Hlavní navigace

Úsporami proti pirátům?

Vojtěch Bednář

Na několika zahraničních i českých serverech se nedávno objevila informace o tom, že hudební vydavatelství EMI chce přestat financovat některé protipirátské organizace. Jak je to možné?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Že jsou internetová média semeništěm různorodých pomluv, drbů a na pravdě se nezakládajících zpráv, je stará známá věc, kterou si nemusíme připomínat. Jeden takový drb, možná založený na špetce pravdy, ale stojí za pozornost. Slyšeli jste ten o EMI?

Jeden z čtveřice největších hudebních vydavatelů údajně chce zastavit, nebo přinejmenším omezit finance, které posílá „protipirátským“ organizacím. Online zprávy na toto téma hovoří (na stránkách arstechnica.com nebo na cdr.cz) o IFPI a RIAA (což je scestné, neboť EMI je evropská společnost a RIAA chrání zájmy amerického fonografického průmyslu), nicméně případný úsporný krok EMI by se mohl týkat většího počtu organizací, ve kterých je členem. V každém případě je ale jedno jasné. Pokud by se jednalo nikoliv o pomluvy, ale o reálnou informaci ze zákulisí EMI, pak svět boje proti výměnným systémům na Internetu zažije určitě malý, ale nejspíše podstatný šok.

EMI je pouze jedním z mnoha členů protipirátských organizací. Výpadek milionů přeškrtnutých S, které jim posílá, by pro neziskovky, jež zcela legálními, ale někdy poněkud teroristickými metodami bojují s uživateli hudby a moderní technologie, představoval sice citelný, avšak nijak zničující výpadek financování. Pokud se EMI skutečně snaží hledat rezervy a nachází je ve svých příspěvcích na potírání nelegálního šíření hudby, je to jeho volba a jeho problém. Nicméně s nemalým přesahem.

Kdyby se náš drb skutečně zakládal na pravdě, pak je pravděpodobné, že příkladu britského obra budou následovat další vydavatelství. Nebylo by to poprvé. EMI také začal prodávat na iTunes muziku bez DRM, z níž je dnes něco jako trend. Firma nemusí říct, že si myslí, že ochranářské organizace spořádají příliš mnoho financí při příliš nízké efektivitě práce, nebo že boj proti sdílení a přepalování nemá smysl. Úplně postačí, když své investice do ochrany prohlásí za neefektivní a v rámci úspor je utne, efekt bude stejný. V duchu sociálního konstruktivismu dokonce můžeme říct, že úplně postačí, když se dostatečně intenzivně rozšíří tento drb, k čemuž zde svou spekulací přispívám.

Určitě se najde spousta takových, kteří již nyní máchají nad hlavou vlajkami s lebkou a hnáty. Že je to pitomost, není třeba zdůrazňovat. Drby, které se šíří po zpravodajských a najmě diskusních serverech, nemusí mít s pravdou pranic společného. A i kdyby koncern EMI skutečně přestal podporovat některé z agresivních „protipirátských“ organizací, vůbec to neznamená, že se vzdává boje s nelegálním šířením hudby jako takovým. Protože se ale pomluvy někdy vypouštějí proto, abychom zjistili názor veřejnosti a partnerů na reálně plánované změny, je možný i jiný pohled. Totiž co když se EMI rozhodl opravdu vydat jinou cestou než zbývající velcí vydavatelé? Nebylo by to poprvé. A také by nebylo poprvé, kdyby se k němu ostatní časem přidali…

Našli jste v článku chybu?

7. 12. 2007 13:06

komentator (neregistrovaný)
Možná jim došlo, že pozitivní image je pro jejich firmu a prodeje mnohem důležitější, než mrzké finanční efekty snažení protipirátských pirátů.

4. 12. 2007 21:00

Uzivatel (neregistrovaný)
Jenze EMI se muze svodne rozhodnout zda chce podporovat protipiratske organizace. Kdezto jakykoliv SVOBODNÝ autor v CR je ze zakona zastupovany OSA. Takze pokud nejaka "garazova" skupina nahodou zahraje v regionalnim radiu ma z toho penize OSA. Pokud nekdo tu pisnicku te garazove skupine nekdo ukradne, tak odpoved od OSA zni? Hele nejsi nasim clenem, protoze nemas smlouvu o zastupovani. Zni to jako utopie? Bohuzel ne, doporucuji nastudovat autorsky zakon a potom stanovy OSA kde se dozv…
Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku