinkou bude vlastní videozpravodajství, kterým má Seznam konkurovat jak klasickým televizím, tak dalším zpravodajským serverům. O konkrétním formátu zatím není rozhodnuto a Seznam teď s malým týmem několika redaktorů, kteří pracují pod vedením lidí ze Stream.cz (Lukáš Záhoř, Janek Rubeš, Luděk Staněk), testuje různé přístupy.

Našli jste v článku chybu?

31. 5. 2016 13:34

KamilZm (neregistrovaný)

Pro duo Beranek a Slížek: pokud jsem správně pochopil princip, tak tento článek je podle mě strašně nepřesný, až zavádějíc a připadá mi to jako přepsaný PR text od Seznamu pro "běžný lid" a ne pro znalé lidi. Poslední odstavec tomu dává korunu:

"Podle interního dotazníkového průzkumu Seznamu je asi 75 % z televizorů v České republice chytrých, tedy připojených k internetu – má jít asi o milion přístrojů.
Ne do všech se ale Seznam se svým „vysíláním“ bude schopný dostat – nutné je totiž ono připo…

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče