Hlavní navigace

Anonymous: Kontroverzní souboje a vlastní problémy

Pavel Čepský 18. 8. 2011

Počet útoků a různých kampaní za údajnou svobodu internetu nebo ochranu běžných uživatelů narůstá, jednotlivé z nich jsou stále podmanivější, nyní možná dojde i na slavný Facebook. Jsme účastníky historicky významné éry?

Minulý týden oblast počítačové a síťové bezpečnosti ovládlo ohlášení Anonymous, že hodlají zničit milovaný i proklínaný Facebook. Uvedli přesně i datum, které připadá na pátý listopadový den, do případných problémů tedy ještě nějaký ten pátek zbývá. Nicméně přeháňka spekulací a „důvěryhodných“ citací po sobě zanechala celou řadu otazníků, nastínila několika zajímavých možností do budoucna.

Pokud jste nějakým omylem dané dění a varování propásli, tak jej nejprve stručně shrňme, chronologicky krok za krokem. Před týdnem se především prostřednictvím největších sociálních sítí začala šířit zpráva o tom, že Anonymous chystají již zmíněný podzimní útok na Facebook, a to s odkazem na související video na YouTube. V tomto dvouminutovém videospotu vystupuje člen skupiny Anonymous a odůvodňuje nutnost útoku, společně s uvedením poselství.

Operation Facebook, jak se chystaná akce oficiálně nazývá, během posledních dnů opět ukázala rychlost sociálních sítí, které na jedné straně mohou zastoupit méně pružná média, na straně druhé však vyústit v klasický hoax. Video na YouTube totiž svou popularitu získalo právě díky hromadnému odkazování na Facebooku nebo Twitteru, skupina Anonymous přitom se světem oficiálně komunikuje jen prostřednictvím několika vybraných kanálů, a tak začalo video na YouTube plodit stále nové otazníky.

Vyjasnění a uvedení informací na pravou míru přinesli Anonymous vzápětí na svém Twitter kanálu. Zde upřesnili, že Operation Facebook je plánem jen několika jejich členů a v žádném případě nevyjadřuje smýšlení nebo stanovisko všech. Pro někoho pohádka, pro jiného horor s otevřeným koncem tedy nabyl reálnějších obrysů, nicméně ne všechna média již pak původní senzacechtivou zprávu o plánovaném útoku na Facebook pod hlavičkou věhlasných Anonymous uvedla na pravou míru.

Domovská stránka Anonymous
Chcete vědět víc o Anonymous? Můžete využít stránky www.anonplus.com

Hacker, cracker, hacktivista a další

Anonymous se ve světě hackingu pohybují již delší dobu, do povědomí i netechnické veřejnosti se však dostali především na konci loňského roku, a to ve spojení s kauzou WikiLeaks. Servery společností Visa, MasterCard a PayPal se ocitly pod palbou, která měla jediný cíl: zablokovat jmenované služby jako mstu za nekalé jednání proti WikiLeaks. K těmto útokům se přihlásili právě členové Anonymous, kteří uvedli, že se jedná o informační válku za to, aby byl internet nadále svobodný.

Ačkoliv si to v současnosti příliš neuvědomujeme, můžeme být svědky a součástí historického milníku, který opět posune někam dál termín hacking. Stále častěji jsou členové Anonymous a jim podobní (například LulzSec) označování jako hacktivisté – skupiny, které využívají síťové útoky a hacking k tomu, aby upozornili na ožehavá témata a svými činy bojovali nebo podporovali konkrétní věc. Dle jejich mínění jde vždy o dobrou věc, což je vždy hlavní ingredience budování hromadných útoků.

