Hlavní navigace

Seznam jde do éteru. Objevil se v nabídce digitálního vysílání DVB-T

Jan Beránek 31. 5. 2016

Tuzemský portál to s podporou videa myslí evidentně vážně. Kromě připravovaného rozjezdu televizního zpravodajství se hrne i do čtvrtého multiplexu.

V nabídce programů multiplexu Radima Pařízka se objevila nová položka. Bubeník hardrockové kapely Citron totiž kromě televizí Fanda nebo Prima Comedy Central ulovil velkou rybu a nově ve výpisu svítí Seznam.cz. S objevem přišel náš sesterský server Digizone

Stanice Seznam.cz se objevila na kanálu 44. Naladit jde na každém chytrém televizoru s tunerem (nebo settopboxem) pro DVB-T a podporou HbbTV (tady je seznam podporovaných modelů), který má přístup k vysílání multiplexu 4 a je připojen k internetu. Instrukce, jak se k vysílání připojit, je možné najít na stránce s nápovědou.

Pro uživatele se Seznam TV tváří jako normální, terestricky vysílaný televizní kanál, který najdou v nabídce mezi ostatními programy. Technicky vzato ale o klasické vysílání nejde. Podle generálního ředitele Seznamu Pavla Zimy firma v multiplexu šíří pouze spouštěč (tedy v podstatě statickou stránkou), který v chytré televizi rozjede už delší dobu existující HbbTV aplikaci Seznam TV. Obsah se pak přehrává čistě přes internet.

Jak hacknout DVB-T

Tento „hack“ Seznam vymyslel, protože nebyl spokojený s tím, jak se dosud diváci k jeho aplikaci v chytrých televizích mohli dostat – museli jít totiž do seznamu aplikací, tam ji vyhledat a spustit. Svým řešením se ale Seznam dostal do seznamu programů, čímž se spuštění aplikace – zejména pro technicky méně zdatné diváky – výrazně zjednodušilo.

Navíc si „kanál“ Seznamu zachovává všechny výhody aplikace – uživatel si může vybírat z jednotlivých pořadů či epizod, aplikace má také do budoucna umožnit doporučování obsahu podle toho, na co se divák v minulosti díval a další funkce. jediný zádrhel přichází, když chce divák přepnout zpět na klasické vysílání – musí nejdřív aplikaci ukončit.

Na svém televizním „kanálu“ Seznam zatím zpřístupnil videa ze své internetové televize Stream, časem plánuje nabídku rozšiřovat o další obsah. A zatímco se dnes soustředí na DVB-T, časem nevylučuje ani další možnosti šíření. „Začínáme s DVB-T, věřím tomu, že v budoucnu přijdou i kabelové televize a další provozovatelé,“ potvrdil Zima.

Milion chytrých TV

Podle interního dotazníkového průzkumu Seznamu je asi 75 % z televizorů v České republice chytrých, tedy schopných připojení k internetu – má jít asi o milion přístrojů. Ne do všech se ale Seznam se svým „vysíláním“ bude schopný dostat – nutné je totiž ono připojení k terestrickému DVB-T vysílání. 

Diváci, kteří přijímají vysílání například přes kabelovku nebo O2TV, tedy mají zatím smůlu a musí vzít zavděk tradiční HbbTV aplikací. Nebo přepnout na anténní vstup s DVB-T (pokud jej mají). Tím se ale hlavní výhoda novinky – zjednodušení přístupu k videům Seznamu – poněkud stírá.

MIF16

Seznam se mění a začíná se přiklánět k tvorbě vlastního obsahu, především pak ve videoformátu. V rámci firmy vzniká samostatné obsahové oddělení, které má kromě redakcí Proženy.cz a Stream.cz zahrnovat také nově vznikající redakci zpravodajství. Obsah povede přímo generální ředitel Pavel Zima.

Hlavní novinkou bude vlastní videozpravodajství, kterým má Seznam konkurovat jak klasickým televizím, tak dalším zpravodajským serverům. O konkrétním formátu zatím není rozhodnuto a Seznam teď s malým týmem několika redaktorů, kteří pracují pod vedením lidí ze Stream.cz (Lukáš Záhoř, Janek Rubeš, Luděk Staněk), testuje různé přístupy.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává