Hlavní navigace

Windows nejsou Linux, a je to správně

Jiří Macich ml. 30. 5. 2007

Je správné čekat od Linuxu to samé co od Windows? A je správné získat od Linuxu to samé co Windows? Kdo dělá Linuxu medvědí službu? Co na to česká internetová kultura? Zase jenom Linux rulez?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Omlouvám se, že v této glose nebudu příliš konkrétní, ale rád bych nadhodil několik témat k zamyšlení. Předně chci říci, že mám rád softwarové alternativy, a tedy svobodu volby. Jsem vděčný, že si mohu vybrat třeba z mnoha kvalitních webových prohlížečů a není tu jen Internet Explorer. Ostatně konkurence prospěla i samotnému Internet Exploreru. Myslíte si snad, že by Microsoft de facto pohřbený prohlížeč najednou exhumoval a vytvořil jeho sedmičkovou verzi nebýt nástupu Firefoxu? Asi těžko …

Nevím ale, proč si někteří lidé myslí, že alternativy musí být na vlas to samé co originál a přitom mít punc svobody a nezávislosti na Microsoftu. Unavuje mě, že v diskuzi pod každým textem o Windows se objeví nějaký jedinec s potřebou vykřikovat, jak on to má v Linuxu skvělé a jak to je ve Windows špatné. Věci nejsou černobílé a neměly by být ani jednobarevné.

Velmi mne zaujal článek Linux is Not Windows. Autor opakovaně uhodil hřebíček na hlavičku. Linux prostě není tou správnou volbou pro každého uživatele Windows, a to platí i naopak. Pokud v nějakém fóru narazím na dotaz uživatele hledajícího triviální řešení problému s Windows a druhého, který jej okamžitě lanaří na Linux, poklepu si na čelo. Proto už na jistých českých serverech diskuze zásadně nečtu, protože mít čelo samou modřinu se mi opravdu nelíbí.

Jakmile se objeví informace, že se začal šířit nový virus pro Windows, okamžitě se objeví někdo, kdo začne opět lanařit na Linux. V odkazovaném článku mě zaujala pasáž věnovaná bezpečnosti. Autor prostě říká, že když chcete systém typu Windows, ale bezpečný, přečtěte si raději článek o zabezpečení Windows, než abyste přecházeli na Linux. Oba systémy mají zcela jinou filozofii i historii.

Když hovořím s lidmi, kteří se Linuxem zabývají na profesionální úrovni, jejich tón je podstatně smířlivější než v případě všech těch křiklounů z internetových diskuzí. Těchto jedinců je relativně málo, ale o to víc je je slyšet. Možná si myslí, jak jsou cool nebo jak pomáhají v rozšiřování svobodného softwaru. Dělají mu ale medvědí službu a svým vystupováním propagovaný produkt v očích mnohých zprofanují a zprotiví. Znám spoustu lidí, kteří doma používají Linux nebo se mu věnují pracovně. Dobře vědí, kde je Linux slabý a kde je naopak silný, pro koho je vhodný a pro koho je nevhodný. Nezamlčují, nezkreslují, nezačnou vidět rudě, když řeknete, že Windows Vista považujete za dobrý systém.

Bohužel po internetových diskuzních fórech se potulují většinou -náctiletí jedinci, kteří neustále převracejí na pravou víru a už s tím většinu lidí otravují. Nevím proč, ale zdá se mi, že na českém Internetu je jejich koncentrace mnohem vyšší než v zahraničí. Jednou věcí je informovat, druhou věcí je dětinsky otravovat.

Otázkou ani tak není, jestli je obecně lepší Linux nebo Windows, ale který systém se lépe hodí konkrétnímu uživateli ke konkrétním účelům. Od autorů velkých distribucí zaznívá jasně: nechceme dělat druhá Windows. A to je správně. Teď je ovšem důležité, aby se ke koncovým uživatelům dostaly informace o kladech a záporech jednotlivých voleb a nikoliv jen pokřiky jedinců, kteří si myslí, jak jsou cool, když kvůli každému škytnutí Windows házejí widle do hnoje a křičí obligátní Linux rulezzz …

Anketa

Měl by se Linux více přibližovat Windows?

Našli jste v článku chybu?

26. 4. 2008 18:04

xman (neregistrovaný)
Myslim ze tady si tak maximalne nejvetsi idiot ty.A je videt ze tomu budes asi hodne rozumet :-))))))))

20. 3. 2008 16:45

uživatel si přál zůstat v anonymitě
preji pekny den pouzivam win xp a mandrivu a jsem spokojen kdyz me neco nastve tak se vetsinou prepnu tam ci tam nebo to zvladne emulator neni lepsi win ci linux ci mac atd kazdy pouziva co mu padne to noty.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?