Uživatelé jsou v současné době schopni pohádat se v internetových diskuzích kvůli tomu, jestli někde byl nebo nebyl správně použit výraz hacker namísto cracker. Pro úplnost dodejme, že historicky je termín hacker používán pro označení útočníka, který se nabourá do určitého systému s cílem upozornit na konkrétní chybu, svého průniku dále nijak nezneužije. Naproti tomu cracker při úspěšném útoku rabuje a drancuje, sosá původně utajené informace, krade čísla kreditních karet apod. Už málokdo dnes vzpomene na hackingu a crackingu tematicky příbuzný phreaking, který se zaměřoval na zneužití telefonních linek. Abychom to však neměli tak jednoduché, bude se možná výhledově spekulovat nejen o tom, zda je určitý jedinec nebo skupina hacker či cracker, ale také jestli to náhodou není hacktivista…

I když se skupina Anonymous a sami uživatelé hájí myšlenkou boje za svobodu slova a udržení dostupnosti informací celému světu, jedná se o útoky jako kterékoliv jiné. V případě odhalení konkrétních osob tedy útočníci mohou být stíháni, ostatně se tak již stalo například i v případě původní pomsty ve jménu WikiLeaks: 16letý účastník útoku na MasterCard a PayPal byl za tento čin předběžně zatčen v Holandsku. Jde samozřejmě jen o kapku v moři a exemplární případ, jednotlivé útočníky lze ve velké míře stěží vystopovat. A právě z toho v současnosti těží, postih je v celkovém měřítku minimální, zato sláva v médiích a požadované šíření myšlenek nesrovnatelně větší. Vše se tak z pohledu hacktivistů na první pohled daří, nicméně realita může být naštěstí poněkud odlišná.

Hack Anonymous
Takto vypadalo upravené logo Anonymous po útoku na jejich domovské stránky…

Najdi si svého anonyma

Anonymous a jim podobné skupiny mají mezi společnými jmenovateli fakt, že jednotliví členové jsou anonymní, i když společně při útocích hájí jednotnou myšlenku. Mezi výhody patří silná a postupně se rozšiřující členská základna, která dokáže poskytnout paralyzující sílu při hromadných DDoS útocích. Druhá strana mince však odkrývá i temné stránky neuspořádané a těžko uchopitelné hierarchie, které se nyní ztělesnily do falešného oznámení o plánovaném hacknutí Facebooku. Jedni členové souhlasí, druzí nikoliv, útok může být proveden pod hlavičkou Anonymous, i když tomu tak ve skutečnosti není.

EBF16

S rostoucí popularitou hackerských skupin se také ke kořenům vrací původní aliance, i když jsou členové jednotlivých z nich anonymní. Tak například časté skloňování názvů skupin Anonymous a LulzSec není náhodné, obě organizace totiž v nedávných dnech vyhlásili operaci AntiSec – jejím cílem je útočit na organizace, webové stránky a i konkrétní firmy, které se snaží omezovat svobodu na Internetu. Bohužel se často jedná o velice kontroverzní témata, a tak jsou útoky na služby, které využívají i „normální“ uživatelé bez jakékoliv touhy po webových přestřelkách, minimálně diskutabilní. Pokud 5. listopadu Facebook nenabídne své služby a Běžný Franta Uživatel z Horní Dolní se nebude moct podělit o své nejnovější zážitky, jen těžko si řekne: „Ale jo, ono je to pro dobrou věc, tak ještě že mi mou denní porci potěšení odepřeli. Stejně jsou to kluci šikovní.“

Konečně posledním zajímavým atributem světa hackerů a hacktivistů současnosti se stávají přestřelky přímo mezi jednotlivými skupinami. Proti Anonymous se nedávno postavili hackeři z Turecka a nabourali přímo stránku Anonplus.com – pozměněné logo a posměšný text obletěl internet rychlostí blesku, Anonymous tak získali šrám na cti. Propagandistická témata a vzájemné souboje jen tak neutichnou, po dlouhé době právě prožívají svou největší slávu. Jen si přejme, aby z pohledu nestranných a nezaujatých pozorovatelů nebylo mnohem hůř.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku